Güney Fransa: COTE D’AZUR

Cote d’Azur Rotaları

“La vie est belle et je crois en moi – Hayat güzel ve ben kendime inanıyorum” demiş Fransızlar.

Bu tatlı ülkede pek çok şehri gezme fırsatım oldu; ama yazımda Güney Fransa ve Cote d’Azur’u ana hatlarıyla anlatacağım.

Fransa güneyinden kuzeyine farklı mimari güzellikler sunan, yeme içme kültürü, üzüm bağları, şarapları, lavanta tarlaları, pazarları, müzeleri, sokakları, şık şıkıdım insanları, kulağa çok estetik gelen dili ile Avrupa’da en sevdiğim ülkelerden biri.

Cote d’Azur Fransa’nın güneydoğusunda yer alan Fransızların dünyaca ünlü rivierası. Toulon’dan Menton’a kadar olan bölgeyi kapsıyor. Nice’te kalarak Cannes, Monaco, Monte Carlo, Menton, Toulon, Grasse, Antibes, St. Tropez gibi yerleri günübirlik gezmek mümkün. Gelelim Provence ve Cote d’Azur yani Güney Fransa’nın vaad ettiklerine…

Marsilya

Marsilya’da Gezilecek Yerler

Ben gezilerimi mecbur kalmadıkça tura bağlı kalmadan yapıyorum. Güney Fransa’ya gidecekseniz tabii ki yaz sezonunda bir tatil planlamak çok daha keyifli olacaktır. En azından plajların tadını çıkartmış olursunuz. Ben Marsilya gidiş-Nice dönüş bileti alarak gezi planladım. Eğer kalacağınız gün sayısı çok uzun değilse Marsilya’yı bulaştırmadan direk Nice’e gitmenizi öneririm.

Marsilya’yı keşfe başlamak için Eski Liman’da yürüyüş yapabilirsiniz.

Eski Liman’ın girişinde MuCEM isimli Avrupa ve Akdeniz Medeniyetler Müzesi(Musee des Civilisations de l’Europe et de la Mediterranee) gezilebilir. Salı günleri kapalı.

Marsilya
Güney Fransa-Marsilya

Notre Dame De La Garde Bazilikası: Şehrin en yüksek tepesinde yer alır. Oldukça ihtişamlı bir mimari, Marsilya’yı kuş bakışı izleyebilirisiniz. Sanırım uğramadan dönülmeyen yerlerden birisidir.

Graffitiler ile sarılı La Friche gezilebilir.

Marsilya’da Ne Yenir?

Marsilya’da Fransa mutfağına dair pek çok seçenek var. Fakat araştırırken en çok gözüme çarpanlar pastis isimli rakısı ve bouillabaisse çorbasıydı. Çorba o kadar efsane ki gitmeden yapılış videolarını izlemiştim. Eski limanda kolayca bulacağınız Marimar isimli restaurantı bouillabaisse için öneririm. Bouillabaisse çorba olarak geçse de bir çorbadan daha fazlası. Fakat fiyat olarak Marimar biraz tuzluydu.

Marsilya’da Konaklama

Biz konaklama için merkezde yer alan Mercure oteli tercih ettik.(Mercure Marseille Centre Vieux Port) Önceden ayarladığımız için fiyatlar makuldü ve kahvaltısına bayılmıştım.

Ek olarak, Marsilya’da geçireceğiniz gün sayısı uzun ise ressamlara ilham kaynağı olan lavanta tarlalarıyla ünlü

ng>Aix En Provence de yaklaşık 20 dakikalık bir mesafede bulunmakta. Gerçi artık insanlar Isparta lavanta tarlalarında o kadar güzel fotoğraflar çekiyor ki Provence’e kadar gitmeye gerek var mı bilmiyorum.

Nice

Marsilya’dan 2-3 saatlik bir tren yolculuğu ile Nice’e gidiliyor. Dolayısıyla iki şehir günübirlik seyahat için zaman kaybı. Fakat Nice’te kalarak çevresindeki pek çok şehri günübirlik gezmek mümkün ve biz öyle yaptık. Masmavi kumsalları, koyları, masalsı köyleri, renkli şehir hayatı ile başka yere gitmeseniz bile dolu dolu vakit geçirebileceğiniz bir şehir.

Güney Fransa
Güney Fransa-Nice

Nice’te Gezilecek Yerler

Nice bana Antalya’yı anımsatan bir şehir. Tabii Antalya’daki gibi bütün sahil şeridi 5 yıldızlı otellerle çevrili değil. Koştur koştur gezmeye gerek yok. Avare şekilde tatil yapılacak bir yer. Ama gezilecek noktalardan kısaca bahsedeceğim.

Sahil şeridini zaten dolaşacaksınız. Meşhur mavi sandalyeleri, ücretli ücretsiz plajları mevcut. Biz sahil şeridindeki rastgele bir yerde bir kokteyl içmiştik. Keyif için tavsiye ederim.

Vieux Nice(eski şehir), Nice’e gelenlerin uğramadan dönmemesi gereken bir alan. Klasik Fransız evleri, daracık sokaklar, kafe ve dükkanlar ile çevrili. Cours Saleya(çiçek pazarı) da Pazartesi dışında haftanın her günü eski Nice’te kuruluyor. Salı günleri ise çiçek pazarı yerine antika pazarı olarak birbirinden ilginç antika eşyalar satışa sunulmakta. Cours Saleya’da insan cümbüşünü izlemek için pek çok kafe mevcut, La Safari önerebileceğim seçeneklerden biri. 70’den fazla çeşit sunan Fenocchio isimli dondurmacı, lezzetli Fransız tatlıları kruvasanları tadabileceğiniz pek çok mekan ve barlar da Vieux Nice’te bulunmakta.

Massena Meydanı, Nice’in en güzel meydanlarından. Massena ve çevresinde keyifle yürüyüş yapılabilecek parklar, Galeries La Fayette alışveriş merkezi ve çeşitli mağazalar var.

En dikkat çeken yapılardan biri Cathedrale Saint-Reparate, önünde küçük bir meydan bulunuyor.(Place Rosetti) Fenocchio isimli meşhur dondurmacı da burada…

Müze gezmeden dönmiyim derseniz Musee d’Art Moderne et d’Art Contemporain gezilebilecek yerlerin başında.

Saint Paul de Vence ve Eze Village

Ortaçağ atmosferini solumak için St. Paul ile Vence isimli tarihi kasabalara ya da Eze köyüne gitmek muhteşem bir tercih. Ben büyülenmiştim, her köşesinde fotoğraf çekme isteği duyabileceğiniz bu yerler film stüdyosunu andırıyor. Birbirinden güzel sanat galerileri, tarihi evler ve kafeler çok etkileyici.

St. Paul de Vence’e Nasıl Gidilir?

St. Paul ve Vence kasabaları birbirine 10 dakika mesafede bulunan iki kasaba. Nice ana otobüs durağından 94 nolu otobüs ile Vence, 400 nolu otobüs ile St. Paul’e gidebilirsiniz. Yaklaşık 45 dakika sürer. St. Paul’ü gezdikten sonra gene 400 nolu otobüs ile Vence’e geçebilirsiniz. Burada önemli olan saatleri güzel planlamak. Köyler için 2-3 saat yeterli. Ulaşım yaklaşık 45-50 dakika sürmekte.

guney fransa
Güney Fransa-Nice

Eze’e Nasıl Gidilir?

St. Paul de Vence gezerek Ortaçağ havasını yeteri kadar soluduysanız benzer özellikte bir köy. Garibaldi Meydanı’ndan 82 nolu otobüs ile gidebilirsiniz. Biz Monaco ve Monte Carlo’yu turladıktan sonra Monaco’dan Eze Köyü’ne gitmiştik. Fakat otobüsün gelmesi yaklaşık 2 saat sürdü ve bir aşamadan sonra umudumuzu yitirmiş kardeşimle birbirimizi germeye başlamıştık. 🙂 İyi planlayın derim.

Monaco, Cannes, Monte Carlo

Diğer bir alternatif ise Ortaçağ’a tezat oluşturacak şekilde lüksü ve zenginliği barındıran Monaco, Monte Carlo, Cannes gibi yerleri gezmek. Her birinde minik trustik trenler ile şehirleri turlamak mümkün. Nice’ten 100 numaralı otobüs ile Monaco’ya gidebilirsiniz. Monaco’da devasa yat ve tekneler, meşhur ama onca zenginliğe ve lükse rağmen bizimkilerin yanında son derece mütevazi kalan Prenslik Sarayı, parklar ve Okyanus Müzesi gezilebilir. 30 dakika yürüyerek Monte Carlo’ya gittiğinizde kumarhaneler, mimari yapılar, her köşeden fırlayan lüks hayat bu iki yerde de sizi birkaç saat oyalayacaktır.

guney fransa
Güney Fransa-Monaco

Diğer alternatif olan Cannes’a tren ile gitmiştik. Ana caddelerinde ünlü mağazaları barındıran, şehrin ortasından denize girebileceğiniz bir yer. Ünlü mağazalar Türkiye’de olsa da deniz ürünleri bakımından Fransa çok kolay ulaşamayacağınız lezzetleri pek çok mekanda önünüze seriyor. Eski Cannes’da Au Mal Assis deniz ürünleri için tavsiye edebileceğim yerlerden biri. Aşağıda fotoğrafı eklediğim efsane ziyafeti çekmiştik. Cannes film festivalinin yapıldığı Grand Auditorium’u ziyaret etmek, kaldırımlardaki ünlülerin el izlerini takip ederek kıyı boyunca yürümek keyifli olacaktır.

guney fransa
Güney Fransa-Cannes

Güney Fransa’ya 15 kere daha gitsem sıkılmam. Daha gezilecek o kadar çok yer ve tatılacak o kadar lezzetli şeyler var ki. Ama bana şimdilik bu kadarı kısmet oldu.:) Umarım biraz olsun faydalı bir yazı olmuştur. Keyifli seyahatler…

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz. 

3 Replies to “Güney Fransa: COTE D’AZUR”

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.