Minimalizm

Hayatta bazı ritüeller var. Mevsim geçişindeyiz ve yazlıkları kaldırıp kışlıkları çıkartmak benim için o ritüellerden birisi. Bu yıl ise sadece dolabımı düzeltmekle yetinmeyip sadeleşmeye ve hafiflemeye karar verdim.

Bir aydır hemen hemen hiç aksatmadan her gün yoga yapıyorum.(bu konuda ayrıca yazacağım için uzun uzun değinmeyeceğim) Fakat şunu fark ettim, yoganın felsefi düzeyine epey uzağım.  İstanbul gibi kargaşası yüksek bir şehirde yaşamak, refah düzeyi düşük bir ülkenin vatandaşı olmak; çevremizdeki insanların tüm negatif enerjisi, siniri, mutsuzlukları, şikayet ve söylenmeleri; stresli ve koşturmacası bol bir iş hayatında günün neredeyse tamamını harcamak sakin ve pozitif kalmanızı zorlaştırıyor.

Ama bu felsefenin içine sızabilmek için bütün şartların olgunlaşmasını beklersem, bir ömür beklemem gerekecek gibi gözüküyor. Bu sebeple en azından elimde olan bazı şeyleri değiştirmeye karar verdim. Belki de şartları olgunlaştırmak için önce yeterli adımı atmam gerekiyor.

Sevdiğim ritüellerden birisi de yeni yıla girerken kararlar almaktır. Ama bu kez yeni yılı bir motivasyon tarihi olarak kullanacağım. Önümüzdeki iki ay boyunca hayatımdaki bazı şeyleri sadeleştireceğim ve hafifleyeceğim. “İki ay çok uzun değil mi” diye soracak olursanız, benim için az bile. Gelelim planlama kısmına;

Adım Adım Minimalizm

 • Gözden çıkartacağım şeyler için kendime soracağım sorular şunlar;
 1. Bu eşyayı son 1 yılda hiç kullandım mı?
 2. Bu eşya bana iyi bir şey hissettiriyor mu?
 3. Bu alana baktığında ruhunu boğan bir düzensizlik ve karmaşa var mı?
 • Ben yola çıkarken gözden geçireceğim konuları kategorize etmeye karar verdim. Aşağıda bu kategorilere tek tek değineceğim.
 • Kıyafetler: Tek başıma yaşamadığım için evde minimalize edeceğim temel kısım kendi odam, diğer alanlara pek fazla dokunmayacağım.  5 yıldır her yazlık/kışlık dönemi çıkarttığım; ama bir kez bile giymediğim, sadece yıpranmadığı için vermeye kıyamadığım ne var ne yoksa ayırdım.  Sevmediğim, bana iyi hissettirmeyen her şeyi ayırdım.
 • Takılar: Yıpranmış olanlar temizlenecek.
 • Makyaj ve bakım malzemeleri: Hiç kullanılmayan ve kullanılmayacak ürünler, ojeler, bitmiş ama atılmaya kıyılamayan kutular ıvırlar zıvırlar.
 • Koleksiyonlar: Buraya kadar çok iyidik de burası biraz iç sızlatabilir gibi; ama gittiğim her ülkeden aldığım kar küreleri, kutularda duran oyuncaklar vs. büyük ölçüde ayıklanacak. (tamam çok büyük ölçüde olmayabilir. 🙂 )
 • Hediyeler: Bana iyi hissettirmeyen kişilerin aldıkları tüm eşyalar kapının dışına konacak.
 • Kitaplar: Sabun köpüğü olanlar, nitelik taşımayanlar, alıp da sevmediklerim, tekrar göz atmayacaklarım vs. hepsi gidecek.
 • Defterler, kalemler vs.:  Yazı bir insanın deşarj ve meditasyon yöntemi olunca bu konuda da ayıklanma ihtiyacım var. Özellikle şirket ajandaları vs. sevmediğim ne kadar defter varsa, yazmayan kalem varsa bye bye.
 • İşyerindeki eşyalarım:  Daha önce işyerindeki masamı kişiselleştirdiğim ve bir ton eşya ile doldurduğum da oldu, çok sade kullandığım da. Şu an ikisinin ortası bir durumda; ama hiç kullanmadığım sürahi, hiç açıp bakmadığım defterler, kitaplar vs. hepsi gidecek. Kesonum zaten Allah’a emanet. İçinde yumuşatıcı bile var.(ciddiyim:) ) O da temizlenecek.
 •  Telefon: Çok faza uygulama indiren ya da kullanmadığım uygulamayı tutan birisi değilim; ama gereksizler gözden geçirilip silinecek.
 • Fotoğraflar: En gözümde büyüyen şeylerin başında geliyor. Telefon ve bilgisayardaki tüm fotoğraflar gözden geçirilecek, gereksiz olanlar silinecek.
 • Bilgisayar: İşyeri bilgisayarımda mail folderları(bu ilk yapmam gereken iş sanırım), masaüstü ve dosyalar temizlenecek.
 • Sosyal Medya: Sadece İnstagram ve whatsapp’ı aktif kullanıyorum. Şimdilik sosyal medya kısmı en son el atacağım kısımlardan birisi.
 • Ayakkabılar/Montlar/Çantalar: Kıyafetleri yazdım, ama bunlar da araya kaynamasın diye ayrı bir parantez açıyorum. Sizin de çarenize bakacağım. 🙂
 • Ivır zıvırlar, süs eşyaları vs. : Hepsi gözden geçirilip gereksiz olanlar sepetlenecek.
 • Gıdalar: İşin en zor kısımlarından birisi bu. Odama, iş yeri masama gereksiz şeyler koymuyorsam, mideme de koymayacağım. En azından bu kadar kontrolsüz değil. Bir anda olmayacaktır; ama iki ay güzel bir süre.
 • Sosyal çevre: Sevmediğim insanlarla pek görüşmediğim için bu kısım da şu an en sonda kalan maddelerden birisi.

Sadeleşmek İçin Yapılacaklar

 1. Toplamda 16 kategori yazdım. 8 hafta boyunca her hafta iki kategori seçerek günlük 15-25 dakika vakit ayırarak ayıklamam gereken şeyleri ayıklayacağım.
 2. Her sabah uyandığımda kendime minimalizm için bir hedef belirleyip, her akşam gözden geçireceğim.
 3. Günlük harcamalarımı yazacağım.
 4. Tükettiğim gıdaları yazacağım.
 5. İhtiyaçlarımı ve almayı planladığım şeyleri yazacağım.

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

13 Replies to “Minimalizm”

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.