Topluluk Önünde Konuşma Korkusu

Seinfeld izliyor muydunuz bilmiyorum; bir bölümünde şöyle bir cümle geçer “yapılan bir araştırmaya göre insanların büyük bir bölümünün hayatta en korktukları şey topluluk önünde konuşmakmış. İkinci sırada ölüm geliyor.” Bugün topluluk önünde konuşma korkusu üzerine yazacağım.

Herhangi bir engelimiz yoksa her gün rutin olarak yaptığımız bir eylem neden yabancı insanların karşısında bizi ölmekten beter edecek derecede heyecanlandırıyor?

Çeken bilir, o an sanki nefes alışverişi son buluyor. Yüze bir sıcaklık basıyor. Ses titriyor. Tüm bunlar olurken kendinize daha çok odaklanıyorsunuz. Bir yandan jet hızıyla konuşmaya devam ediyorsunuz ve “hey alooo hangi arada nefes alabilirim” diyor içinizdeki ses. Ama o arayı bulamıyorsunuz. Kısa kısa oksijenimsi bir şeyler çekiyorsunuz; ama sanki ciğere ulaşmadan dışarı çıkıyor. Tüm bunlar 3 dakika içerisinde oluyor. Aklınızdan konuşmaya odaklanmak dışında her şey geçiyor ve kara bir kabus yaşıyorsunuz.

Hata Yapma Korkusu

2017 yılının Oscar ödül törenleri yapıldı ve bir skandal yaşandı. En iyi film ödülü yanlışlıkla “La la land” filmine verildi. Film ekibi delice sevindi, yönetmen uzun uzun konuşma yaptı ve sonrasında yanlışlık olduğu ortaya çıktı.

Doktorlar ameliyat esnasında hastanın organlarında makas unutabiliyor.

Dünyada ne hatalar var, oraya çıksanız ve berbat konuşsanız ne olur ki? 🙂 Karşısınızda oturmuş sizi izleyen insanların yüzde 70’i sizin çıkıp yaptığınız işten ölürcesine korkuyorlar zaten. Hangi cesaretle sizi yargılayacaklar?

Defalarca kez kendi kendinize tekrar ettiğiniz konuşmayı topluluk önünde yapamamanız için hiçbir mantıklı sebep yok. Düşünmeyin. Bazen düşünceler en büyük düşmanımız. Konuşmak için ve nefes alıp vermek için düşünmeye ihtiyacınız yok.  Bunlar zaten bildiğiniz eylemler.

Şoförler araba sürerken gaza mı basayım diye düşünmez, ayak çoktan kendiliğinden oraya gitmiş olur.

Tenisçiler top geldiğinde raketle karşılayacakları mesafeyi düşünmezler. Belirli bir süre sonra her şey otomatik gelişir.

Çıkın ve konuşmanızdan başka bir şey düşünmeyin. Hata yapın. Berbat konuşun. Sesiniz titresin. En kötü ne olabilir ki? Siz de kötü konuşuverin… Binnur Kaya mesela, Türkan Şoray, Engin Günaydın muhteşem oyuncular; fakat ekran önünde konuşurken onlar kadar şaşıp kalan yok.

Heyecanlanın. Bu hakkı tanıyın kendinize. 3 dakika ya da 30 dakika ne kadar konuşacaksınız bilmiyorum; ama kısıtlı bir süre için sahne sizin ve takılın keyfinize göre…

Not: İşbu yazı kısa bir süre sonra yapacağım minicik bir konuşma sebebiyle kendim için yazılmıştır. Sonuçları editlerim. Umarım iyi olur yazacaktım, yazmıyorum. 🙂 İyi olması şart değil. Who cares?

Edit: bahsi geçen konuşmayı yaptıktan sonraki izlenimlerim için Topluluk Önünde Konuşma

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz. 

Reklamlar

One Reply to “Topluluk Önünde Konuşma Korkusu”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.