Paris Gezisi: 3. Gün

Paris Gezisi: 1. Gün ve Paris Gezisi: 2. Gün yazılarımda iki günlük gezi rotası için önerilerimi paylaşmıştım. Sıra geldi 3. güne.

Paris’te Gezilecek Yerler

Louvre Müzesi-Musée du Louvre

Eğitim sistemimiz sağolsun, kendi çabamız ve ilgimiz yoksa sanat tarihi, insanlık tarihi bilgimiz sıfıra yakın. Resim derslerinde de oturup Van Gogh, Monet, Picasso anlatan olmadı. Vazoyu masaya koyup “bunu çizin” dediler.

İlgi denen şey de öyle kendiliğinden oluşmuyor. Öncesinde bir şeylere maruz kalmanız, haberdar olmanız gerekli. Bu sebeplerle utanarak söylemeliyim ki seyahatlerimde müzeler çok fazla ilgimi çekmiyor.

Ama Paris Gezisi; Louvre Müzesi olmadan yarım kalır. En azından benim için kalmıştı, çünkü ilk seyahatimde gidememiştim.

Louvre, Dünya’nın en güzel müzelerinden birisi. Müzelerle hiç ilginiz olmasa dahi bekleme sırası, gezmesi derken min. 2 saatiniz gidecektir. Önerim sabahın erken saatine internetten online bilet almanız.(çıktısını almak gerekebilir, otelde alabilirsiniz biz öyle yaptık)

Louvre’un içinde 3 bölüm var. Amacınız en popüler eseri görmekse direk Denon bölmesine gidip Mona Lisa‘yı görebilirsiniz. Biz geziye Sully’den başlamıştık. Louvre Müzesi içinde en ilgimi çeken Antik Yunan ve Antik Mısır’dan eserler bu bölmedeydi.(Türkiye’den alınan eserler de vardı)

İnternette Louvre Müzesi’ni uzun uzun anlatan pek çok kaynak var, ben burada noktalayıp 3. gün rotama devam edeceğim.

Seine Nehri ve Çevresi

Paris’te Ne Yenir? yazımda yeme içme konusundan detaylı olarak bahsettim. Eğer Louvre’a erken gidip kahvaltı etmeye vakit ayıramadıysanız çıkışta zincir pastanelerden birisi olan Paul‘ü bulacaksınız. Buradan bir şeyler alıp, Louvre’un önündeki Tuileries Bahçeleri‘nde ya da rotamızda yer alan Seine Nehri’nin kenarında atıştırabilirsiniz.

img_9308

Müze gezmeye doyduğunuzu düşünüyorum. 🙂 Ama Tuileries Bahçesi’nin tam karşısında Solferino Köprüsü’nden Orsay Müzesi’ne ulaşabilirsiniz. Ben iki gezimde de içini görmeye vakit ayıramadığım için detaylarından bahsedemiyorum.

Seine Nehri’nde 37 adet köprü bulunuyor. Alexandre III Pont görülmeye değer bir köprü.  Aşağıya bir iki fotoğrafını iliştiriyorum. Ama bugünün r

otası için biraz terste kalıyor. İstikamet Notre Dame.

 

Notre Dame Katedrali’nin Seine Nehri üzerinde bir ada üzerinde kaldığını daha önce fark etmemiştim. Katedrale girişte sıra olabiliyor.

Notre-Dame Katedrali’nin yer aldığı Cité Adası’nda, Conciergerie fotoğraflamaya değer şato görünümlü binalardan. Burası Marie Antoinette‘in de mahkumiyet günlerini geçirdiği eski bir hapishane.

282387_432730216749040_1807111848_n.jpg

Sainte Chapelle, ya da Hotel de Ville de Notre Dame yakınlarında görebileceğiniz yapılardan.

Eğer Notre Dame’dan sonra Seine Nehri’nde Louvre tarafı değil de karşı kıyıya geçerseniz St. Germain, St. Michel sokakları arşınlayabileceğiniz yerler.

Filmlerde geçen meşhur  Shakespeare and Company Notre Dame Katedrali’nin çaprazında Seine Nehri kıyısında yer alıyor. Turist akını olan bir kitapçı.

410f80b5-812b-4a34-adbc-cef211b5c2d9-2

Lüksemburg Bahçesi ve Panthéon ile 3. gün rotamızı da tamamlıyoruz. Seine Nehri ve çevresi akşam ışıklarla da çok keyifli.

Diğer Paris yazıları için;

Instagram: @yazarkarga

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

One Reply to “Paris Gezisi: 3. Gün”

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.