IKIGAI: Japonya’nın Uzun Yaşam Formülü

Pazar günleri laptopun karşısına geçip, fonda güzel müzikler eşliğinde yazı yazmayı seviyorum. An itibariyle Mariage d’Amour(Spring Waltz) çalıyor. Tavsiye ederim.

Mart hedeflerimden birisi Kurtlarla Koşan Kadınlar kitabını okumak. Ama ondan önce IKIGAI kavramına dair bir şeyler okudum. Bu ara IKIGAI ve HYGGE kelimelerini çok duyuyorum. İlki Japonlar’ın ikincisi ise Danimarkalılar’ın mutlu yaşam sırlarına dair kavramlar. Kavram diyorum, çünkü Türkçe’de tam olarak kelime karşılıkları yok.

Notlarımı derleyebilirsem bir ara HYGGE kavramı ile ilgili de yazı hazırlayacağım; ama bugünün konusu Japonlar…

IKIGAI

IKIGAI’nin 10 Kuralı

  1. Emekli olmayın: Japonlarda emeklilik gibi bir kavram yok. 100 yaşına da gelseler aktif olarak bir şeyler için çabalamaya devam ediyorlar. Hatta sitede de yazmıştım,Jiro Dreams Of Sushi belgeseli Dünya’ca ünlü Sushi ustası Jiro ile ilgili seyir zevki yüksek bir belgesel. Jiro 85’in üstünde; fakat hala sabah akşam çalışıyor.
  2. Yavaşlayın: Zihnimizde birkaç beyin dalgası var. Bunlardan ikisi alfa ve beta. Günlük yaşamımızda alfada kalmamız gerekiyor. Yani sakin, rahat olmalıyız. Beta sadece ölüm tehlikesi gibi anlarda bizi aktif ve tetikte tutmak için gerekli. Ama şehir hayatına adapte insanlar günün çoğunu beta dalgası içerisinde stres, telaş yüküyle geçiriyor. Betayı şöyle özetleyebiliriz: Ceylanlar aslanlardan kaçarken betaya geçer. Teklike yokken “eyvah bir yerden aslan mı çıkacak” diye düşünmezler.
  3. Tıka basa doymayın: Tıka basa doymaktan nefret ettiğim için hayatım boyunca kilo sorunu yaşamadım. Yediğim fast foodu görseniz inanamazsınız. Japonların felsefesi max. %80 oranında doymaktır.
  4. Sosyal olun: Arkadaşlarınız olsun. Yaşamak için en iyi ilaç arkadaşlardır.
  5. Fit olun: Uzun ömürlü Japonlar kendilerini çok zorlamadan günlük yürüyüşler ve egzersizleri kaç yaşında olursa olsun hayatında tutmaya devam ediyor.
  6. Gülümseyin: Madde çok açık neşenizi kaybetmeyin.
  7. Doğadan kopmayın: Uzun yaşayan Japonlarla yapılan röportajlara göre hepsinin ilgilendikleri bir bahçe var. Evde dahi olsa bitki yetiştirin.
  8. Teşekkürlerinizi sunun: Diğer bir deyişle şükredin. Hergün 1 dakikanızı buna ayırın.
  9. Anı yaşayın: Sahip olduğunuz tek şey bugün. Geçmişi ve geleceği düşünmeyin.
  10. İkigainizi takip edin: Sabah kaltığınızda gününüze anlam katacak, içinizde tutku yaratacak bir ikigainiz olsun. Yoksa da göreviniz onu keşfetmek olsun.

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

10 Replies to “IKIGAI: Japonya’nın Uzun Yaşam Formülü”

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.