Benjamin Franklin

“İyi mazeretler bulmayı başaranların, başka şeyler başarabildiği çok nadir görülür.” Benjamin Franklin‘e ait olduğu söylenen bir söz.

Bahaneler, mazeretler her daim dilimizin ucunda…

Benjamin Franklin’in Günlük Çizelgesi

Konuşmayı Kes Harekete Geç diye çerezlik bir kitap okumuştum. Kişisel gelişim kitapları genel olarak gaz bulutudur. Ama bazen bir cümle, bir öneri mantığınıza çok yatar ve hayatınıza yeni alışkanlıklar katma fırsatı yakalarsınız. Bu sebeple kökten karşı olmamak gerekli. 🙂

Pek çok kişisel gelişim kitabında Benjamin Franklin‘den alıntılar, hayatından kesitler vardır. Konuşmayı Kes Harekete Geç kitabında da Benjamin Franklin’in aşağıdaki günlük çizelgesi vardı. Kitabı okuduğumda çizelgenin biraz titrek bir fotoğrafını çekip bir süre sonra bir arkadaşıma hediye ettiğim için daha net bir fotoğraf ekleyemiyorum. 🙂

  • Benjamin Franklin güne sabah sorusu ile başlıyor. “Bugün ne gibi iyi bir şey yapmalıyım?” Çok basit; ama bir o kadar da etkili bir soru. Hayatımızın kaç gününe iyi bir şeyler yapma niyetiyle başlayıp yapacağımız şeyin altını çiziyoruz ki?
  • “Kalk, yıkan, dua et, günün işini planla ve günün kararını al, üzerinde çalıştığın konuyu bitir ve kahvaltı et.” Temiz ve zinde bir şekilde güne başlıyor. Gününü bir toz bulutu gibi belirsizlik içinde yaşamaktansa özetle nasıl bir gün yaşayacağını planlıyor. Yarım bir konu bırakmıyor ve kahvaltı ediyor.
  • “Oku ya da muhasebe hesaplarının üzerinden geç ve yemek ye.” Burada da çok yalın bir direktif var.
  • Çalış.
  • “Eşyaları yerine yerleştir, akşam yemeği ye, müzik, eğlence ya da sohbet… Günü değerlendir.” Bu madde de son derece önemli. Bu noktaya kadar iş ve sorumluluklarla uğraşan B. Franklin akşam müzik gibi, sohbet gibi ruhunu besleyecek şeyler yapıyor. Eşyaları yerine yerleştir cümlesine hayranım. Bazen odalarımız kıyafet yığını haline gelebiliyor. Çıkarttığın kıyafetleri dolaba yerleştirmek anlık olarak yapıldığında yarım dakika dahi almayan bir eylem. 🙂 Biriktirmek neden? Ve Franklin’in çizelgesindeki diğer çok önemli nokta günü değerlendirmek. Kendi süzgecinizden yaşadığınız günü değerlendirmek çok faydalı bir eylem.
  • Akşam sorusu “bugün ne gibi iyi bir şey yaptım?” İyi bir şey yapmak günü içerisinde en çok üzerinde durduğu nokta ve kendisini bu hususta kontrol ediyor.
  • Uyu 🙂

 

Tarihe ismini yazdırmış, hayatı başarılarla dolu birinin uyguladığı günlük program son derece sade, basit bir içeriğe sahip. Defalarca kez bu günlük çizelgeyi uygulamayı denedim. Tereddütsüz olarak şunu söyleyebilirim, uyguladığım günler plansız günlerimden çok daha mutlu ve verimli geçti. Kolaya kaçmadan prensip haline getirmek gerekli.

benjamin franklin
Benjamin Franklin-Benjamin Franklin’in Günlük Çizelgesi

Nazım Hikmet

Önemli bir insandan başka bir önemli insana geçiş yapacağım; bugün Nazım Hikmet’in doğum günüymüş. Aşağıda çok sevdiğim, içimi aydınlatan Ses isimli şiirini paylaşıyorum. Çeneni avuçlarının içine alıp dalma, sesimiz seninledir!

Çeneni avuçlarının içine alıp,
duvara dalıp
kalma!.
Çeneni avuçlarının içine alma!.
Kalk!
Pencereye gel!
Bak!
Dışarda gece bir cenup denizi gibi güzel,
çarpıyor pencerene dalgaları..
Gel!
Dinle havaları:
havalar seslerin yoludur,
havalar seslerle doludur:
toprağın, suyun, yıldızların
ve bizim seslerimizle…
Pencereye gel!
Havaları dinle bir:
Sesimiz yanındadır,
sesimiz seninledir…

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz. 

13 Replies to “Benjamin Franklin”

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.