Yeni Başlayanlar İçin Sushi

“Yemek severim doymak için değil.” Patti Smith’in Çocuk Çocuk isimli kitabında geçen bu söz tam anlamıyla benim yemek sevgimi ifade ediyor. Tıka basa yemem, mideme uygun bir şey yoksa saatlerce aç kalabilirim, sevdiğim bir lezzet için de ülke bile değiştirebilirim.

Sushi ile ilgili olarak seneler önce lisedeyken Milliyet Gazetesi’nin haftasonu ekinde bir yazı okumuştum. O dönem Kocaeli’nde yaşıyordum. Sushi yapan tek bir yer bile yoktu ve hayatımda sushi tatmamıştım. Şu an Sushico’nun bir şubesi var bildiğim kadarıyla… Yazıda insanların İstanbul’dan Bursa’ya sushi talep ettikleri yazıyordu.(demek ki o dönem Bursa’da da yokmuş) Kola gibi bağımlılık yaptığından falan bahsediliyordu.

Minik minik renkli görüntüsü olan bu şeyleri aşırı merak etmiştim.

İlk kez tatmam ise eve sipariş ile çalışma hayatında atılınca olmuştu.

Gelelim kısa kısa sushi maddelerine;

  • Öncelikle ön yargılarınızı kırın. “Iyy çiğ balık” cümlesi en klasik yorumlardan:) Sushi çiğ balık değildir, sashimi çiğdir.(yenilebilen çiğ et) Sushinin pek çok çeşidi var, içinde deniz ürünü olmak zorunda değil. Vejetaryan çeşitleri mevcut. Aynı zamanda pişmiş sıcak sushiler de var. Dolayısıyla her sushi muhabbetinde o çiğ balık yorumunu yapmak anlamsız. Ama dar bir damak zevkiniz varsa sevmeme ihtimaliniz yüksek.

Sushi Nasıl Yenir?

  • Sushi normalde tek lokmada yenmelidir. Isırmak, ısırıp bırakmak için tasarlanan bir yiyecek değil. Fakat bizim ülkemizde bazı restaurantlar çok büyük yapabiliyor.
  • Chopstick ya da hashi yerine el ile yenir. Sashimi stick ile yenir. Fakat gene bizim ülkemizde sushiyi el yiyen olmuyor. 🙂
  • Genelde soya sosu, wasabi ve zencefil turşusu ile birlikte servis edilir. Bizde soya sosu minik tabağa dökülür. Wasabiden bir parça alınıp karıştırılır ve sushiler bulamaça batırılıp yenir. 🙂 Ben açıkçası çok soslu sevmiyorum. Arada wasabiden minik minik sürerim.
  • Wasabi denen zımbırtıya ayrı bir parantez açmak gerekir. İlk siparişte avakado ezmesi gibi bir şey sandım. Koca bir lokma attım ağzıma. Evi tavaf etmiştim. 🙂 Burnu, kulakları, beyni şimşekler çakarak açan bir şey:) ama bence lezzetli.
  • Zencefil turşusuna da alışamadım. Normalde farklı sushiye geçmeden yiyip önceki sushinin tadını öldürmesi amaçlanır.
  • Başlangıç için california roll, kappa roll gibi çeşitler tercih edilir genelde. Alışmak daha kolay oluyor sanırım.
  • Lezzet olarak bence en güzelleri nigiri fakat bir parça nigiri 6’lı roll parasına eşit:)


Jiro Dreams of Sushi

  • Son olarak konuyla ilgili inanılmaz tatlı bir film öneriyim: Jiro Dreams of Sushi. Metro istasyonuna kurulan minik bir mekanın dünya çapında ün salarak üç michelin yıldızı almasıyla ilgili hikaye. Sushiye dair pek çok şey öğrenip, etkileyici bir başarı hikayesi izlemek mümkün.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.