30’lu Yaşlar

Çok uzun yıllardır sözlük yazarlığı da yapıyorum. Sözlük bazen beni kızdırıyor. 🙂 Takmışlar 30lu yaşlara…

32’den bildiriyorum, en çok şu an yaşıyorum.

İnsan sadece bedenden oluşmuyor. “bana kendinden bahset” dediğimde sadece “kumral, kahverengi gözlüyüm, 177 boylarında 68 kiloyum” mu diyeceksiniz?

Seni olduğun kişi yapan katmanlar sadece gözün, kulağın, saçın değil; yaşadıkların, hissettiklerin, karakterin, değerlerin, yaydığın enerji aura denen şey.

30lardan sonra hayat anlam kazanmaya başlar.

Daha ilerisini bilemem, herkes için de farklıdır; ama benim için çocukluğun birkaç yılını saymazsam 30’dan sonrası şimdiye kadarki en güzel dönem.

eğer yaşımı sabitleme şansım olsa burada sabitlerdim, 25lerde değil.

1)Toyluklardan sıyrılıp kendini tanımaya başladığın evredesin.

2)Hayatın sillesinden iyi kötü birkaç şamar yediğin için duygusal olarak daha güçlüsün.

3)Kendini tanıdığın için giyimin kuşamın bu doğrultuda oluyor ve kesinlikle geçmiş yaşlardan daha hoş gözüküyorsun. Geçmiş fotoğraflarıma bakıp “hadi ben aptallık edip bu saçla gezdim siz beni neden uyarmadınız” dediğim çok şey var.

4)Fiziken hala güzelsin. Bedenen de hala gençsin. Bu evrede kendine bakma eğiliminde olursan çevremde 40’a giren insanlar çok. oraya kadar tünel gayet aydınlık. 40’tan sonrasının daha güzel olduğunu söyleyenler de var bunu bilmiyorum.

5)Benim gibi 24’ten sonra istikrarla çalıştıysan maaşın bir halta benzediği, ayaklarının üzerinde durabildiğin dolayısıyla özgür olabildiğin dönemdesin. Kim ister tekrar 22 olup harçlıkla geçinmek? 30lu yıllara kadar sıkı çalışmak önemli.

6)Sosyal çevren ayıklandı. Ne tür arkadaşlıklardan, ne tür hobilerden, ne tür eğlencelerden, ne tür bir tatilden vs. hoşlandığın ya da hoşlanmadığınla ilgili fikir sahibisin. Bundan sonra adımların ona göre oluyor.

7)Fikren de 20’li yaşlara göre çok daha gelişmiş oluyorsun. İdeolojin, hayat görüşün oturuyor. tabu denen kavram değişiyor.

Bunlar tamamen 30’a kadar heybene neleri atarak ilerlediğinle ilgili. Ot gibi yaşadıysan 30 olmuşsun 50 olmuşsun fark etmez. Sadece bedenine konsantreysen 30’dan sonra bitmesen de bir an gelir bitersin. Hayat bir paket program. Sana verilen zihni de, hissi de, enerjiyi de paralel şekilde kullanman birinin açığını diğeriyle kapatman gerekiyor. bunların hepsi bir denge…

Reklamlar

2 Replies to “30’lu Yaşlar”

  1. Ben henüz 25’ine gelmemiş ama çok yaklaşmış biri olarak bu yazıyla karşılaşmaktan o kadar mutluluk duydum ki… Zaman zaman içinde yaşadığımız düzende 25’ten sonra her şey bitiyor algısının yaratıldığını ve bunun ben ve benim yaşlarımdaki insanları strese soktuğunu, olumsuz etkilediğini düşünüyorum. Emeğinize sağlık, teşekkür ederim paylaşımınız için 🙂

    1. Güzel yorum için asıl ben teşekkür ederim. 3lü rakamlar yaklaşırken insan bunalıma giriyor. 29 zordu mesela. Ama korkulacak bir şey olmadığını anlamak çok uzun sürmüyor:)

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.