Okunması Gereken Kitaplar-1

Okunması gereken kitaplar aslında bir yazı dizisi olacak. Her yazıda 5 kitap önereceğim. Kitapları kalın-ince diye ayırmak elbette ki doğru değil. Fakat okumaya uzun süre ara verenler ya da her kitabı yarım bırakanlar için ince bir kitabı bitirmek bir sonraki kitaba başlamak adına şevk verebiliyor.

İşin güzel tarafı bu kategoride oldukça iyi hatta klasikleşmiş kitaplar olması. Yarım gün ya da birkaç saatinizi ayırarak efsane öykü ve romanlar okuyup, sonlandırma şansınız var. Bu sebeple ben okunması gereken kitaplar yazılarıma ince kitaplar ile başlayacağım.

Beğeni sırasına göre yazıl(ma)mıştır;

Yeraltından Notlar

Dostoyevski okumaya başlamak ya da en azından bir kitabını okumak için ideal bir başyapıt. Güldüren, düşündüren, altı çizilecek pek çok satır barındıran, tekrar tekrar okunabilecek eserlerden biri.

“Baylar, yemin ederim, her şeyi fazlasıyla anlamak bir hastalıktır; hem de tam anlamıyla, gerçek bir hastalık. Normal bir insanın anlayış gücü çok olmamalıdır. 19. yüzyıl aydınının payına düşen anlayışın yarısı, dörtte biri, hatta daha azı günlük yaşantımız için yeter de artar bile”

Hayvan Çiftliği

George Orwell’ın yazdığı ve gün geçtikçe popülerleşen; ama okunması gereken kitaplardan biri. Hayvan Çiftliği’ni iki şekilde okumak mümkün. Bir hiçbir şey anlamadan, fabl ya da çocuk kitabı gibi okuyabilirsiniz. Gene de seversiniz. İki siyasi tarihle ilgili bir takım benzetmeleri düşünerek okur ve bambaşka bir tat alırsınız.

Örneğin kitapta bahsi geçen karakterler;

Oldmajor: Devrimin kıvıcımını yakıp görmeden ölen Karl Max.

Napoleon: Stalin

Alfabede sadece kendi ismindeki harfleri öğrenip otlardan ismini yazarak çiçeklerle süsleyen kapitalist tarafa kaçan koyun Mollie tam anlamıyla çiftliğin tikisiJ Burjuva sınıfı

Boxer: Her otoriteye sorgusuz sualsiz bağlanan görev adamı.

Domuz Squeler: Bir nevi medya, hükümet sözcüsü. Aptallara olayların gerçek dışı yönlerini gerçekmiş gibi yutturan. Belki de hayvanlar içinde en nefret ettiğim.

Her şeyi şakşaklayanlar: İçimizde de bolca bulunan koyunlar.

Öteki dünyadan bahseden Moses: Din, cemaatler

Tabii bunlar hep yoruma açık bir konu sizin yorumlarınız daha farklı olabilir. Ama kitabın bu kadar düşündürmesi bile keyif veriyor.

Dönüşüm

Konu okunması gereken kitaplar ise Kafka’nın başyapıtını eklememek olmaz. Gregor Samsa karakteri ile ilgili dizilerde de pek çok kez göndermeler duydum. İlk cümlesi ile yaygara kopartan bir roman. Hayvan Çiftliği’nde olduğu gibi fabl, çocuk kitabı şeklinde okumak mümkün; ama otorite baskısı, ekonomik sömürü, duygusal yaşamın yok olması gibi konulara değinen beni de oldukça etkileyen bir eser.

Çavdar Tarlasında Çocuklar

İlginç bir dille yazılmış(sokak dili diyebiliriz) Ya çok seveceğiniz ya da hiç sevmeyeceğiniz bir eser. Anti kahraman Holden’ın cebinde metelik yokken bağış yapması, göller donduğunda ördeklerin nereye gittiğini merak etmesi, zekasına rağmen sistemle uyum sağlayamaması… Benim çok severek ve keyifle okuduğum bir kitap.

Simyacı

Yazılan pek çok kişisel gelişim kitabının atası gibi bir roman bu sebeple okunması gereken kitaplar arasında yer vermek istedim. Ben çok geç okudum gene de etkilenmiştim.

Kitapta şuna benzer bir hikaye vardı.(belki duymuşsunuzdur başka bir kitapta daha okudum) adam cennet gibi bahçesi olan bir eve gider. Evin sahibi bu adama içi su dolu kaşık verir. kaşıktaki suyu dökmeden bahçeyi dolaşmasını ister. Adam suyu dökmeden dolaşır. Evin sahibi bahçede neler gördüğünü sorar, adam hiçbir şey görmemiştir… Bunu okuyunca düşündüm, ağaçlar müthiş, bahar çiçekleri, bulutlar, yıldızlar, güneş, deniz, çocuklar, hayvanlar… Dünya müthiş güzelliklerden oluşuyor, bir şeye(iş, okul, aşk, çocuk) saplanıp kaşık muamelesi yaptıkça hiçbirini göremiyoruz. beynimiz uyuşuyor…

Okunması Gereken Kitaplar-2

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz. 

Reklamlar

One Reply to “Okunması Gereken Kitaplar-1”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.