Yeni Başlayanlar İçin Yoga

Yogayı çeşitli dönemlerde kısa süreli yaptım ve iki haftadır tekrar başladım.

Fibromiyalji ve korkunç sırt ağrılarım yoga yapmamdaki etken faktörler. Sırtımın ağrımadığı zamanları o kadar çok özledim ki yaşamayan hergün böyle bir ağrıyla uyanıp böyle bir ağrıyla uyumanın nasıl bir olgu olduğunu bilmez.

Yoga bir nevi keşif. Kendinizi keşfediyorsunuz, milim milim ne kadar esneyebileceğinizi, nefesinizi…

Çok kez başladığım ve uzun dönemler yapmadığım için yogaya başlamak nasıl hissettirir kısmını çok iyi biliyorum:)

Bir kere ilk derslerde hocanın dediğini anlamak bile zor. Sene içinde hiç kullanmadığınız kaval kemiği, sol topuk gibi laflarla yönlendiriliyorsunuz. Bir yandan “ulan kaval kemiği hangi kemikti” diye düşünürken baş aşağı şekilde kafanızı kaldırıp önünüzdekine bakmanız gerekiyor. Dolayısıyla poz sapıtıyor ve nefes akışına vs. fırsat bulamadan kasları orayı burayı zorlayabiliyorsunuz.

İşte burası sizin sabır noktanız. Birkaç ders düzenli şekilde devam etmeniz gereken nokta. bir süre sonra pozlar ve yoga sözlüğü kulağınızda oturacak. Gene yamuk yumuk yapacaksınız; ama tanıdık gelecek.

Sonraki aşama ise en keyifli kısım. Bazı tabirlere kulak kesilin.

Mesela;

“başın tepesinden ileri doğru uzamak” bunu ilk duyduğunda boynu öne doğru ittiresi geliyor insanın.

“ayaklar yere köklensin” bu sefer de yere bastırmak istiyorsun.

Zamanla pozlara alıştıkça bu tabirleri özümsemeye başlıyorsun. Sadece biraz kendini dinlemeye çalış. yazarak ya da sözle anlatmak zor; ama “aaaaa bu poz böyleymiş aslında” diye keşfettiğim çok oluyor. ve tebessüm edesim geliyor. İttirmeden, kaktırmadan nefesle dönüştürerek vücudun doğru duruşa yöneliyor. Yogada zor duruşlar var; ama vücudu hor kullanmak yok aslında. Pozları yapmaya çalışırken hor davrandığını fark ettiğin an yavaşla.

İşte burdan sonrası yoganın keyif kısmı bence. Yaptıkça yapasın geliyor; çünkü yeniden çocuk olabilecekmişsin gibi hissediyorsun. “esnek olmak için geç değil” diyor yoga. “ellerinin üzerinde havaya kalkmak için geç değil” diyor. Sınıfta mesela 60 yaşında kadınlar inanılmaz şeyler yapabiliyor.

Yemek yemek gibi, uyumak gibi, su içmek gibi, nefes almak gibi hayata katılması gereken bir şey yoga. Beş dakika, on dakika, bir saat fark etmiyor. Sonrasında düşüncelerinden arındığın, sakinleştiren bir ilaç. Acele etmeden yapılmalı, sonuç değil de sürece odaklanmak tadını çıkartmak gerekli. sonrasında beden ve ruh güzel süprizler hazırlayabiliyor. Zihninizle çizdiğiniz sınırlar kalkabiliyor.

Bir sınıfa yazılamıyorsanız youtube’da binlerce ders var. ben türkçe olarak çetin çetintaş’ı takip etmeye başladım. İngilizce olarak da kinoyoga’yı takip ediyorum. Ama haftada iki gün grup derslerinde de pratik yapıyorum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.