Paris Gezisi: 1. Gün

Paris’in turistik yerlerini 6-7 gün gezme fırsatım oldu; blogda yazacağımı göz önünde bulundurarak 3 günlük Paris gezisi için optimum bir rota hayal etmeye çalıştım.

Paris dopdolu bir şehir olduğu için kısa bir seyahat planlıyorsanız, döndüğünüzde mutlaka eksik kalan yerler olacaktır. Zevklerinize göre bazı şeyleri baştan elemek ve planlamak gerekebilir.

Örneğin; Disneyland‘a gitmeyi planlıyorsanız, bir gününüzü alacaktır. Kısa bir gezide önermem; ama tamamen zevk meselesi. 🙂

Gelelim Paris gezisine…

img_8215-1.jpg

Paris’te Gezilecek Yerler

“Ben uzun uzun okumak istemiyorum, rotayı söyle” diyorsanız, ilk gün rotasını şuraya iliştiriyorum;

Eyfel(Trocedoro Metro durağı) –Arc de TriompheChamp ElyseeConcordeMeydanıTuileries BahçeleriPalaisGarnierMadeleineKilisesi (Tuileries Bahçelerine geldiğinizde enerji durumunuz iyiyse alternatif rota Seine Nehri çevresi, Alexandre III Pont Köprüsü)

Eiffel Tower

Seveni de sevmeyeni de çok; ama Paris’e gittiğinizde Eyfel Kulesini görmezden gelmeniz çok olası değil. Beni bir Galata Kulesi ya da Milano‘daki Duomo Katedrali kadar çarpmadı; ama yerin dibine batırdıkları kadar da kötü değil. 🙂

Hazır gezinizin 1. gününde henüz yorgun bitap düşmemişken süslenip püslenip Eyfel manzaralı profil fotoğrafları çekmek istiyorsanız, ilk gün metro ile Trocadero durağında indiğinizde Eyfel’in çok güzel görüntülerini fotoğraflamak mümkün.

Dilerseniz buradan kuleye doğru yürüyebilirsiniz. Yok ben Trocadero durağına gidip uzaktan çekmek yerine direk kuleye gitmek istiyorum diyorsanız metro ile Bir-Hakeim durağında inebilirsiniz.

Eyfel’in tepesine çıkıp çıkmamak size kalmış. Ben iki gezimde de çıkmadım. Aklımda da kamadı. 🙂

Arc de Triomphe

İkinci nokta Arc de Triomphe. Metro ile Franklin D. Roosevelt durağında indiğinizde meşhur Champs-elysees(Şanzelize)’ye gelmiş oluyorsunuz. Burası Arc de Triomphe’a yakın bir durak.

Milano, Barcelona gibi yerlerde de benzer yapılar var. Eyfel’deki kuyruğu beklemediyseniz; ama içinize Paris’i tepeden seyretmek gibi bir ukde kaldıysa Arc de Triomphe’un tepesine ister 250 basamak tırmanarak isterseniz de asansör sırası bek

leyerek çıkabilirsiniz.

Bence gene bir esprisi yok; ama biz merdiven ile çıkmıştık ve Champs-elysees’nin aşağıdaki görüntüsünü çektim, orda bir Louvre var uzakta. 🙂

Champs-elysees

Artık Arc de Triomphe’u da gezdiğimize göre meşhur Champs-elysees caddesinde turlayabiliriz. Champs-elysees’nin bir ucu Arc de Triomphe diğer ucu ise Concorde meydanına çıkıyor. Şanzelize bence turistik gezinin en fuzuli şeylerinden birisi; ama Paris’e gidip de burada volta atmadan dönmek olmayacaktır.

Eğer tatlı molası vermek isterseniz en meşhur makaroncu Laduree(okunuşu da Ladur değil Ladure’ymiş 🙂 ) yemeseniz dahi uğrayın. Fakat sıra beklemek gerekebilir.

Ve gene çok meşhur midyeci Leon de Bruxelles burada bulunuyor. Bana kalırsa Paris’te Fransız mutfağı varken İtalyan mutfağı yemek saçma; ama Pizza Pino ve Vapiano(ara sokakta) gibi yerler de seçenekleriniz arasında. Asıl konu ise fix menüsü ile şahane cafe de Paris soslu et yiyeceğiniz Le Relais de l’Entrecote gene Champs-elysees’nin arka sokaklarında bulunuyor.

Mekanların detayları ve nasıl gidildiğine dair bilgi almak için Paris’te Ne Yenir? konulu yazıya tıklayabilirsiniz.

Concorde

Yedik içtik, gözümüzü de güzel markalarla doyurduysak, Champs-elysees bitiminde bizi karşılayan Concorde Meydanına doğru yürüyebiliriz. Burası bir tarafta Arc de Triomphe, bir tarafta Eyfel, bir tarafta Louvre Müzesi’ni görebileceğiniz şahane görsel şölen sunan bir meydan.

img_8363.jpg

Tuileries Bahçeleri

Louvre Müzesi’ni yüzeysel olarak gezmek dahi birkaç saat aldığı için şu an müzenin içine uğramıyoruz. Ama buraya kadar gelip Louvre’un hemen önündeki muhteşem Tuileries bahçelerine uğramamak olmaz. Paris gezilerime dair en sevdiğim 3 şeyi sıralasam burası kesinlikle listede olurdu. Biliyorum şehirde gezilecek çok yer var, biliyorum yapılacaklar listeniz tik atmanız için bekliyor; ama bence hava da elverişliyse(ki umarım öyledir) havuz kenarlarındaki meşhur yeşil sandalyelerde fona müzik alarak Louvre’a karşı oturun. Ayaklarınızı uzatın, başınızı yaslayın, gökyüzüne bakın ve derin nefes alıp o an oradaki mevcudiyetiniz için şükredin. 🙂

Diğer Öneriler

Buradan sonrası zamanı nasıl kullandığınıza bağlı, henüz çok fazla vaktiniz varsa Seine Nehri ve çevresi(ilerleyen yazılarda yazacağım), Alexandre III Pont Köprüsü gezip bol bol fotoğraf çekebilir ya da Louvre Müzesi’ne yürüme mesafesinde olan Palais Garnier’e(Opera Binası) gidebilirsiniz. Yürümek istemezseniz metroda Opera durağında inerek de buraya ulaşılıyor.

İhtişamlı Madeleine Kilisesi, alışveriş yapmak istiyorsanız Galeries Lafayette gibi alışveriş merkezleri, akşam yemeği için de Hard RockKafe buralarda.

Tüm bunları yaptığınızda yaklaşık 30-35 bin adım atmış oluyorsunuz, benim dermanım kalmadığı için yazılarımda gece hayatına yer veremeyeceğim. 🙂 Gezimizin devamı için Paris Gezisi: 2. Gün

Diğer Paris yazıları için;

Instagram: @yazarkarga

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

8 Replies to “Paris Gezisi: 1. Gün”

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.