Saraybosna’da Ne Yenir?

Midesine düşkün bir toplumuz. Yeni bir seyahat planlarken en sevdiğim şey “nerede ne yenir” kısmını araştırmak. Saraybosna‘da güzel lezzet noktaları var, üstelik Türkiye’ye vize uygulanmıyor ve dönem dönem çok ucuz bilet bulmak mümkün. Ben “Saraybosna’da Ne Yenir” yazısında iki akşam gittiğimiz hala ara ara andığımız bir yerden bahsedeceğim.

Mostar Köprüsü
Mostar

Dveri

Öncelikle Saraybosna‘ya turistik sebeple giden kişi eski çarşı Başçarşı’ya uğramadan dönmeyecektir. Hatta muhtemelen ilk istikamet burası olacak. Dveri de tam olarak burada, bulamazsanız çekinmeyin sorun. Ne yapın ne edin gidin.

Atmosferi çok şirin. Kendi yapımları olan ekmeği tatmak şart. Yöresel şarapları, etleri, meşhur kuru eti, güler yüzlü personeli, bizim gibi kışın gittiyseniz dumanı tüten güveçte gelen çorbaları ile “iyi ki gelmişiz” dedirten bir yer. Gözünüzde büyük bir mekan canlanmasın, oldukça küçük, biz rezervasyona ihtiyaç duymamıştık; ama gerekebilir. Umarım gidip benim yerime de keyif çatarsınız burada ve hayal kırıklığına uğramazsınız…

dveri
Dveri

Saraybosna’dan Kısa Kısa

Daha otantik bir yer için nehrin kenarındaki İnat Kuca’ya gidilebilir.

“Köfte köftedir” 🙂 fakat Bosna’ya gelmişken meşhur cevapcici yemeden dönmek olmaz. Zeljo güzel bir adres. Gene Başçarşı’da bulunuyor.

Başçarşı, Gazi Hüsrev Bey Camisi,Katolik Katedrali, Savaş Tüneli Müzesi gezilebilecek yerlerden.

Fakat Bosna’ya giderken benim hayalimi süsleyen yer Mostar’dı. Dünya Mirasları içerisinde yer alan Mostar Köprüsü, eski yapılar görülmeye değer. Fotoğraf için en ideal yer Cami’den çekim yapmak. Bütün vaktimizi burada harcamıştık. Boşnak böreklerinizi alıp, caminin yanındaki işletmecisinin Türk olduğu mekanda çayınızı yudumlayabilirsiniz. Hırvatlar Hun Tepesine Mostar’dan da görülen devasa bir haç dikmişler. Uzun uzun sohbet ettiğimiz Fatma Abla’ya yorumunu sormuştuk  gülerek “görmüyorum bile” demişti. Keşke sinirimizi bozmak için yapılan her harekete bu olgunlukla yaklaşabilsek…

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz. 

Reklamlar

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.