Pozitif Enerjiyi Arttıran Öneriler

Tam da birkaç gün önce Nikola Tesla yazısı yazmışken bugünkü yazıma onun bir sözünü alıntılayarak başlayacağım;

“Eğer evrenin sırrını anlamak istiyorsanız; enerji, frekans ve titreşimler açısıyla düşünün.”

Bu siteyi ilk kurduğumda ne üzerine yazacağıma tam karar verememiştim. Zamanla kendi enerjimi yükseltmek, motive olmak için bir araç haline geldi. Bana iyi gelen ne kadar yazı, kitap, film, eğitim varsa kendi bakış açımla buraya aktarıyorum ki bana iyi geldiği kadar başkalarına da iyi gelsin. 🙂

Bugünkü yazımın konusu pozitif enerji, titreşim ve frekansı yükselten konular. Yazımın kaynağı “www.earthunchained.com” sitesi.  Pozitif enerjiyi yükseltmek için 17 öneriye yer vereceğim. Uzun bir yazı olacağı için giriş kısmını daha fazla uzatmadan bakalım negatif enerjiyi nasıl düşürebiliriz?

Pozitif Enerjiyi Yükseltmek İçin 17 Öneri

Kendinizi sevin

Pozitif enerji frekansınız sevgi ile değişir. Fakat bu durum sadece başkalarına olan duygularınızdan değil kendiniz sevme oranınızdan da etkilenir. Zaman zaman kendini sevmek zordur. Özellikle de hatalar yaptığınız zaman, yanlış kararlar aldığınız zaman, fırsatları değerlendiremediğiniz zaman… İnsan bu gibi durumlarda kendisini suçlama, cezalandırma ve nefret etme eğiliminde olur.

Bir hata yaptığınızda sakinliğinizi ve rahatlığınızı koruyup o konunun üstesinden geleceğinize dair kendinizle iddiaya girin.

İşler kötüleştiğinde kendinizin en iyi arkadaşı olun.

Kendinize karşı sabırlı olmak zorundasınız. Hatalarınız, öğrenmeniz ve gelişmeniz için bir fırsattır. Günün sonunda hayat dersleriniz, gelişim ve değişim sürecinizi hızlandırır. Her bir hatanıza karşı iyi duygular besleyin.

Herkesin bir geçmişi var. Evet olumsuz sonuçlar doğuran kötü seçimler yapmış olabilirsiniz. Bunu anlayabiliyorum; çünkü hepimiz yaptık. Fakat şunu hatırlayın, her gün yepyeni bir gün ve yeni bir fırsat.

Güne başladığınızda karmanızı değiştirmek, frekansınızı olumlu yönde arttırmak için bir fırsat doğar. Bu durum iyi kullanılması gereken bir ayrıcalık.

Sevgi, nezaket, merhamet ve affetme sizi içten dışa iyileştirir. Kendinize karşı nazik ve anlayışlı olun. Kendinize güzel olduğunuzu söyleyin, winner(kazanan) olduğunuzu söyleyin, çok iyi kararlar aldığınızı söyleyin, başarıyı bereketi ve bolluğu hak ettiğinizi söyleyin.

Bilgi birikiminizi arttırın

Öğrenme, okuma, keşfetme, yazma gibi konular için harcadığınız zaman enerji frekansınızı arttırır. Dünya’da acı veren pek çok olay yaşandığının farkındayız. Fakat bunlara odaklanmak yerine kim olmak istediğimize odaklanmamız gerekir. Değişim önce kendimizden başlar. Her insan kendi sorumluluğunu kabul ederek değişime kendisinden başlamalıdır.

Düşüncelerinizi, eylemlerinizi ve niyetlerinizi değiştirdiğinizde titreşim frekansınız değişir ve bu durum tüm evreni etkiler.

Yaratıcı yönünüzü geliştirin

Agresif, zorlayıcı ve yıkıcı düşüncelere, hareketlere ve inançlara sahip olduğunuz zaman enerjiniz yetersizleşir. Bunun yerine kendi iç huzurunuza odaklanmanız gerekir. Odağınız iyi şeylere yönelmeli. Müzik gibi, sanat gibi, edebiyat gibi yaratıcılığınızı geliştirecek şeyler…

Aynı zamanda insanlar olumlu ruh halinizi sezdiklerinde sizden rehberlik etmenizi, yardımcı olmanızı isteyebilir. Bu gibi durumlarda bakış açınızı ve tecrübelerinizi onlarla paylaşın. Bununla birlikte vaaz vermekten, yargılayıcı olmaktan kaçının.

Mükemmel olmaya çalışmayın

Mükemmellik bir algıdır ve algı denen şey kusurludur. Mükemmellik beklentisini unutun. Kendinizden beklediğiniz sonuçlar hiçbir zaman mükemmellik üzerine olmamalı.

Daha yüksek frekansa giden yol lineer değildir. Hatalarınız olacak, duvara toslayacaksınız vs. çünkü mükemmel değilsiniz. Siz, ben, hiç kimse değil.

Minnet duyun

Hayatın günlük koşturmacası içerisinde şükretmeyi/teşekkür etmeyi unutabiliyoruz. Etrafımız güzelliklerle çevrili. Yapmamız gereken şey duraklayıp takdir etmek, şükran duymak. Güzelliklerin farkına varın.

Hafif bir rüzgardan sonra ışıldayan yapraklar, karanlıkta parıldayan yıldızlar… Güzellikler görmek istedikten sonra her yerde var. Gözünüzü kapatın, derin nefes alın ve evrenin güzelliğini hissetmeye çalışın. Bunu her gün yapın. ( Bakınız=> Mutluluk Veren Küçük Şeyler)

Şükran/teşekkür günlüğü tutun

Bu en önemli noktalardan biri. Şükrettiğiniz şeylerin listesini yaptığınızda enerji frekansınız artar. Oprah gibi pek çok insan şükür günlükleri tutuyor. (Bakınız: Oprah Winfrey: Artık Biliyorum yazısı)

Başlangıçta bu egzersiz zor gelebilir. Maddeler bulmakta zorlanabilirsiniz. Fakat sürekli hale getirdiğiniz zaman hayata bakış açınızı değiştirecektir.

Meditasyon

Meditasyon konusu bizim kültürümüz için zorlayıcı bir konu galiba. 🙂 Genel olarak çok hareketli, stresli, kafası karışık ve tez canlı insanlarız. Stabil bir şekilde sessizce oturmak, zihnin sesini kısmak, nefese odaklanmak, an’ın içinde kalarak “hiçbir şey yapmadan” öylece ve sadece durmak, bizim insanımızın bünyesiyle çok örtüşmüyor sanırım. 🙂 Ama meditasyon yapamıyorsanız bile günlük 10 dakika nefes egzersizleri yapmak(örneğin yatmadan önce ya da sabah kalkınca) enerjinizi bütünüyle değiştirecektir. Ben bu nefes egzersizi konusunu yoga kadar düzenli hale getiremedim. Ama yaptığım günler bana iyi geldiğini hissedebiliyorum. Önümüzdeki yazı planlarımdan birisi de Evde Yoga yazısında bahsettiğim daily yoga uygulamasında geçen 5 adet nefes tekniğini açıklayarak yazmak. Youtube’da da çok fazla içerik vardır.

Karşılık Beklemeden Bir Şeyler Yapmak

Başkaları için karşılık beklemeden iyi bir şeyler yapmanın en güzel tarafı pozitif enerji düzeyinizi inanılmaz arttırması. Bu eylemi çok büyütmenize gerek yok; sevdiğiniz kişiye basit bir sarılma(bu arada araştırmalara göre sarılmak mutluluk düzeyini arttırıyor), hatrını sormak bile olabilir.

Benim yılbaşı için böyle bir hedefim var, komşularımız için yeni yıl paketleri hazırlıyorum. Korudan topladığım meşe palamutlarını şirin paketler haline getirip hediye edeceğim. İçlerine güzel yeni yıl dilekleri ve meşe palamudunun nasıl ekildiğine dari notlar bırakacağım. Minimalizm yazısında tüketim alışkanlıklarımı gözden geçirmek için ilk adımları atmıştım, bu da benim kişisel tüketme-türet projelerimden birisi. Beklediğim bir karşılık var tabii ki; komşularımın yüzünü gülümsetebilmek ve belki meşe ağacı sayısını arttırabilmek. 🙂

Dedikoduyu ve Negatifliği Bırakın

Elenor Roosvelt‘in bir sözü var; “Parlak zihinler fikirleri, ortalama zihinler olayları, küçük zihinler ise insanları tartışır”. Kendinize ben hangisiyim diye sormak en iyisi. Bilhassa kadın türündeyseniz dedikodu dozu 3 tık artıyor. 🙂 Ben de yaptım, yapıyorum. Ama bana iyi hissettirdiğini görmedim. İşin sonunda hep “neden yaptım” diye içimi kemiren ve azaltmaya, mümkünse yok etmeye çalıştığım bir kavram. Dedikodu yapmak ağzı çöple doldurmak gibi bir şey.

Aynı şekilde ortalığa negatif düşünceler saçmak, sürekli şikayet etmek, söylenmek de gününüze hiçbir şey; ama hiçbir şey katmıyor.

Kendinizi bu eylemlerin içinde bulduğun saniye durdurun. Eleştiri, şikayet, dedikodu düzeyinizi ne kadar azaltırsanız pozitif enerji düzeyiniz o kadar artacaktır.

Egzersiz Yapın

Bir önceki yazıda titreşimlerden(vibration) de bahsetmiştik. Enerji, frekans, titreşim düzeyinizi değiştirmek istiyorsanız hareket etmeniz gerekir.

Olimpiyatlara katılın demiyorum; ama yürüyüşe çıkıp temiz hava almak, evde müziği açıp ritme kapılmak. Bunların hepsi enerji düzeyinizi yükseltecek şeyler. Kısacası bol bol hareket edin.

Hayatınızın Tüm Sorumluluğunu Alın

Geçmişte takılı kalırsanız elde edeceğiniz tek şey benzer bir geçmiştir. Sürekli ailevi olanaksızlıkları, geçmişi, travmaları vs. ön plana çıkartabilirsiniz; fakat geçmişi geride tutarak tüm sorumluluğu elinize alıp bir şeyleri değiştirmeye başlamak da sizin elinizde. (bkz. : Zihni Doğru Yönetmek İçin 8 Öneri)

Diyafram Nefesi Alın

Genel olarak zaten nefesimizi sürekli tutuyoruz. Şu an bile dikkat ederseniz, muhtemelen nefesiniz tutulmuştur, kesik kesik alırsınız. İnsanlar bebeklikte diyafram nefesi alırken büyüdükçe göğüs kafesinden nefes almaya başlarlar.

Diyafram nefesi almak tekrar öğrenebilecek ve geliştirilebilecek bir yetenek. Nefesinizi kontrol edin, nefes alıp verirken göbeğiniz inip kalkıyorsa diyafram nefesi alabiliyorsunuz. Göğsünüz inip kalkıyorsa alamıyorsunuz.

Temelden başlayacaksanız, sırt üstü yatarken denemek çok daha kolay oluyor. Sırt üstü uzandığınızda bir elinizi göbeğinize diğerini göğüs kafesinize götürün. Nefes alıp göğüs kafesiniz yerine göbeğinizi şişirmeye çalışın. Hatta ilerledikçe kaburgalara yanlara doğru şişirmeye çalışın.

Diyafram nefesi alabilmek hayatın bir ödülü gibi aslında, sinir sisteminize çok iyi gelir, daha fazla oksijen almanızı sağlar, sakinleştirir. Eskiden sahip olduğunuz bu özelliğe tekrar kavuşun.

Korkularınızla Yüzleşin

Hayatta en çok korktuğunuz şey, yüzleşmeye en ihtiyaç duyduğunuz şey aslında. Konfor alanınızdan çıkıp korkunuzla yüzleşmeye başladığınız zaman yeni olasılık ve fırsatların kapılarını açmış olursunuz.

Hayatınızın enerjisini, akışını, frekansını değiştirmek için seçimlerinizi konfor alanının dışına yönelecek şekilde yapın.

Etrafınızı Pozitif İnsanlarla Doldurun

Peter Voogd’un “etrafımızı donatan insanların ortalaması olduğumuz” yönünde bir sözü var. Yani çevrenizde en sık görüştüğünüz insanlar kendine çok güvenen, zeki, milyoner, başarılı vs. kişilerse muhtemelen siz de onlardan birisiniz. Çevrenizde en sık görüştüğünüz kişiler başarısız, enerji kemiren, pısırık, akılsız vs. ise siz de muhtemelen onlardan birisiniz. Bunlar kaçınızılmaz son. 🙂 Dolayısıyla çevrenizdeki insanların kalitesi, zekası, vizyonu vs. sizi de yansıtıyor. Bulunduğunuz sosyal çevrelere dikkat edin.

Yavaşlayın

Hayatınızı ve yönünüzü değerlendirmek için zaman zaman yavaşlayın. Bu bizim kültürümüzde zor bir eylem. Fakat zaman zaman o işten bu işe koşturmak, sürekli zihni meşgul etmek yerine yavaşlamak, sakinleşmek belki o an çok büyüttüğünüz dertlerinize daha geniş bir perspektifle bakmanızı sağlayacaktır. Her iyi ve kötü şeyin gelip gittiğini, sürekli bir akışın devinimin içinde olduğumuzu hissedebilmek için zaman zaman yavaşlamak gerekiyor.

Başarılı İnsanlardan Güç Alın

Bir madde önce etrafınızı pozitif insanlarla donatmaktan bahsetmiştim. Herkes etrafının başarılı insanlarla, mentorlarla, iş arkadaşlarıyla vs. dolmasını ister. Ama şu an öyle bir sosyal çevreniz yoksa bile başarılı insanlara dair kitaplar okuyun, videolar izleyin(TED talks uygulamasını indirin Türkçe altyazı seçenekleri var), duvarlarınıza idollerinizin fotoğraflarını asın. Enerjiniz değişecektir. Çok başarılı bir kişinin hayatına dair bir şeyler okuyup izlediğinizde kan akışınızın değiştiğini hissedeceksiniz.

Gülün

Basit ama etkili bir sır. 🙂 Gülmek için iyi bir esprinin patlak vermesini beklemeyin. Daha sık gülümseyin, güzel bir sokak kedisine denk geldiğinizde, komşunuzla karşılaştığınızda, bazen sadece durduk yere ama hergün gülmek için bahaneler üretin. Hem bedava hem de araştırmalara göre günlük kahkaha seviyesinin insan sağlığına çok olumlu etkisi söz konusu.

***

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.