Okunması Gereken Kitaplar-2

Okunması gereken kitaplar serisine başladığımda ilk etapta ince kitapları ele alacağımı belirtmiştim.

  • Yeraltından Notlar
  • Dönüşüm
  • Hayvan Çiftliği
  • Çavdar Tarlasında Çocuklar
  • Simyacı

Gibi eserler ilk yazımda önerdiğim kitaplardı. Seriye yeni 5 öneri ile devam edeceğim.

Satranç

Madem konu okunması gereken kitaplar ve ben yazımda ince kitapları ele alacağım Stefan Zweig yazmamak mümkün değil. 🙂 İdefix’in açıkladığı verilere göre Stefan Zweig, Türkiye’nin doğusundan batısına en çok rağbet gören yazarlardan biri. Tabii bunda kitaplarının kısa öykülerden oluşması ve muhtemelen fiyatları ucuz olduğu için sipariş tutarı, ücretsiz kargo vs. gibi sebepler de etkili. Fakat bu Satranç’ın mükemmel bir öykü olduğu gerçeğini değiştirmez. 🙂 Bir iki saatte okunabilecek oldukça sürükleyici bir eser. Aynı zamanda yazarın son kitabı. Benim aldığım yayınevi kitabın girişine yazarın intihar mektubunu da eklemişti.(eşiyle birlikte intihar ediyorlar)

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

Zweig ile başladık onunla devam edelim. En az Satranç kadar güzel ve akıcı bir kitap. Saplantılı kelimesinin az kalacağı bir platonik aşkı konu alıyor.

Bilinmeyen Adanın Öyküsü

Jose Saramago’nun 5 dakikada(abarttım kabul) okunabilecek kısacık öyküsü. Saramago tarzıyla tanışmak için okunması gereken kitaplardan biri. Fakat ben yazarın Körlük isimli eserine aşık olmuştum. Dünya’ya dalga dalga körlüğün yayılmasını anlatan bir distopik roman. Ve öyle inandırıcı betimlenmiş ki okurken rahatsızlık hissediyorsunuz.

Doğunun Limanları

Okuduğum ilk Amin Maalouf kitabı. Bazı cümleleri ile hafızama kazındı. Tarih ve aşkın harmanlandığı bir kitap. Altı çizili cümleler için; Doğunun Limanları

“Hayat insana bıkkınlık verecek kadar uzun değil. ”

Yabancı

Albert Camus romanı. İki üç saatli bir yolculuk esnasında okuyup bitirmiştim. Toplumun dayattıklarının dışında bir davranış gösterdiğinizde başınıza neler gelebileceğinin kısa bir iz düşümü. Farklılıklara gerçekten hiç tahammülümüz yok. Ve toplumlar böylelerini öğütme özelliğine sahip.

Reklamlar

One Reply to “Okunması Gereken Kitaplar-2”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s