En İyi Animasyon Filmi

Başlık benimle yapılan tek kişilik anket sonucu atılmıştır. 🙂 Kalbimdeki en iyi animasyon film şüphesiz ki Mary and Max. 

Yakın bir arkadaşıma sürpriz yapma amacıyla bir kutu hazırlıyordum. Dostluk temalı çok sevdiğim bir film olan Mary and Max’in orijinalini de kutuya attım. Nasıl olsa kendime tekrar alırdım. Fakat hediye verdikten sonra bir sene boyunca hem internet hem de film satan çeşitli yerde aradım bulamadım. Idefix’e mail bile attım. 🙂 Sonra hala arkadaşımın bana takılmasına sebep olan bir şey yaptım. Evine gittiğim birgün filmi geri aldım. 🙂 İzlemiyordu ve filmime layık olamamıştı. Ona bir tek ben layıktım. 🙂

Kısaca bahsedersem Mary and Max, 44 yaşında asperger sendromu bir adamla 8 yaşındaki bir minik kızın tesadüfi olarak başlayan mektup arkadaşlığının öyküsü. Stop motion teknikleriyle çekilen gerçek öyküden uyarlanan bir Adam Elliot filmi.

Mary And Max Replikleri

“seni affediyorum, çünkü sen mükemmel değilsin. hiçbir insan mükemmel değildir, evimin dışına çöp atan adam dahil. gençken kendim haricinde herhangi biri olsam ne iyi olurdu diye düşünürdüm. doktor bernard hazelhof ıssız bir adaya düşsem kendi kendime alışmak zorunda olacağımı söyledi. sadece ben ve hindistan cevizleri… kendi kendimi kabul edecekmişim, olduğum gibi, bütün kusurlarımla. çünkü kusurlarını kendin seçemezsin. onlar bizim bir parçamız ve onlarla yaşamak zorundayız. oysa arkadaşlarını kendin seçebilirsin ve ben seni seçtiğim için çok mutluyum. doktor bernard hazelhof ayrıca her insanın yaşamı uzun bir yola benzer demişti. bazılarınınki sağlam döşenmiştir, bazılarınınkinde ise çatlaklar, muz kabukları, sigara izmaritleri vardır. senin yolun da benimki gibi ama benimki kadar bozuk değil. umarım bir gün yollarımız kesişir ve bir şekerli sütü paylaşabiliriz.”

“aşk ve sevgi max’in umudunu kestiği yabancı bir dildi sanki”

“gülümsemeyi kafana takma. ağzım neredeyse hiç gülmez. ama bu, beynimin içinden gülümsemediğim anlamına gelmez.”

“bir ateist olsam dahi yine de takkemi takarım, beynimi sıcak tutuyor.”

“bir keresinde polisler beni sorguya aldılar fakat kendim dışında kimseye karşı bir tehdit oluşturmayacağıma karar verip salıverdiler.”

“ben gençken bay ravioli adında görünmez bir arkadaşım tarafından ziyaret edilirdim. psikiyatrım ona daha fazla ihtiyacım olmadığını söyledi ve artık o öylece köşede oturup kitap okuyor”

“kilo vermeye çalışıyorum çünkü psikiyatrım dr. bernard hazelhof sağlam kafa sağlam vücutta bulunur diyor. kafamın sağlam olmadığını söylüyor.”

“izmaritler çok kötüdür çünkü denizi kirletirler ve balıklar onları çekip nikotin bağımlısı olur. şaka yapıyorum çünkü gayet tabii sigaraların suyun altında yanması mümkün değildir. ayrıca balıkların çakmakları koyacakları bir cepleri yoktur.”

“bernie clifford’a doğum lekenin çikolatadan yapılmış olduğunu söyle bu da cennete gittiğinde bütün çikolatalardan sorumlu olacağın anlamına geliyor.bu tabii ki de bir yalan ve ben yalanlardan hoşlanmam ama sanırım bu durum senin çıkarına olacak. çikolatalardan sorumlu olan kişi ben olmak isterdim ama tabii ki de ateist olduğum için olamam.”

Ps: love yourself first(not: önce kendini sev)

Reklamlar

2 thoughts on “En İyi Animasyon Filmi

    1. Açıkçası alışıldık animasyon tarzının çok dışında bir film. Imdb top 250 listesinde yer alıyor; ama beğenme garantili değil. 🙂 gene de umarım izler ve seversiniz.

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s