Sinema Severlerin Seyirciyle İmtihanı

Tek başına sinemaya gitmek çoğu sözlükte hüzün yüklü bir eylem gibi anlatılır. Benim en büyük keyiflerimden biri. Hele de film güzelse sanki o iki üç saat boyunca başka bir dünyanın içine giriyorum. Yanımda kendi dünyamı hatırlatacak birilerinin olmaması daha iyi hissettiriyor.

Gelin görün ki Türkiye’de sinema salonunda film izlemek adeta bir işkence.

Sinema Salonlarında Karşılaşılan En Kötü Durumlar

  • Koltuğu tekmeleyen seyirci: Sanırım ilk sıraya oynar. Bizim seyircide bir sorun olduğunu düşünüyorum. Yoksa akli dengesi yerinde olan bir insan önündeki kişinin koltuğuna vurduğunda onun rahatsız olabileceğini tahmin eder.
  • Yeme işini abartanlar: Bu kitle de en az koltukçular kadar rahatsızlık verici. Haşur huşur cips yiyen mi dersin, mısır kutusunun içine düşen mi dersin ne ararsan var. Bir seansta yanımdaki adamın mısırı bitti diye çok sevindim film arasında koca bir kova daha alıp geldi. Tam tımarhane…
  • Sevişmeye gelenler: Bunların eski bir geleneği sürdürmeye çalıştığını düşünüyorum. Yıl olmuş 2017 arkadaş!
  • Konuşanlar: Konuşmakla kalmayıp filmin sonunu söyleyen tiplere kadar denk geldim. Katil olmamak elde değil.
  • Horlayanlar: Gerçi birlikte sinemaya gittiğim kişilerden biri Yüzüklerin Efendisi’nde, biri de Anna Karenina’da uyumuştu. Ama horlamak üst düzey bir olay. Yapmayın! Lütfen!
  • Komedi Filmi Belalıları: Bunlar genelde komedi filmlerinde ortaya çıkar. Karakter a dese kahkahalara boğulurlar, b dese yarılırlar. İnsanı gererler. Tamam arkadaşım gül; ama her şeye hönkürerek kahkaha atma!
  • Telefon bağımlıları: İki üç saatlik zaman diliminde bile telefonundan vazgeçemeyen; ışığıyla, titreşimiyle sizi rahatsız edenler. Gerçi ışığı geçtim açıp konuşanlar var.

Bunları yapmamak için büyük bir eğitim gerekmiyor aslında ve o kadar geleneklerden örften adetten bahseden bir toplumun basit saygı, görgü kurallarını bu kadar es geçmesi ilginç bir durum.

Reklamlar

2 thoughts on “Sinema Severlerin Seyirciyle İmtihanı

  1. Bir keresinde bir arkadaşım, film arasında haber vermeden pılını pırtını toplayıp salonu terketmiş, benim “alla alla yanlış salona geldim galiba” diye düşünüp korkmama sebep olmuştur.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s