Doğunun Limanları

Doğunun Limanları; Osmanlı İmparatorluğu, Beyrut ile Fransa arasında yaşamı sürüklenen İsyan karakterinin trajik yaşam öyküsü ve hayata dair çokça satır barındıran ince bir roman. İlk başta ittire kaktıra okunsa da sonra epey sürükleyici hale geliyor. Benim için Amin Maalouf ile tanışma romanı. Yazımda Doğunun Limanları kitabından bazı kesitlere yer vereceğim;

Altı Çizili Cümleler

Aşk

“Daha önce görmüştüm, daha önce yapmıştım, daha önce gerçekleştirmiştim duygusu ile Clara’yı öpmedim hiç, hatta elini bile tutmadım! Aşk, el değmemiş olarak kalabilir, heyecan da öyle. aylar da geçse, yıllar da geçse! Hayat, insana bıkkınlık verecek kadar uzun değil!”

İntihar

Bir kısmı tımarhanede geçmektedir. ana karakter intiharı düşünmeye başlamıştır ve bunu kavrayan deli arkadaşı hayat dersi verecek, insanı rahatlatacak şu sözleri sarf etmiştir; “Ölümü son çıkış olarak düşüneceksin. Bil ki kimse seni bundan alıkoyamaz ve tam da bu nedenle, elinin altında oldugu için onu yedekte tut, sonuna kadar. diyelim ki geceleyin bir kabus gördün. Bunun bir kabus olduğunu, başını oynattığın anda kurtulabileceğini bilirsen her şey daha kolay, daha çekilir hale gelir, hatta bir bakarsın ilk başta korktuğun şeylerden zevk alır olmuşsun. Hayat seni istediği kadar ürkütsün, canını yaksın, en yakınların çirkin maskeler taksınlar.. “hayat bu” de kendi kendine, ikinci kez cağrılmayacağım bir oyun, bir zevkler ve acılar oyunu, bir inançlar ve aldatmalar oyunu, bir maskeler oyunu, bir aktör ve bir gözlemci olarak sonuna kadar oyna, gözlemcilik daha iyidir, ne zaman istersen bırakabilirsin. beni sorarsan imdat çıkışı sayesinde ayaktayım. Çünkü emrimde ve onu kullanmayacagımı biliyorum. Ama ahiretin anahtarı bende olmasa kendimi kapanda hissederdim, derhal kaçmak isterdim..”

Mucize

“Ve mucize gerçekleşti. Daha doğrusu yavaş yavaş olgunlaştı. Büyük oranda bilgim dışında. Uzun zaman hiçbir işaret görmedim. Belki de kurtuluş beklediğim bir yerden gelmediğinden.”

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

8 Replies to “Doğunun Limanları”

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.