Pazartesi Hikayeleri

Eppur Si Muove

Rivayet bu ya Galile Dünya’nın düz olmadığını iddia ettiği için engizisyon mahkemelerinde yargılandığında ölmemek için dünyanın düz olduğunu kabul etmek zorunda kalmış. Fakat mahkeme sonunda fısıltıyla “eppur si muove-yine de dönüyor” demiş.

Mecburen kabullenmek zorunda olduğum şeyler olduğunda güç veriyor bana bu cümle. Siz ne derseniz deyiniz benim bir gizli bildiğim var…

Triba Si, Samba No

1959’da Küba’da devrim olduktan sonra halk için eğitim programı, atölyeler vs. kurulmuş. Ama Kübalıların çalışmaya pek niyeti yokmuş. Bunun üzerine Havana’da dev bir miting ayarlanmış. Castro konuşma yapacakmış, normalde konuşmaları uzun sürüyor ve halk sıkılmaya başlıyormuş. Yardımcıları “kısa konuş, net bir mesaj ver” şeklinde planlama yapmışlar. Castro kısa bir konuşmanın ardından “traba si, samba no-çalışmak var samba yok” sloganını patlatmış. (Sambaya düşkünlükleri malum…) Bu tür mitinglerde adet son sloganı halkın tekrarlayarak meydanı terk etmeleriymiş… Bu kez de gelenek değişmemiş Küba halkı “traba si samba no” diye müzikal tekrarlarla yavaş yavaş samba yaparak meydanı terk etmeye başlamış. 🙂 Pazartesi sloganım: traba si, samba no!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s