Milano’da Gezilecek Yerler

Ben mümkün mertebe seyahatlerimi tura bağlı kalmadan yapmayı tercih ediyorum. Bu sebeple ön araştırmayı kendim yapıyorum ve tekrar gitme ihtimalime karşın seyahat esnasında pek çok not alıyorum. Milano’da Gezilecek Yerler‘i yazarken de eski notlarımdan faydalanacağım.

Carnavale Ambrosiano

İskeçe Karnavalı, Venedik Karnavalı gibi şeyler duymuştum; ama Milano‘da düzenlenen Ambrosiano Karnavalı’na tesadüfen denk geldik. Milano’da Gezilecek Yerler‘e geçmeden önce Şubat aylarında düzenlenen Carnavale Ambrosiano‘dan bahsetmek istiyorum. Milano; Roma, Venedik, Floransa gibi İtalya şehirlerinin yanında biraz gölgede kalıyor, ama karnavalın etkisiyle midir yoksa kışa denk gelmesine rağmen havanın t-shirt ile gezecek kadar güzel olmasından mıdır bilmiyorum tekrar gitmek isteyeceğim bir yer. Hazır karnaval dönemi yaklaşırken vizesi olup okuyanlara duyrulur…

Her yıl binlerce kişinin katıldığı bu festivalde meşhur bembeyaz katedral Duomo çevresinde bilhassa çocuklar tüm gün kostümlerle dolaşıyor. Farklı ve rengarenk kıyafetler giymiş insanlar, konfetiler, köpük spreyler sokaklara hakim. Son gün Büyük Geçit oluyor. Biz konser etkinliğine de denk gelmiştik.

milanoda-gezilecek-yerler
Milano’da Gezilecek Yerler-Carnavale Ambrosiano

 

Milano’da Gezilecek Yerler

Milano’da 1. Gün

Tabii ki Milano bu festivalden ibaret değil.

Biz ilk gün otelimizi biraz geç bulduk, fakat sokaklara kendimizi attık ve metroda Duomo durağında inip merdivenleri çıkar çıkmaz büyüleyici manzara ile karşılaştık. Katedral Milano’nun kalbi gibi. Katedralin hemen yanında meşhur Galleria Victorio Emanuale II alışveriş merkezi var. Dünyaca ünlü pek çok marka mevcut.

Şansa inananlar alışveriş merkezinden içeri girip yerdeki mavi boğa figürüne yönelmeli. Zaten o noktada genellikle bir kalabalık birikmiş oluyor. Dilek dileyip topuğunuz üzerinde bir tam tur dönüyorsunuz. 🙂 Ne dilemiştim hiç hatırlamıyorum. İnsan dilek hakkını böyle hatırlamayacağı şekilde çarçur etmemeli. 🙂

Galleria’nın içinden yürüyerek Scala Meydanı‘na çıkıyorsunuz. Meydanda 1778 ‘de açılan dünyaca ünlü La Scala tiyatrosu ve Leonardo da Vinci heykeli var. Sonrasında biraz hoşumuza giden sokaklara dalarak ve kalabalığı takip ederek ilerledik. Castello Sforzezca‘ya vardık bile! Şato gibi devasa bir yapı ve arka bahçesinden Sempione denen şirin parka çıkıyor.

Parkın sonuna kadar yürüdüğünüzde Arco della Pace(Barış Anıtı)’nı göreceksiniz. Buna benzer yapılar Avrupa’nın pek çok şehrinde karşıma çıktı. 1800’lü yılların başında Napolyon’un şehre gelişi şerefine dikilmiş.

Milano'da Gezilecek Yerler
Milano’da Gezilecek Yerler

Milano’da 2. Gün

Milano’da Gezilecek Yerler‘de istikametimiz Santa Maria delle Grazie Kilisesiydi. Metro yeşil hat Conciliazione durağın

da inip kısaca etrafa göz attığınızda karşınızda beliriyor. Meşhur Leonardo da Vinci eseri Last Supper(son yemek) tablosu burada sergileniyor. Fakat görebilmek için gitmeden önce rezervasyon yapmak gerekecektir.

İkinci durağımız Sant’Ambrogio bazilikasıydı.(metroda aynı isimli durak 🙂 ) Rastlarsanız Katolik Üniversitesini de gezin. Şansımıza ufak bir şehir pazarına denk gelip birkaç yerel ürün almıştık.

Daha sonra şehrin kalbine tekrar gidip bu kez Duomo’nun içini dolaştık ve terasına çıkarak şehre kuşbakışı göz attık.

Duomo çevresinde restaurantlar, kafeler, çeşitli mağazalar mevcut.

Luini

Milano’yu bloglardan araştırdığınızda Luini’ye rastlamamanız pek mümkün değil. Luini, Milano’ya özgü mü emin değilim; ama ucuza güzelce doyacağınız bir mekan. Galleria alışveriş merkezinin hizasından Avm’yi solunuzda bırakarak yürüdüğünüzde sanırım soldan ikinci sokakta kalıyor. Siz navigasyon açın, sorun ya da yılmadan tüm sokaklara girin; ama orayı bulun. Kapısında muhtemelen sıra göreceksiniz. Panzerotti bizdeki hamur kızartmasını andıran bir lezzet. Küçük salaş bir mekan, birkaç euro’ya panzerottilerinizi alıp midenize bayram yaşatabiliyorsunuz. Domates-Mozzarellalı, pestolu vs. pek çok çeşidi mevcut. En güzeli domates-mozzarellalısıydı.

Luini’yi bulduğunuzda sizi bir başka güzellik de bekliyor. Luini’nin hemen karşısında efsane bir dondurmacı var. Küllahlarına bile sos koyabiliyorlar, müthiş italyan dondurmasını mideye indiriyorsunuz. Ama gittiğimizde efsane sıra vardı. Gene de Milano koştur koştur gezilen bir yer değil. Beklemeye değer. 🙂

Söz yeme içmeden açılmışken Happy Hour aktivitesi de Milano’da yaygınlaşmış bir konu. Türkiye’de hiç denemesem de İstanbul’da pek çok kafede gözüme çarpıyor. Happy Hour’u açmak gerekirse; genellikle akşam saatlerinde belirli aralıkta(örn. 20:00-22:00) happy hour olan bir mekana gittiğinizde içkinizin parasını ödüyorsunuz aperatifler ücretsiz oluyor. Biz minik kanepelerin, çerez ve cipsin ikram edildiği bir mekana gitmiştik. Happy Hour yazısına da kapının önündeki tabelada rastlamıştık.

Milano’da 3. Gün

Como’da Gezilecek Yerler

Como, Milano’nun bir parçasıymış gibi gelse de ayrı bir şehir. Burada George Clooney‘nin evi olduğu herkesçe bilinir. 🙂

Cadorna tren istasyonunda trene bindik. Como Nord Lago istasyonunda indik. Burası merkez istasyon.

Como biz gittiğimizde epey ölüydü, dükkanlar kapalıydı. George Clooney aşkına gittik; ama umduğumuzu bulamadık. Epey de rüzgarlıydı.

Merkezde çok güzel bir katedral var.

Como
Como-Como’da Gezilecek Yerler

Finiküler ile Bruneta köyüne gidebiliyorsunuz. Como’ya kuşbakışı göz atabileceğiniz bir yer. Açık dükkan bulabilirseniz alışveriş ve yemek ile vakit geçirilir.

Gene de eğer Milano gezinizi doya doya yapmadıysanız Como’ya gitmenizi önermiyorum. Mevsimle de ilgili olabilir.

P.S. Milano notlarını bitirmeden önce bir uyarıda bulunacağım Milano Havaalanında iki terminal bulunuyor. Uçağınızın hangi terminalden kalkacağına dikkat edin. Ve alana otobüsle gidecekseniz doğru terminale ulaşın. (ben yandım siz yanmayın. 🙂 )

Como'da Gezilecek Yerler
Como’da Gezilecek Yerler-Como Gölü

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz. 

One Reply to “Milano’da Gezilecek Yerler”

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.