Alternatif Paris Rotası: Rue Cremieux

“Le bonheur c’est de continuer à désirer ce que l’on possède” – Mutluluk sahip olduğumuz şeyi arzulamaya devam etmektir.

Paris’i “hakkıyla gezdim” diyebilmek için kaç gün kalmak gerekiyor, bilemiyorum; ama 7-8 günün yetmediğini söyleyebilirim.

Önceliğiniz Paris’in olmazsa olmazlarını tamamlamaksa ve kısa bir süre için bu şehirdeyseniz Rue Cremieux es geçmeniz gereken bir sokak.

Ama ikinci gidişiniz ise ya da Paris’in kahve tonlu binalarından sıkılıp farklı bir ambiyansa dalmak istiyorsanız ya da yolunuz Gare de Lyon’a düştüyse Rue Cremieux size göre bir sokak.

b7a60584-1e2a-4725-9ea7-a4ec64501aa9

İstanbul’da turistik olmayan bir yer bulmak ne kadar zorsa Paris’te de o kadar zor. Dolayısıyla Rue Cremieux de turistik bir sokak; ama bir Şanzelize(Champ Elysees) kadar değil.

Paris’in rotalarından daha sonraki yazılarımda bahsedeceğim. Biz sabah kahvaltımızı edip Rue Cremieux’ye uğradık. Sabah bu sokağı görmenizin avantajı henüz kalabalıklaşmaması.

Rue Cremieux’ye Nasıl gidilir?

Paris’te adım başı metro hattı olduğu için, şehre iner inmez turist info’dan metro haritası temin edip günlük ya da 10’lu biletler alarak metro ile gezmekte fayda var. Hatları çözmek bulmaca gibi:) Metro ile Gare de Lyon durağında indiğinizde ana çıkış kapısına sırtınızı dönün, Restaurant l’Européen’ı göreceksiniz. Bu restaurantı sağınızda bırakarak dümdüz ilerlediğinizde 100-150 metre sonra Rue Cremieux solunuzda kalıyor.(gözünüz solda olursa kolayca bulacaksınız)

Aklınızda büyük bir sokak canlanmasın renkgarenk evlerin sıralandığı, keyifli fotoğraflar çekebileceğiniz ve 10-15 dakikanın yeterli olduğu minicik bir alan. Rotanıza ve vaktinize göre bakıp karar verirsiniz. Biz buradan Pere Lachaise ve Monmarte yönüne devam ettik.

Keyifli geziler…

Diğer Paris yazıları için;

 

Instagram: @yazarkarga

Soru ve gör

üşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 Replies to “Alternatif Paris Rotası: Rue Cremieux”

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.