Topluluk Önünde Konuşma

Konuyla ilgili ilk yazımı Topluluk Önünde Konuşma Korkusu başlığıyla yazmıştım. Devam yazısında korku kelimesine gerek görmüyorum. 🙂

İnsanlık için küçük benim için büyük adım atıldı, şirket üst yönetimi tanıdığım ve tanımadığım insanlar karşısında mini minnacık bir sunuma katkıda bulundum.

Son bir haftadır bu konuyla uğraşınca aklıma küçüklüğüm geldi. Okul gösterilerinde pek çok kez sahne önüne çıkmışlığım vardı. O yaşlarda en ufak bir endişe ya da heyecan duyduğumu hatırlamıyorum. Sanırım bu korku “başkaları ne der” cümlesi zihne yerleşmeye başladıktan sonra ortaya çıkıyor.

Korkuyu Yenmek İçin Yöntemler

İnsan bunca endişeye rağmen üşengeç olabiliyor. 🙂 Olmamak gerekliymiş. İnternetteki pek çok kaynak konuşma metninize ve konunuza hakim olmanızı önerir. Kağıttan ya da ekrandan faydalanmayacağınız, dolayısıyla ezbere yapacağınız bir sunum söz konusuysa(benim sunumum öyleydi) yazılı bir metin oluşturup defalarca kez yüksek sesle ve ayna karşısında tekrar etmenizde fayda var. Mümkünse birisi size videoya da alabilir. Kendinizi izleyip bazı yönleri düzeltirsiniz. Ben bir konuşma haritası oluşturmuştum, kafamda 4 ana konu vardı kısa maddeler ile yazdım. Konuşma anında “ne konuşacaktım” diye afallamanızı engelliyor.

Metne hakimiz elimizi, kolumuzu nereye koyacağımızı bilmiyoruz ne yapmalıyız? Bu konuda kaynaklar elinize kalem malem gibi bir şey almayı öneriyor. Bir sahneye çıkıp elinizde sunumda gerekli olmayan anlamsız bir nesne tutmanız bence çok saçma. 🙂 Kendi kendinize prova yaparken sağa sola sallanmadan, çok uzun bir konuşma değilse dolanıp durmadan elinizi iki yanda tutup gerekli anlarda kullanabilir ya da biri yukarı diğeri aşağı bakacak şekilde bağlayabilirsiniz. Ama ilk sunumunuz ise her şeyi dört dörtlük yapmanız şart değil ele kola çok takılmayın.

Kendi kendimize prova yaptık, sırada çevremizdeki kişilere prova yapmak var. Mümkün olduğu kadar fazla sayıda insana konuşmanızı yapın. Biz ekip olarak sunum yapacaktık ve birlikte prova yaptık. İlk an kızarıp gülerken sonraki günler hiç heyecan duymuyorsunuz. Ben bu sebeple sunumdan önce farklı arkadaşlarıma da prova yapıp heyecanımı kontrol etmiştim.

Diğer bir konu kişisel bakımınız. Kendinizi iyi hissedeceğiniz, güçlü hissedeceğiniz şeyler giyin. Saçınızı, makyajınızı o ölçüde yapın.

Mikrofon 🙂  Benim sunumumun beklenmeyen nesnesi mikrofondu. 🙂 En son okul gösterilerinde mikrofona konuşmuşumdur sanırım. 🙂  Sunum anıma kadar en çok düşündüğüm “nerden çıktı bu mikrofon”du. Düşünecek bir şey yokmuş. En azından tek elinizi koyacak bir yer aramanıza gerek kalmıyor. 🙂 Mümkünse mikrofonu tuttuğunuz eliniz sabit kalsın. Bizim sunum günümüzde çok oynatan bir arkadaş vardı korkunç duruyor.

Benim en büyük sıkıntım ise nefes konusuydu. Çünkü geçmiş iki tecrübemde bu sorunu yaşamıştım. Yukarıdaki yazılanları yaptıktan sonra içinizden sadece şunu tekrarlayın “defalarca kez yapabildiysem şimdi de yaparım.” Ben bu şekilde kendimi telkin ettim. Zaten konuşmanıza çok alıştıysanız nefes aldığınız yerler otomatikleşiyor.

Korkuyu Yendikten Sonraki Aşamalar

Ben konuşmamı izledikten sonra şu kanıya vardım, iş korkuyu yenmekle ve nefesi kontrol etmekle bitmiyormuş. 🙂 Sonraki steplerde şunlara yönelmekte fayda var;

Eee, ııı demeye bir çare bulmak gerekli. İzlediğiniz iyi konuşmacılar neredeyse hiçbir zaman eee ıııı gibi sesler çıkartmazlar. Ben çıkartmışım. 🙂

Diğer bir konu tek düzelik. Heyecan ve yapıyım bitsin etkisi o kadar fazla ki yüzünüz donuk sesiniz tek düze olabiliyor. 🙂 Bu insanları sıkacaktır. Yaptığınız sunumdan biraz keyif almayı, yüz kaslarınızı gevşetmeyi, gerektiğinde tebessüm etmeyi çözebilirseniz iyi sunuma yaklaşmış olabilirsiniz. 🙂

Bir de işte yukarıda da bahsettim eli kolu doğru kullanmak, sallanıp durmamak vs. bunlar da önemli konular… Sonuçta öğrenilmeyecek pek fazla şey yok şu hayatta.

“En çok neden korkuyorsan onu daha sık yapmaya başla!”

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz. 

Reklamlar

One Reply to “Topluluk Önünde Konuşma”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.