İngilizce Nasıl Öğrenilir

Bu aralar kafayı gene İngilizce ile bozdum. Okuduğum okullar ve kurslar sebebiyle belirli seviyeye kadar İngilizce öğrenme fırsatı buldum. Şu an upper-intermediate(ortanın biraz üstü) seviyesindeyim. Fakat ne hikmetse senelerdir bu seviyenin üzerine çıkamıyorum. Pek çaba harcadığım da söylenemez. Bu ay blogda İngilizce Nasıl Öğrenilir temasıyla yazacağım ve bana da katkı sağlaması için yer vereceğim tüm yazıları yabancı kaynaklardan çevireceğim.

İlk çeviri ile başlayalım, bakalım İngilizce Nasıl Öğrenilir konusunda öneriler neler;

İngilizce, öğrenmek için eğlenceli bir dildir. Aşağıdaki 8 ipucunu kullanarak bu muhteşem dile zaman kaybeymeden hakim olabilirsiniz;

1)Elinize Geçen Her Şeyi Okuyun

Klasik edebiyat, kitaplar, gazeteler, web siteleri, e-postalar, sosyal medya akışları her şeyi… Neden? Okumak sizi hızla geliştirir. Öğrenilen kelimelere tekrar tekrar maruz kalmanızı sağlar. Bu nedenle hafızanızda bu kelimeleri güçlendirir. Öte yandan, yeni sözcükleri ve ifadeleri öğrenmek, özellikle İngilizce gibi çok kelime içeren bir dilde, kelime haznenizi oluşturmak için gereklidir! Ancak, sadece okumak yetmez. Sıradaki maddeye geçelim.

2)Yeni Kelimeleri Not Alın

Bu ipucu dil öğrenme konusunda bir klasiktir, sebebi: işe yaraması! 🙂 Dil öğrenirken, sıklıkla yeni ifadelerle karşılaşırız ve ilk anda unutmayız gibi gelir. Fakat bana güvenin, her şey ilk andaki gibi kalmıyor. Bu durumla savaşmak için telefonunuza ya da her zaman yanınızda taşıyacağınız bir not defterine vs. not almayı alışkanlık edinin. Yeni bir kelime duyduğunuza, cümle içinde kullanarak; anlamıyla birlikte not alın. İleride okuduğunuzda “bu kelime ne anlamda kullanılıyordu” diye düşünmekten kurtarır.

3)Bol Bol Konuşun

Teşekkürler whatsapp – ağzımızı açmadan iletişim kurmanın uzmanı olduk. Fakat konuşmak dil öğrenirken yazma ve okumadan daha etkili. Kaç insanın “İngilizce’yi anlıyorum ama konuşamıyorum” dediğini düşünün. Hepsi kendi kendine aşılmaz bir bariyer oluşturur. Onlardan olmayın. Yabancı bir dil öğrenmek için o dili anadiliyle konuşan insanlar bulun. İnternet, kurslar, online araçlar yardımcı olacaktır.

4)İngilizce Podcasts ve Youtube Kanallarına Abone Olun

Mizah, politika, blog, yeme içme, akla gelebilecek her konu için İngilizce podcast ve youtube kanalı var. Birkaçına abone olun ve işe okula giderken gelirken vs. dinleyin. İlk başta aksanı anlamak zor gelebilir, fakat vazgeçmeyin. Zamanla duyduklarınızı daha iyi anlamaya başlayacaksınız. (aynı zamanda anadiliyle konuşan insanlardan pek çok yeni kelime öğrenirsiniz)

5)Seyahate Çıkın

İngilizce öğrenirken, İngilizce konuşulan bir ülkede bulunmaktan daha faydalı bir yol varsa öğrenmek isterim. İngilizce’nin Dünya’da en çok konuşulan dillerden biri olması sır değil. Amerika, İngiltere Kanada, Güney Afrika, Avustralya, Yeni Zelanda bu seçeneklerden birkaçı…

6)Bol Bol Soru Sorun

Merak kediyi öldürür, fakat dili akıcı öğrenmenin yollarından biridir. İngilizce öğrenirken bir dizi sorunuz olacak. Eğer bir kursa gidiyorsanız öğretmeninize tüm soruları sorun. Fakat kendi kendinize öğreniyorsanız da endişelenmeyin; bloglarda, dil sitelerinde, forumlarında sorularınız yanıtlarını bulmanız mümkün.

7)Gerçekten İhtiyacınız Olan Konu İle Başlayın

Dili öğrenme motivasyonunuzu kendinize sürekli hatırlatırsanız öğrenme hızınız artar. Örneğin iş sebebiyle mi öğreniyorsunuz? Çalışmalarınızda işinizle ilgili kelimelere ve konulara odaklanın. Sunum mu yapacaksınız? Sunuma nasıl başlanır, nasıl sonlandırılır, gibi noktalara odaklanın.

8)Motivasyonunuzu Düşürmeyin

Yapamadığınızı hissetmeye başladığınızda “İngilizce konuşamıyorum”, “hiçbir zaman öğrenemeyeceğim” gibi cümleler kullanmayın. Bu cümleleri sözlüğünüzden çıkartın. Bunun yerine “her geçen gün gelişme kaydediyorum”, “Altı ay önceki halimden iyiyim” gibi cümlelerle büyük resmi görmeye çalışın.

İngilizce konusundaki diğer yazılar için;

İngilizce’yi Geliştiren 3 Eğlenceli Uygulama

İngilizce Konuşmak: 4 Püf Noktası

İngilizce Konuşmak: 2 Püf Noktası

İngilizce Sunum Hazırlama Teknikleri

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz. 

11 Replies to “İngilizce Nasıl Öğrenilir”

  1. dil yaşayarak öğrenilir. öğreneceğiniz dili hayatınızın parçası haline getirin. gerisi gelir. bol şans)))

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.