Dut Ağacı-2

Bir dut ağacının altına oturdum, aradan neredeyse bir sene geçmiş. Günlük ruh halim borsa gibi inişli çıkışlı.

Bir dut ağacının altına oturdum, birilerini beklemem gerekiyordu. Düşündüm; “beklemek mi yoksa bekletmek mi daha çok geriyordu beni?” Sanırım yıllar içinde bekletenlere hoşgörüm bir nebze arttı da, beklettiğimde kendimde yarattığım stres hala aynı.

Bir dut ağacının altına oturdum; havada hafif bir esinti, yanımda siyah beyaz bir kedi, karşımda süt mısırcı, her yerde çocuk cıvıltıları… Karneler bugün alınmış. Kırık notlarıyla eve stres içinde gidecek öğrencileri düşündüm. Her yaşın bir sorumluluğu vardı varolmasına; ama çocuklarını yarış atı sanan aileleleri omuzlarından tutup sarsmak istedim.

Bir dut ağacının altına oturdum, kendisine kötü davranılmasından anlayan insanlar geldi aklıma. Black Mirror bölümleri misali insan engelleyebilme özelliğim olsa ilk engelleyeceklerim arasındaydı bunlar.

Bir dut ağacının altına oturdum, yarım bıraktığım her değerli kitabıma karşı başım öne eğik. Her birini tek tek tamamlama kararı alırdım; ama şimdi karar almanın sırası değil.

Bir dut ağacının altına oturdum, burnumda yeni biçilmiş çimen kokusu. Aklıma ektiğim meşe tohumlarım geldi. Yeni yeni anladım ki şu koca dünyada tohumu filizlendirmek kolaymış da kendi bahçeniz yoksa onları ekebilecek, kesilmeden büyüyeceklerine emin olacak toprak parçası bulmak çok zormuş.

Bir dut ağacının altına oturdum yüreğimde minik bir inanç kırıntısı “her şey çok güzel olacak” diyor. Başka bir ses “bekleme geleceği, her şey şimdi de çok güzel” diyor. Hangisi doğru bilmiyorum; ama bu ağacın altında rüzgara, kuşlara, yapraklara, güneşe bakıp sakinlediğimde “hayatta her şey zaten olması gerektiği gibi.“ Zihinle kirletmeye gerek yok bu dengeyi…

Reklamlar

One Reply to “Dut Ağacı-2”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s