Ben Senin Bildiğin Erkeklerden Değilim

Genelde bu cümlenin kadın versiyonunu duyarız, o yüzden paniklemeyin “Ben senin bildiğin erkeklerden değilim” Fransız yapımı bir Netflix filmi. Orijinal ismi “Je ne suis pas un homme facile“.

Kendi diliyle altyazılı izlediğim için, “İspanyolca kursuna yazıldık; ama hata mı ettik acaba?” diye sorgulattı bu film bana. Fransızca kulağa çok hoş gelen bir dil.

Filmin biraz fantastik bir konusu var. Daniel isimli kadınları pek umursamayan, çapkın, “ıssız adam” profilli karakter, kafasını bir direğe çarpmak suretiyle kadınların hakim  olduğu bir dünyaya uyanıyor. Bu dünyada evi çekip çevirip, namusuna dikkat etmek zorunda olan taraf erkekler. 🙂

Film fazlasıyla içselleştirdiğimiz davranışları gözümüze soktuğu için rahatsız edici bir tarafı var.

Paralel evrende de  erkekler bastırılmış, kadınlar erkeklerle aynı oranda maskülen. Bu sefer kadına değil erkeğe haksızlıklar ve saygısızlıklar, erkeğin seks objesi olarak görülmesi ön planda.

Verilmek istenen mesajları güzel veriyor bence; ama kadınların hakim olduğu bir dünyayı da “aynı bokun laciverdi” gibi göstermiş. 🙂

İnsan; herkesin birbirine saygı duyduğu, fiziğin değil fikirlerin ön planda olduğu üçüncü bir paralel evren hayal ediyor.

“Kadınları anlamak” üzerine kurulu benzer ve daha eğlenceli bir film ise pek çoğumuzun bildiği “Kadınlar ne ister?”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.