Ne İstediğini Bilmek

Kendinden tek saniye kaçamayan varlıklar olarak belirli yaştan sonra ne istediğini bilmek bu kadar zor olmamalı aslında 🙂

Dost sohbetinden bir diyalog;

Arkadaş 1: Kendi işimi yapmak istiyorum.

Arkadaş 2: Ne iş yapmak istiyorsun?

Ben: Bu sorunun yanıtı bulsam zaten ben de kendi işimi yapardım.

Hayatımızda bazı belirsiz noktalarımız var, ne istediğimizi bilmiyoruz. “Kendi işimi yapmak istiyorum.” Kurumsal hayatta çok kişiden duyduğum bir cümle. İlk duyduğunuzda “ne istediğini bilen” birisinin cümlesi gibi gelebilir; ama değil. Ben de kendimi son zamanlarda bu kategoriye yerleştirebilirim.

Peki bu noktada ne kadar samimiyim? Kaçımız bunu bilinçli şekilde istiyor? Bu gerçekten bir istek mi, yoksa şu anki mutsuzluğumuza açıklama getirmek için uydurulmuş ve hiç gerçekleşmeyecek bir oyalama cümlesi mi? Temel isteğim kendi işimi yapmaksa beni bundan alıkoyan şey nedir?

Kendi işimizi yapmayı hangi durumlarda istiyoruz; kaprisi çekilmeyecek bir müşterinin isteklerine çalıştığımız şirket sebebiyle boyun eğdiğimizde, yöneticilerin dayatmalarında, kurumsal hayat zırvalıklarında, aklınızdan geçen “iyi” olduğunu düşündüğünüz fikirleri hayata geçirmek imkansız gibi geldiğinde, liderlik isteğiniz alevlendiğinde vs. vs.

Peki kendi işini yaptığında hayat toz pembe mi? O zaman da bambaşka parametreler, bambaşka sıkıntılarla boğuşulmuyor mu?

İnsan henüz 32’sine basmışken kendisinden asgari düzeyde bir olgunluk ve mantık bekliyor. 🙂 Öteki türlü “çikolatadan ev istiyorum” demekten bir farkı yok ki bunun.

Bir, iki, üç, dört derken bu şekilde pek çok belirsiz ve üfürükten sallama isteğimiz oluyor. Biz bunları istediğimizi sanarak kendimizi ve çevremizi kandırıyoruz; ama bir şey istediğimiz yok aslında. 🙂

Çünkü kendimden ve gözlemlerimden dolayı çok iyi biliyorum ki bir insan gerçek anlamda bir şey istiyorsa ve hedefe yöneliyorsa onu engelleyecek çok az şey oluyor şu hayatta. Ki bir şeyi gerçekten istiyorsan, o engellerle de kolay kolay yılmıyorsun.

Üstün Dökmen ‘in bir konferansında dediği gibi “ne istediğini biliyorsan dünya çekilir yol verir”

Hayatın tek opsiyonu yok aslında. Ne iş, ne eş, ne şehir; hayat çok değişkenli bir fonksiyon. Bazen çıkmaza girmiş gibi hissettiğimiz umutsuz zamanlarda bizi en kolay çekip çıkartacak şey; ne istediğini bilmek. O zaman gözünü açtığınızda derin bir nefes alıp enerji toplamak için bir sebebiniz oluyor. Oradan oraya sürüklenmiyorsunuz.

Peki bu hayattan ne istiyorum?

Instagram: @yazarkarga

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

One Reply to “Ne İstediğini Bilmek”

  1. Maddi ve manevi tatmini olan bir iş, hayatı paylaşabileceğin bir eş ve ağız tadıyla yiyebileceğin bir aştan başka ne ister ki insan 🙂

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.