Üstün Dökmen’den Öneriler

Çoğumuz yıllar önce TRT’de yayınlanan Küçük Şeyler programından hatırlarız kendisini. Tv ekranlarında izlediğim faydalı 15-20 yapımdan biriydi. Sonraki yıllarda iki kez konferanslarına gitme fırsatı buldum. İlk izlediğimde öğrenciydim, ikincisinde ise çalışıyordum. Konferansından aldığım notları yazağım; belki ihtiyacınız olduğu bir anda beyninizde şimşekler çakacaktır, tıpkı bende çaktığı gibi. 🙂

***

“Ailenize bağlı olun bağımlı olmayın. Bizde çocuk 7-8 yaşına gelse de anne onu giydirir, yemeğini yedirir. Halbuki o bunları yapacak yaştadır. kocaman çocukla doktora gidilir, anne lafa başlar “doktor bey başımız ağrıyor, ateşimiz var” kimin başı ağrıyor ikinizin mi? Anne değil çocuk anlatmalıdır.

Her yapacağınız şeyi birine danışmayın.

-abi bunu yapayım mı?
+yok yapma
-peki yapmıyım.
(???)

Birilerinin suflörü olmayın, geleceğinize karışmasına izin vermeyin. Rotanızı kendiniz çizin, kararlı olun.

-anne bu kızla evleneceğim.
+bu kız mı? yok bu kız olmaz sen bu kızı al. sen bu kızı al bak pişman olmayacaksın.

Batılı Everest’e çıkıyor. Bizde koltuğa tırmanabilecek çocuk kucağa alınır koltuğa oturtulur. Everest’e çıkmak evdeki koltuğa çıkmakla başlar. Bizde adama “Ağrı’ya çıksana” dersin. “Ağrı mı? Ne işim var ki Ağrı’da” der.

Ailenize, arkadaşlarınıza, işinize bağlı olun bağımlı olmayın. Şimdiye kadar böyle gitmiş olabilir, bundan sonra değiştirin.

“Nereye gittiğini bilen insana dünya çekilir yol verir” siz nereye gittiğinizi biliyorsanız, kararlıysanız dünya çekilip yol verecektir.

Belirli yaştan sonra ıq arttırılmaz, eq arttırılır eq’nuzu arttırmak için çaba gösterin.

Ben ne istiyorum? Yeteneğim neye uygun? Geçmişte aileye bağımlı kalmış olabilirsiniz; fakat kendinizin farkına varın. Benim farkına varma sürecim uzun sürdü. İlkokuldayken sabah 7’de kalkardım, orta okulda 6:30’da kalkmaya başladım lisede 6’ya indi hep okul birincisiydim. Üniversite sınavına girdim. çok yüksek bir puan aldım. Çevremdekiler başladı;

“puan ziyan olmasın, bu puanı ziyan etmeyelim”

Fizik mühendisliği yazdım. 3 sene fizik’te okudum 8’de kalkmaya başladım. Puan ziyan olmadı ben ziyan oldum. Sonra psikoloji bölümüne geçtim 4’te kalkmaya başladım. Hala da 4’te kalkıyorum bugün 4’te kalkıp geldim. Çünkü keyif aldığım şeyi yapıyorum, sevdiğim işi yapıyorum.

Yeteneğinizi olduğunuzdan küçük göstermeyin, büyük de göstermeyin; ama kendinizi küçültmeyin. Adam sanat müziği bestelemiş soruyorum “senin besten mi” diye. “yok efendim estafurullah” diyor. “eee başkasının bestesi mi yoksa senin besten mi?”

“yok efendim işte öyle kendi çapımızda”

Bunu yapmayın, yetenekleri olduğundan küçük göstermeyin.

Herkes hayatının en az bir pazarında şunu yaşamıştır, sabah kalkılır yapacak bir sürü şey vardır;

“biraz daha uyusam mı, kalkıp kahvaltı mı etsem? yürüyüşe mi gitsem maillerime mi baksam? ders mi çalışsam alışverişe mi çıksam? yoksa uyusam mı?”

Böyle böyle bakarsınız saat 18:00 olur hala pijamalarınızla oturuyorsunuz. Halbuki yapacaklarınız beyninizde bir yerlerde var doğru yere tıklamayı bilmiyorsunuz. Bir pazarınızı planlayın bütün ayınızı değil işe bir pazarla başlayın. “ben bu pazar yatacağım” mı diyorsunuz? O zaman o dediğinizi yapın. Önce kendinizi yönetin. Kendinizi yönetmeden başkalarını yönetemezsiniz.

Plaja gidiyorum Avrupalı ne yapıyor? Almış kitabını okuyor. Türk ne yapıyor? Açmış kollarını iki yana yanmaya çalışıyor. Bu kolların da iç tarafı bir ay güneşte dursan gene yanmaz. Okuyun, genelde okuyun. Tolstoy okuyun, Yaşar Kemal okuyun, tarih okuyun ufkunuzu genişletin. Okumak çok önemli. Bazı insanlar bana “ne kadar hazır cevapsın, zekisin” der; bunun zekayla alakası yok çok okuyorum, o okuduklarımdan aklımda kalanları kullanıyorum.

Bu akşam ev gidin, ışığı kapatın zifiri karanlık olsun ve 3 dakika oturun. Bir süre sonra bazı eşyalar belirmeye başlayacak. “yaşamın perde aralığında daima bir ışık vardır, yeter ki aralık bırak.” En kötü şeylerde bile ayakta kalabilmeyi bilin, perdeyi aralık bırakın.

Deveye; “inişli yol mu seversin çıkışlı yol mu?” diye sormuşlar, “düz yol yok mu” demiş. Farklı bakış açılarınız olsun.

Cepte planlarınız bulunsun. yere sağlam basmayı, stresi azaltmayı sağlar.

***

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s