Düşünüyorum Öyleyse Varım

Düşüncelerimiz gelecek ve geçmiş girdabında dolaşıp duruyor. “Düşünüyorum öyleyse varım” cümlesi hayatımızı cehenneme çevirdi. Carpe Diem-an’ı yaşa kavramının kullana kullana içi boşaltıldığı için anlamsız gibi geliyor; ama “saçını tararken saçını düşünen insan mutlu insandır”.

Gazetede bir araştırma okumuştum; geçmişte tecrübe ettiğiniz bir eylemi tekrar yapmakla, o eylemi yaptığınızı hayal etmek vücutta aynı etkiyi bırakıyormuş.

Yani bisiklete binerken mutluluk hormonunuz artıyorsa, tam anlamıyla bisiklete bindiğinizi hayal ederken de aynı şekilde artıyor.

Dolayısıyla aynı durum kötü tecrübelerimiz için de geçerli. Bize mutsuz, öfkeli, çaresiz hissettiren olayları tekrar tekrar zihinde evirip çevirdiğimizde ruhumuza ve vücudumuza aynı kötü duyguları tekrar yaşatıyoruz.

Sevilmemek, stres, kaygı, beklenti ve bir dolu duygu; aslında doğal yaşamda yeri olmayan küçücük yağmur damlalarıdır. Herhangi bir hayvan da strese girer. Örneğin fare kedi tarafından kovalanırken stres ve kaygı içerisinde kaçar; ama bunu tüm hayatına, yarınlarına yansıtmaz. Üç gün sonra da stresini sürdürüp “acaba şurdan kedi çıkar mı demez” Ama bizler filmi tekrar tekrar oynatırız. Dolayısıyla bu yağmur damlalarını düşünerek kocaman su birikintileri haline getirir sonra bu girdabın içinde debelenir dururuz.

Çocuklar böyle değildir, üç gün önceki olayların kinini duymazlar. Unutup oynamaya devam ederler. Bu sebeple de çocuk kavgalarına hiçbir zaman veliler müdahil olmamalıdır. 🙂 Onlar kavga ile çok daha doğru yöntemlerle mücadele ederler. Unutarak. 🙂 Çocuklar barışır veliler küs kalır genelde. 🙂 Aynı şekilde çocuklar geleceği de düşünmezler. Acaba okuma yazma öğrenebilecek miyim gibi kurup kurup durmazlar. Stresleri aynı hayvanlarda olduğu gibi gelip geçicidir. Ve onlar tüm yetişkinlerden daha mutludur.

Biz büyürken vücudumuz gelişir, zekamız gelişir; ama bir şeylerde gerileme oluyor sanırım? Yoksa çocukken bu denli iyi bildiğimiz hayatı büyüdükçe bu kadar unutamayız.

Çocuk olsak ya yeniden? Hatırlasak bildiklerimizi…

Reklamlar

2 Replies to “Düşünüyorum Öyleyse Varım”

    1. Çok teşekkür ederim. 🙂 İnsan ömrü uzadı 60lar orta yaş sayılacakmış bir süre sonra:)

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.