Bozcaada’da Gezilecek Yerler

Her tatil gibi dönmek istemediğim bir tatildi Bozcaada tatili. Bitişler konusunda bir arızamız var bizim. Tasarlarken bir parçayı eksik bırakmışlar. İnsanı bir hüzün kaplıyor her bitişte…

Baktım sağa sola ne var insana bu kadar farklı hissettiren diye; ismini koyamadım. Less is more dedikleri bu olsa gerek. Makyajı olmayan, sade, doğal kara parçası…

Bozcaada’da gezilecek yerler için yeni bir keşfim olmadı. Her yerde yazılan notlara göre gezdik, Ada zaman zaman kendi süprizlerini hazırladı.

Bozcaada’da Ne Yenir?

Kahvaltı için Rengigül klasik herkesin bildiği bir yer. Ama iyi ki gitmişiz mekanlarından… Nane reçelinden, karpuz kabuğu reçeline kadar var. Rezervasyon gerekebilir.

Ada’ya tekrar gitsem; gene Asma 6‘nda yemek yerim. Deniz kenarı şirin bir ortamı var. Mezeleri lezzetli. Sanırım ismi çiğ acılı asma olan bir mezesi var. Hani anneler yaprak sarar da daha pişmeden kaçamak yiyiverirsin. İşte onun mezesi. Ben sarmanın o halini bir tencere yiyebilirim.

Ayazma’da Koreli malum, Vahit’in Yeri‘ne gitmedik. Ama ben Koreli’nin kalamarını çok sevdim. Farklı bir lezzeti vardı.

Çi

ek Dondurma İstanbul’da olsa yazın her akşam uğrarım. Limonlusu çok iyi. Lavantalıyı da denemekte fayda var. Yarım yarım hepsinden yiyin en iyisi aklınız bir şeyde kalmasın. 🙂 Biz dolaşırken limonlusu yapılıyordu bütün sokak muhteşem kokmuştu.

Akvaryum Koyu güzel; ama ben sağ tarafındaki kimsesiz koyu daha çok tuttum. 15-20 milyonluk şehirden kaçınca insan görmesem de olur kafasındasın… Akvaryum’da su bile yok. Ada Halkının da muhtemelen buraya ticaret getirmek gibi bir kaygısı yok. Adamlar raad be yaa! Velhasıl buraya gitmeden suyunuzu içeceğinizi alın. Bir de Veli Dede‘den kekler, tatlılar alın. Efsane lezzetli.

Kahve? Çınaraltı‘nda bir ritüel var sakızlı kahve, çikolatalı sigara ve likör. Denemeye değer. Hayatımdaki ilk sigaramı da böylece içmiş oldum.

Öğlen Ada merkezde hamburger vs. yemek için Kafe Kafa güzel bir seçenek.

Bozcaada Günbatımı Turu

Merkezden dolmuşlar kalkıyor. Ön hazırlığınızı yapın. Mübarek adada ot namına hiçbir şey yok çayır çimende oturacağımızı sanmıştım. Biz gitmeden şarap, peynir tabağı ve cips aldık. Gene kel bir toprak parçası; ama gene aşık oluyorsunuz. Güneşin batışı, deniz, rüzgar gülleri, yerlere serilen şarap sofraları. Bir de şansınıza etrafta şahane playlist yapan birileri varsa unutulmaz oluyor. Yoksa da tavsiye ederim siz müzik açın.

Gidin Bozcaada’ya. Denizi cam gibi; ama oldukça soğuk. Deniz aşığı biri olarak pek yüzememiştim. Bağırarak suya girenler vardı. 🙂 Ben 25 senedir Antalya hamamında yüzen biriyim. Benim için buzlu göl gibi bir şey. Ama gidin… 3-4 güne ne çok güzellik sığıyor. “Don’t worry be happy”.

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz. 

3 Replies to “Bozcaada’da Gezilecek Yerler”

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.