İngilizce Konuşmak: 2 Püf Noktası

İngilizce Konuşma konulu ilk yazı için İngilizce Konuşmak: 4 Püf Noktası linkini okuyabilirsiniz. Aşağıdaki noktaları detaylandırmıştık;

  • Dilbilgisine fazla çalışmayın.
  • Kelime öbeklerini öğrenin.
  • Konuşurken birebir çeviri yapmaya çalışmayın.
  • Okumak ve dinlemek yeterli değil. Sesli olarak cümle kurun.

Gelelim İngilizce konuşma yazısının devamına.

1)Kendinizi Zorlayın

Konuşma yeteneğinizin olması ne kadar zeki olduğunuzla ilgili bir durum değil. Herhangi biri herhangi bir dili öğrenebilir. Bu tüm Dünya için geçerli bir gerçektir. Çin’de doğmuş olsaydınız Çince bilecektiniz. Herkes en azından bir dili konuşabilir. Zeka ya da yeteneğin bir önemi yoktur. Anadilinizi öğrenebildiğinize göre bir başka dili de öğrenebilirsiniz.

Bir dili öğrenmek o dili ne kadar hayatınıza kattığınız ile ilgili bir durum. Kendi ülkenizde anadilinizi sürekli konuşur ve dinlersiniz. İngilizce’yi iyi konuşan insanlar İngilizce konuşma okullarına gittiği için değil, çevrelerinde sabit şekilde İngilizce konuşan insanlarla dinleme ve konuşma pratiği yaptığı için dile hakim olur.

Çevrenizde yurt dışında okula gittiği halde dili çok az konuşan insanlar da vardır. Bunun sebebi kendi ülkelerinden arkadaş edinmeleri ve İngilizce pratiği yapmamalarıdır.

Dolayısıyla akıcı İngilizce konuşmak için yurt dışına çıkmak gibi bir zorunluluğunuz yok. Sadece kendinizi, eylemlerinizi, ilgi alanlarınızı İngilizce ile donatmanız gerekir. Bazı arkadaşlarınızla sadece İngilizce konuşma kuralları getirebilirsiniz. İpod, telefon gibi araçlar ile düzenli olarak İngilizce cümleler dinleyebilirsiniz. Bunu yaptığınız takdirde sonuçları göreceksiniz. Hayatınızı İngilizce ile donatın.

2)Doğru Yöntemlerle Çalışın

Sık kullanılan yanlış bir bilgi “Pratik yapmak mükemmelleştirir.” Bu gerçeklikten uzaktır. Pratik yapmak tekrar ettiğiniz şeyi kalıcı hale getirir. Eğer yanlış cümleyi sürekli tekrar ediyorsanız yanlışı devam ettirme konusunda mükemmelleşirsiniz. Bu nedenle çoğu insanın sürekli kullandığı materyalleri pratik etmeniz önemlidir.

Gözlemlediğim bir diğer problem ise, pek çok insanın İngilizce konuşma için haberlere çalışması. Fakat haberler çok formal bir dildedir, genellikle politik içerikler vardır ve rutin hayatın içinde yer almaz. Haberlerde ne söylendiğini anlamak önemli, fakat bu İngilizce’nin temellerini öğrendikten sonra daha ileri seviyelerde çalışılabilecek bir konu.

Anadili İngilizce olmayan bir arkadaş ile çalışmak hem iyi hem kötüdür. Bu avantaj ve dezavantajların farkında olmalısınız. Birbirinizi motive edip temel hatalarınızı gösterebilirsiniz. Fakat doğru ve hatalı cümlelerden emin değilseniz birbirinizi yanlış yönlendirebilirsiniz. Dolayısıyla bu pratiği emin olduğunuz konular için yapın. Bilmediklerinizi öğrenmek için uygulamayın.

Kısacası, güvenebileceğiniz yaygın olarak kullanılan ve doğru olan İngilizce materyalleri inceleyin.

Bunlar İngilizce konuşma hedefinize ulaşmak için kullanabileceğiniz püf noktalardır.

İngilizce konusuna Ocak ayında başlasam da tüm Şubat boyunca envai çeşit öneri ile yazılara devam edeceğim. Önceki yazılar için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz;

İngilizce Nasıl Öğrenilir

İngilizce’yi Geliştiren 3 Eğlenceli Uygulama

İngilizce Konuşmak: 4 Püf Noktası

İngilizce Sunum Hazırlama Teknikleri

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz. 

One Reply to “İngilizce Konuşmak: 2 Püf Noktası”

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.