Karar Almak

Yeni yıl sizin için ne ifade ediyor bilmiyorum. Benim için yeni yılın üç anlamı var; sevdiklerinle bir arada olmak, keyifli bir sofra ve karar almak.

Karar almak maddesini gelenekselleştirdiğim bir arkadaşım var. Her yeni yılda ya da yeni yılın hemen sonrasında bir araya geliriz. Genelde seçtiğimiz mekan, saatlerce rahat oturabilmek için Starbucks olur. Bu konuya özel defterlerimiz vardır ve o defterlere “karar almak” eylemini somutlaştırırız .

Hayat üzerine düşünmek, insanı motive eden, tazeleyen bir şey. “Değiştirebileceğim şeyler var, daha bitmedim” umudu veriyor…

Hazır yepyeni bir aya girmişken Aralık kararlarımın bazılarıyla birlikte bir karar almakla ilgili rehber oluşturacağım. Ve yeni yıla girmeden de 2018 kararlarıyla ilgili farklı bir yazı hazırlayacağım.

Yeni Yıl Yeni Kararlar

Öncelikle bütün yılı planlamak zordur, sadece içinde bulunduğunuz ayı, haftayı planlayarak başlayın.

  • Artık tabii ki dijital bir Dünya’da yaşıyoruz. İkinci üniversiteyi okuyorum, fakat basılı hiçbir notum, kitabım yok. Her şey elektronik. Fakat yeni bir deftere başlamanın gücünü kaçırmayın derim. Hiç başlanmamış taze “kararlar defteri” yapın kendinize. Ama şu an içinizden yazmak geliyorsa siz siz olun defter almak için ertelemeyin gerekirse telefona, gerekirse herhangi bir A4’e yazın. Hatta A4’ü gözünüzün önünde bir yere asabilirsiniz vs.
  • Sonra hayatınızın bölmelerini düşünün. Genel olarak önemli maddeler şunlar;

Uyku
Yeme-İçme
Spor
İş/okulEv hayatı
Kendine vakit ayırmak
Sevdiklerine vakit ayırmak
Öğrenme/kendini geliştirme

  • Daha sonra motive olmaya ihtiyaç duyduğunuz her bir ana maddenin altını doldurun.
  • Kararlarınız açık uçlu olmamalı, kafanızda soru işareti yaratmamalı. Net hedefler olmalı. Örneğin: “Daha az uyuyacağım.” gibi bir karar olmaz. “Sabahları 1 saat erken kalkacağım” gibi bir karar uygundur. Ya da “bu ay kitap okuyacağım” yerine “bu ay min. iki kitap bitireceğim” daha uygun ve net bir karardır.
  • Günlük maddeler için günlük, haftalıklar için de haftalık bir değerlendirme tablonuz olmalı. Birkaç gün üst üste kararları uygulamak size bırakmamak için daha büyük bir motivasyon kaynağı oluyor.
  • Gerektiğinde esnetilebilir olmalı. Amaç keyfe keder kararları bozmak değil; ama planlarımızın esiri de değiliz. Kararımızdan daha önemli bir plan varsa o yapılıp, ilgili karar maddesi başka güne alınabilir.
  • Olumsuz kalıplardan kaçınmaya çalışın. Yasaklardan ziyade yapacaklarınıza odaklanın.
  • Vazgeçmeyin. Kendinize karşı anlayışlı olun. Ama en önemlisi kararlı olun, kararlarınız size güç versin. Uyguladıkça kendinize olan sevginiz artacak; ama uygulamayınca da azalmasın:))

Ben bir sonraki yazım ile Aralık kararlarımı not alarak bir örnek hazırlayacağım.

Güncelleme: Yeni Yıl Kararları

Instagram: @yazarkarga

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

3 Replies to “Karar Almak”

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.