Antalya’da Gezilecek Yerler

Yirmi küsür senedir yazları Antalya‘da geçiriyoruz. Gidenler bilir uçsuz bucaksız bir şehir ve Antalya’da gezilecek yerler kısacık bir yazıya sığdırılamayacak kadar fazla, bu sebeple yazımı Antalya’da gezilecek 10 yer ile sınırlı tutacağım.

Ben bu şehrin nemli havasına da sıcacık suyuna da o kadar alıştım ki benim için cennet şehirlerden biri Antalya.  Yaklaşık 6 ay boyunca mavi bayraklı plajlarında denize girebiliyorsunuz. Kasım’da üşümeden yüzdüm, defalarca kez denizde güneşi batırdım, akşam saatlerinde de yüzdüm. Çoğu zaman üşüdüğümüz için değil buruşup acıktığımız için çıktık sudan. Deniz bizim için ailece sohbet etme, gülme mekanlarından biriydi. Hala da öyle… Güneş muhteşem doğar, muhteşem batar bu şehirde.

Biz Side taraflarındayız.  İnce kum ve genelde dalgalı bir denizimiz var. Denizin tadını çıkartmak için sabah gitmek gerekir. 7-9 arası ideal saattir. Plaj bomboş olur, henüz su durgun ve cam gibidir. Daha sonra maalesef jetskiler, motorlar inanılmaz derecede gezinmeye başlar ve dalga oranı çok artar.

Gelelim fasulyenin nimetlerine ve Antalya’da gezilecek yerlere;

Antalya'da Gezilecek Yerler-Side
Antalya’da Gezilecek Yerler-Side

Köprülü Kanyon

Çam kokuları eşliğinde virajlı yolları aşıp rafting yapmak için gidebileceğiniz ve inanılmaz güzel manzaralarla çok keyifli dakikalar geçireceğiniz bir yer. Yazın giderseniz raftingin bir tehlikesi yok, yüzme bilmeyen yengemle de, yaşını başını almış insanlarla da yaptım. Yaklaşık 1 buçuk 2 saat sürüyor. Antalya’nın sıcağından buz gibi tatlı sulara atıyorsunuz kendinizi.

Side-Apollo Tapınağı

Antalya’da gezilecek yerler yazısı Side’siz olmaz. 🙂 Side çarşısı keyifle dolaşılan sonuna geldiğinizde denizle kucaklaşacağınız bir yer.  Sol tarafa doğru yürüdüğünüzde ihtişamlı sütunlarıyla Apollo Tapınağı sizi karşılıyor. Güneşin batışına denk getirirseniz güzel fotoğraf kareleri yakalanabiliyor.

Aspendos

Deniz, kum, güneş üçlüsünden sıkılıp tarihi koklamak isteyenlerin kaçırmaması gereken yer. En iyi korunan Roma tiyatrolarından biri. İnsan bu şehrin eski halini merak ediyor.

Manavgat Şelalesi

Side’ye kadar gelenler için yakın noktalardan birisi de Manavgat Şelalesi’dir. Buz gibi suya ayaklarınızı sokup şahane fotoğraflar çektirebilirsiniz. Küçük Şelale ve Titreyen Göl de Side-Manavgat’a yakın yerlerden. Gitmenizi pek de önermediğim için ayrı başlık altında yazmıyorum. Hele Titreyen Göl Antalya’da gidilecek en saçma yerlerden biri. 🙂

Olympos

“Burası cennet olmalı” diye düşünüp hayranlık duyduğum bir yerdi. Tabii ben çok uzun kalmadım ve pek kalabalık da değildi. Tahinli bir gözleme yemiştim tadı hala damağımda.

Adrasan

Olympos ile oldukça yakın cennet koylardan bir tanesi. Suyu durgun ve berrak, arkada maalesef yangına kurban gitmiş ağaçlık alanlar; ama hala güzeldi.

Düden ve Kurşunlu Şelaleleri

Suya, şelaleye doyamayanlar için yazdım. Gidin görün 🙂

Kaş

Antalya’ya bağlı olsa da Side-Kaş arası arabayla 4-5 saat. 🙂 Dolayısıyla sadece 1 kez gittim. Başlı başına bir tatil yöresi ve muhteşem. Özellikle Çukurbağ Yarımadası tercih edilmeli. Biz otel olarak Club Çapa’da kalmıştık. Merdivenleri zorladı ve kahvaltısı vasattı; ama manzarası için bile değer. Kaş’ta günlük vize çıkartarak Yunan Toprağı olan şirin mi şirin Meis adasına geçmek mümkün. Meis ile ilgili detay okumak isteyenler Meis Adası notlarıma göz atabilir.

Kaputaş Plajı

Ayrı bir başlık olarak belirtiyorum; çünkü Kaputaş’ın popülerliği gün geçtikçe artıyor. Turkuaz, dalgalı köpüklü suyuyla denizin tadını çıkartacağınız bir plaj.

Antalya'da Gezilecek Yerler
Antalya’da Gezilecek Yerler-Kaputaş Plajı

Dim Çayı-Dim Mağarası

Alanya da Antalya’ya dahil. 🙂  Dim çayı keyifle serin serin yemek yiyebileceğiniz güzel bir yer, Dim Mağarası da gene deniz, kum, güneş üçgeninin dışına çıkan yerlerden biri.

İbradı-Ormana Köyü

Belki bu köy için ayrıca bir yazı yazmam gerekir; ama burada da değinmeden geçemeyeceğim. Trt arşivine göre suç işlenmediği için adliyenin Akseki’ye taşındığı, okur yazar oranı çok yüksek olan, turistik olmayan, üzüm festivalleri, sanat günleri, düğmeli evleri ile ünlü şirin bir yer. Denk gelirseniz gezin.

İbradı-Ormana Köyü
Antalya’da Gezilecek Yerler-Ormana Köyü

P.S. Yazımı 10 yer ile sınırlandırdım, Antalya anlatmakla bitmeyecek bir derya deniz. Tarihi, doğayı, eğlenceyi bir arada bulabileceğiniz; fakat ne hikmetse yerli turistin burun kıvırdığı şehirlerden. Doymayanlar Kaleiçi, Alanya tarafları, Likya, Belek ve daha nice yeri araştırabilir. Bir parantezi de Anadolu Park için açmak istedim. 🙂 Yol kenarında çamlıkların arasında kalan, pazar brunchları çok güzel olan bir yer. Fun climbing(ip parkuru) isimli enteresan bir aktivitesi var. İstanbul’da niye yok(aslında hiç de araştırmadım) diye düşündüğüm Survivor hissi yaşatan keyifli aktivitelerden biri. Çok sıcak değilse tavsiye ederim. Aşağıya fotoğraflardan birisini ekliyorum;

Antalya'da Gezilecek Yerler
Antalya’da Gezilecek Yerler-Anadolu Park

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.