Bugün Kendin İçin Ne Yaptın #30

Dün yazdığım yazıdan sonra (Hayatınızı Değiştirebilecek 7 Alışkanlık) hedefe İngilizce’yi alıp kendime 30 gün meydan okumuştum.

İş hayatı psikolojisi ve tatil psikolojisi birbirinden tamamen farklı. Şu an dinç, stressiz ve mutlu hissettiğim için yapacaklarım konusunda daha iyi motive olabiliyorum. Güne hedef listeme uygun şekilde egzersiz ile başladım. Bunu çalışırken yapamayacağım.

EF’ten online eğitim alıyorum. 11. seviyedeyim.(upper intermediate) Toplamda 16 seviye var. Her seviyede 6 ünite ve her ünitede yazma, okuma, dinleme, konuşma üzerine egzersizler oluyor.

Hedefim beş günde 1 ünite bitirmek ve hergün konuşma sınıflarına katılmak. 5 günde 1 ünite diyorum, çünkü bir ünitede yaklaşık 25 bölüm oluyor ve her bölümün içinde de 4-5 ayrı egzersiz var. 🙂

İngilizce Ön Yazı Hazırlamak

İlk ünitenin konusu ön yazı(cover letterdı), ben 8 senedir aynı şirkette çalışıyorum. 🙂 Ara ara CV’mi güncel tutmaya çalışsam da ön yazı vs. konuları ile uğraşmayalı uzun yıllar oldu.

İnsan Kaynakları yöneticisi bir ablam var, işim gereği Türkiye’nin pek çok şirketinden insan kaynakları çalışan ve yöneticileri ile görüşüyorum, çevremde de ablam vesilesiyle insan kaynaklarında çalışan kişiler var. Seviyorum kendilerini :):) ama üniversiteden mezun olup mülakatlara başladığımda ablam dahil tüm ikcıların kulaklarını çınlattığım olmuştu. 🙂

“Ön yazı, cv, özgeçmiş, mülakat, iş görüşmesi” insanı her daim geren kelimeler.

Ön yazı işe başvururken ne kadar etkili bir yöntem bilmiyorum. Tesadüf müdür bilmem; ama ben 200 başvuruda 2 kez ön yazı yazmışımdır. Şu an çalıştığım iş yerine de bu ön yazılı başvurulardan biriyle girdim.

Gelelim EF’teki Cover Letter Önerilerine;

  • Selamlaşma sonrasında, hangi pozisyon için başvurduğunuzu ilgili kişiye anlatın; eğitiminiz ve deneyiminiz ile ilgili olumlu bir ifade kullanın.

Örnek: I am applying for the director of sales position posted on your company website. I believe my education and extensive experience make me a strong candidate.

  • Ardından, eğitiminizi ve deneyiminizi özetleyin.

I have a BS in marketing from the University of Bologna and seven years of experience in sales.

I worked for three years at Martinique Systems. Afterward, I worked at Hall and Smith for two years. I am currently working at Beijing Accounting Inc.

  • Son olarak, özgeçmişinizden bahsedin, sizi dikkate aldıkları (considering) için teşekkür edin ve yazıyı sonlandırın.

Details about my education and experience are in the attached resume. Thank you for considering me for this position. I look forward to hearing from you.

Bugünkü İngilizce hedefimi tamamlamanın verdiği huzur ile bilgisayarımı kapatır, kızgın kumlardan serin sulara atlarım.(demek isterdim; ama bulunduğum yerdeki su serin değil, hamam)

Siz İngilizce İş Görüşmesi ile ilgili yazı okumak isterseniz;

İngilizce İş Görüşmesi-1

İngilizce İş Görüşmesi-2

Reklamlar

One Reply to “Bugün Kendin İçin Ne Yaptın #30”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s