Aylık Hedefler-Aralık 2018

Bugün baba evinden İzmit’ten bildiriyorum. 🙂 Hazır ev ahalisi uyurken kalktım sabah günlüklerimi yazdım. Kasım’ın son on gününü hasta olarak geçirdim, hala da hastayım ve enerjim, motivasyonum yerlerdeydi. 🙂

Kasım 2018 itibariyle bloga aylık hedeflerimi yazmaya başladım. (okumak için=> Aylık Hedefler-Kasım 2018 ) Hazır yeni bir aya girmişken ve ben de hastalık psikolojisinden fazlasıyla sıkılmışken Aralık Hedeflerine geçeceğim.

1)Doğa: Kasım hedeflerimden birisi evimde iki bitki bakmaya başlamaktı. İlk bitkimin fotoğrafını(kaynana dili:) ) o yazıda eklemiştim. Aşağıya güzeller güzeli ikinci bitkimin fotoğrafını ekliyorum.(Kumkuat ya da Kamkat Ağacı; meyvesi çok lezzetli kabuğuyla yeniyor. Biraz ekşi, c vitamini yönünden zengin. 🙂 ) Şehir hayatında yaşarken dalından meyve toplamak insanın içini açıyor. 🙂

Bu iki bitkinin dışında yılbaşı çiçeğimiz ve tohum olarak ekip filizlendirdiğim 3 tane ağacım var. Henüz saksıdalar, biraz daha büyüdüklerinde toprağa ekeceğim.

Aralık hedefim ise çok eğlenceli. 🙂 Tüm komşularım için yeni yıla girerken çam tohumu/meşe palamudu pakedi hazırlayacağım. Koru’dan çam tohumlarını ve meşe palamutlarını toplayıp, nasıl ekildiklerine dair minik renkli not kağıtları yazıp yeni yıla girerken kapılarına bırakacağım. Tatlı bir hediye olduğunu düşünüyorum. 🙂 Belki doğaya birkaç ağaç kazandırmış olurum. 🙂 Meşe palamudunun nasıl ekildiğini öğrenmek için=> Meşe Palamudu Ekimi

2)Yoga: Kasım hedeflerimden birisi yogaydı. Grip sebebiyle bir süredir yapamadığım için çok özledim. Aralık hedeflerimde de hergün yoga yapmak en eğlenceli görevlerimden birisi olacak. 🙂 Evde Yoga yazısını da buraya bırakıyorum.

3)Minimalizm: Ekim sonu itibariyle minimalizm akımına kapılmıştım. Kasım Ayı’nda minimalizm konusunda neler yaptım?

Yazıma geçmeden önce dip not paylaşmak isterim: Kıyafetleri ve kitapları/defterleri atmıyorum. Geri dönüşüme(haftada iki gün geri dönüşüm atıklarını topluyorlar), ya da ihtiyaç sahiplerine gidiyor.

  • Giymediğim kıyafetlerimi büyük ölçüde ayıkladım. Çoraplar gibi birkaç kategoriyi Aralık hedeflerine bıraktım.
  • İşyeri masam, dolabım ve çekmecem tamamen temizlendi ve ayıklandı.(of neler çıktı neler:) )
  • Gereksiz ajandalar, defterler, yazmayan kalemler ayıklandı.
  • Makyaj ve bakım malzemelerinin hepsi ayıklandı.
  • Telefonumda notlar uygulaması en çok kullandığım uygulama. O bile ayıklandı. 🙂
  • Bilinçsiz alışverişi durdurabilmek adına ihtiyaç listesi hazırlandı. Black Friday’de bile ihtiyaçlara göre hareket edildi. 🙂
  • Bana iyi enerji vermediğine inandığım anılar/eşyalar ayıklandı.(bu çok keyifli bir eylem:) ) Aslında hepsi keyifli…
  • Çantalar ayıklandı.

Aralık için gene kıyafet kategorisinde birkaç temizlik, takıların temizliği ve telefondaki gereksiz uygulama ve fotoğrafların temizliği ile minimalizm konusuna devam edeceğim.:)

Bu konuda beni heyecanlandıran bir söyleşi teklifi de aldım, mutluyum. 🙂

4)KitapYeni Yıl Dilekleri yazısında kendim için çok basit bir kitap hedefi koymuştum. Günde 10 sayfa kitap okuyacağım. Yeni yıl gelmedi; ama ben bu hedefe başlıyorum. İkinci hedefim Aralık sonunda okuduğum kitaplarla ilgili blogda yazı yazmak olsun.

5)Günlük :Kasım hedeflerimden ikisi güne yarım saat erken başlamak ve her gün 3 sayfa günlük tutmaktı. Her ikisine Aralık ayında da devam edeceğim. Şu an sahip olduğum en güzel alışkanlığım diyebilirim. Yine ilginizi çekerse diye yazımı bırakıyorum=> Günlük Tutmak

6)İngilizce : Bu yıl İspanyolca kursuna yazılmıştım. Çok da sevdim aslında; fakat dil öğrenmek çok ciddi bir efor ve disiplin istiyor. Buna hakkıyla vakit ayıramadığım için maalesef İspanyolca defterini şimdilik kapattım. Ondan açıkta kalan enerjimi İngilizce’ye yönlendirmek istiyorum. Hedefim hergün yarım saat İngilizce ile haşır neşir olmak. Oku, izle, dinle, yaz, konuş hiç fark etmez. Yeter ki hergün bir şeyler yap.

7)Blog: Kasım’da blogum için yeni bir deftere geçtim. Geçmiş aylara yönelik tüm istatistikleri, değerlendirmeleri, önümüzdeki dönem yazabileceğim potansiyel konuları çıkarttım. Haftalık olarak değerlendirme yaptım. Aralık hedefim bunu sürdürüp her Perşembe ve Pazar mutlaka yeni yazı eklemek.

8)Sosyallik: Kasım hedefim rutinin dışında hissettirecek bir etkinliğe katılmaktı. Tema Vakfı ile ilgili bir seminere katıldım.(sonrasında İlham Verenler: Mustafa Sarı yazısını yazdım), İstanbul Zihin Günleri etkinliğine katıldım bütün gün mandala, yoga, meditasyon yapılan ve çeşitli seminerleri içeren şahane bir etkinlikti, Kaan Sekban’ın stand-up’ını izledim. Şirketin 6 aylık fotoğraf kursuna yazıldım. Teknik dersler başladı. Yakında workshopları da başlayacak. Arkadaşlarımla da sosyalleştik, görüştük. Dolayısıyla Kasım şahane geçmiş. 🙂 Aralık hedefim de gene bana rutinin dışında hissettirecek bir etkinliğe katılmak. Kasım kadar verimli geçerse ne ala.

9)Fotoğraf: Aralık hedefim tüm fotoğraf derslerine katılıp bu konudan caymamak!

10)Sağlıklı beslenme: Aralık hedefim hiçbir şekilde asitli içecek içmemek.

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

Instagram: @yazarkarga

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.