Dut Ağacı-1

Bir dut ağacının altına oturdum. gölgesi her zerremi serinletir gibiydi. Kafamda bölük pörçük düşünceler, fonda cırcır böcekleri… Sahi ne konuşuyor bunlar durmaksızın?

Bir dut ağacının altına oturdum. gölgesi Antalya güneşine meydan okuyor. Tanrı’nın varlığını sorguluyor gönlüm. Varsa gene ne plan peşindeydi? İstersin vermez, istemezsin yığar, yığdığına sevinirsin tam sevinmişken “dur bunlar çürük” der.

Bir dut ağacının altına oturdum. Burnumda annemin fırına attığı etle sebzenin kokusu. 20 senedir bu ağaç buradaydı. Düşündüm bir kere bile üzerinde dut olduğu zaman göremedim. Elim kalemimden çıkanlara yetişemiyordu. Daha iyi bir dünya için neler yapabilirdim? Bulduğum her öneri söylenmemiş cümleler gibi havada kalıyordu.

Bir dut ağacının altına oturdum. Güneş yaprakların arasından sızıyordu “ben de buradayım” dercesine. yerdeki karıncalara baktım. Zekiler mi yoksa çok mu aptallar çözemedim. Aynı noktada dönüp durmalarının sebebi neydi? Karşı evdeki yeni komşu çıkıp ciddi ciddi “sıcak yok da nem çok nem” dedi. Klişeler durumdan hoşnut alkışladılar adamı.

Bir dut ağacının altına oturdum. kendimi Ahmed Arif gibi hissedercesine başladım yazmaya. Sanki ne yazsam güzel gelecek… Herkes ne kadar da her şeyden şikayetçi, herkes ne kadar da çatışmacı.

Bir dut ağacının altına oturdum. kendimi mi yoksa başkalarını mı mutlu etmeliyim bilemedim. Gönlüm kal sabaha kadar yaz derken babamın isteklerine boyun eğdim.

Bir dut ağacının altına oturdum. yalnızlığıma methiyeler sıralamak istedim. Kendim dekore ettiğim, kendim ekip biçtiğim bahçeli evimde “veranda”lı cümleler kurmak istedim. Rüzgar tatlı tatlı esmeye başladı “insan” dedim, “karşısında davranışlarından mana çıkartıp delileştiği birileri olmadığında ne kadar da mutlu ve huzurlu”. Madem ki bu paragrafta isteklerim dile gelmişti huzurumun huzurunda kadeh kaldırmak istedim.

Reklamlar

One Reply to “Dut Ağacı-1”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.