İngilizce Konuşmak: 4 Püf Noktası

“İngilizce’yi anlıyorum ama konuşamıyorum” bu yazıda geziniyorsanız sizin de kurduğunuz ya da duyduğunuz cümlelerden biridir. 🙂 Yazımda İngilizce konuşma konusunu ele alan bir kaynağı çevireceğim.

İngilizce Konuşmak İçin Bilmeniz Gerekenler

1)Dilbilgisine Çok Fazla Çalışmayın

Bu en önemli kurallardan biridir. Eğer sınavlardan geçmek istiyorsanız dil bilgisine çalışın. Fakat İngilizce konuşmada akıcı olmak istiyorsanız dil bilgisine çok fazla çalışmanıza gerek yok.

Dil bilgisi çalışmak sizi sadece yavaşlatır ve karıştırır. Cümleleri kurarken kuralları düşünmeye başlarsınız. Unutmayın ki İngilizce konuşanların çok az bir kısmı dil bilgisini tüm kurallarıyla kullanır. Çoğu ESL öğrencisi dil bilgisini anadili İngilizce olanlardan daha iyi bilir.

Anadili İngilizce olan arkadaşlarıma bazı dil bilgisi soruları sorarım ve sadece birkaçı doğru cevaplar. Fakat bu kişiler İngilizce’yi akıcı şekilde konuşabiliyor, okuyabiliyor, dinleyebiliyor.

Dil bilgisine hakim olmak mı istiyorsunuz yoksa İngilizce’yi konuşmak mı?

2)Phraseleri(Kelime Öbekleri) Öğrenin Ve Çalışın

Pek çok öğrenci kelime öğrenir ve uygun bir cümle oluşturmak için kelimeleri bir araya getirmeye çalışır. Kelime haznesi çok gelişmiş öğrencilerimin cümle kuramaması beni şaşırtıyor. Cümle kuramıyorlar çünkü phraselere çalışmıyorlar. Çocuklar ise bir dil öğrenirken hem kelimelere hem kelime öbeklerini birlikte öğrenir. Aynı şekilde sizin de böyle çalışmanız gerekir.

1000 tane kelime bilseniz bile doğru cümleyi kuramayabilirsiniz. Fakat bir kelime öbeğiyle yüzlerce doğru cümle kurabilirsiniz. Eğer 100 kelime öbeği bilirseniz, kaç doğru cümle kuracağınıza şaşırırsınız. nihayetinde 1000 kelime öbeği öğrendiğinizde İngilizce’yi akıcı şekilde konuşursunuz.

English Speaking Basics bağlantısındaki harika örneklere çalışabilirsiniz. Bu şekilde saatlerinizi farklı kelimeler öğrenmekle geçirmenize gerek kalmaz. Bu zamanı İngilizce’yi akıcı konuşmak için kelime öbeklerini öğrenmekle harcayabilirsiniz.

Çeviri Yapmayın

İngilizce bir cümle kurmak istediğinizde anadiliniz ile birebir çeviri yapmayın. Kelime sırası muhtemelen farklıdır, bu durum sizi yavaşlatır ve hata yapmanıza sebep olur. Bunun yerine kelime öbeklerini öğrenin. Otomatik olarak cümle kurmaya başlayacaksınız.

Çeviri yapmaktaki diğer sakıncalardan biri dil bilgisi kurallarının işin içine katılmasıdır. Bu da hata yapmanıza sebep olur.

3)Okumak ve Dinlemek Yeterli Değil. Sesli Olarak Cümle Kurun

Okuma, dinleme ve konuşma bir dili öğrenmedeki en önemli hususlardır. İngilizce için de geçerli. Bununla birlikte konuşma dilde akıcı olmak için tek gerekliliktir. Bebekler ve çocuklar ilk önce konuşmayı öğrenirler, daha sonra okumayı ve en son yazmayı öğrenirler.

Birinci Problem

Dünya’daki tüm okulların, ilk önce okumayı, sonra yazmayı, sonra dinlemeyi ve en son konuşmayı öğrenmesi sorun değil mi? İkinci bir dil öğrenirken metaryal okumanız ve anlamanız gerekir. Normal akış dinleme, konuşma, okuma ve yazmadır. ESL öğrencilerinde ise akış okuma, dinleme, konuşma ve yazmadır.

İkinci Problem

Pek çok insan okuma ve dinleme pratiği yapabilir. Fakat akıcı konuşabilmek için konuşma pratiği yapmanız gerekir. Dinleme pratiği yaparken sadece parçayı dinlemeyin. Dinlediğiniz şeyi sesli şekilde tekrar edin. Ağzınız ve beyniniz hiçbir efor harcamadan o cümleleri kurana kadar yüksek sesle tekrar edin. Böylece akıcı bir şekilde İngilizce konuşabilirsiniz.

Açıkçası çevirirken keyif aldığım bir yazı oldu. Bir sonraki yazıya İngilizce Konuşma konusunda öneriler ile devam edeceğim.

İngilizce konusundaki diğer yazılar;

İngilizce Nasıl Öğrenilir

İngilizce’yi Geliştiren 3 Eğlenceli Uygulama

İngilizce Konuşmak: 2 Püf Noktası

İngilizce Sunum Hazırlama Teknikleri

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz. 

2 Replies to “İngilizce Konuşmak: 4 Püf Noktası”

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.