Zihnin Limitlerini Yoga İle Aşmak

Fonda yine Ludovico Einaudi-Experience. Ölmeden önce yapılacaklar listemin en güzide maddelerinden birisi kendisini canlı canlı izlemek. 2019 konser programında maalesef Türkiye yok.

Experience(deneyim), ne kadar önemli değil mi? Her deneyim bizi biz yapan bir taş gibi.

Bir süredir her gün(hastalık vs. dışında) evde yoga yapıyorum. Bu konuda daha önce Evde Yoga yazısını yayınlamıştım. Esnekliği “kalas” denilebilecek kadar zayıf birisiyim. Dün ilk kez “aşağı bakan köpek” pozunda ayak tabanlarımın yer ile temas ettiğini hissettim. 50 gün önce dizlerimi epey kırarak ve topuklarım yerden kalkık şekilde yapıyordum. Hareketi yaptığım an yüzümde güller açtı.

Yogada ilerlemek tıpkı hayatın pek çok kolunda olduğu gibi sabır işi. Yavaş yavaş, adım adım oluyor. Emek, çalışma, çaba istiyor. Ve karşılığını almak insanı şaşırtıyor. Çünkü kendimize çok fazla limitler koyuyoruz. İnançlarımız çok güçlüler. Onları her an kontrol etmemiz gerekiyor. Bizi sınırlandıran, önümüze engeller limitler koyan inançlara mı sahibiz yoksa bizi yüreklendiren, itici güç olan inançlara mı sahibiz? Bu o kadar önemli ki, inanç ve düşüncelerimizi değiştirebilirsek hayatımız değişecektir.

Başladığımda esneyebileceğime hiç inanmadım. Kafamda kodlanmış düşünceler var, “ben esnek değilim” gibi, “insan 30’undan sonra esneyebilir mi” gibi… Evet, bir anda değişmiyor zaten. Hani her gün gördüğünüz bir insanın kilo alıp verdiğini fark etmezsiniz ya? Yogada da milim milim ilerleme kaydetseniz bile anlayamıyorsunuz; ama pratiğinize düzenli şekilde devam ettiğinizde bir bakıyorsunuz ki hareketi yapabilir hale gelmişsiniz. İşte o an çok farklı, öğretici, eşsiz bir an. Kendinize koymaya başladığınız limitlerin yıkılmaya başladığı bir an.

O anlarda kendimize şu soruyu sormamız gerekiyor; “sana bunu yapamayacağını kim söyledi?”, yanıtı gene kendimizde buluyoruz. Biz söylüyoruz aslında. Bu zihnimizin çok sevdiği bir oyun ve biz de her seferinde bu oyuna alet oluyoruz.

Mesela şu an bana çok zor gelen %10’unu bile beceremediğim pozlar var. Zihnim gerçekten “hayatta bunu yapamazsın” diyor. O kadar da emin ki, o anda gerçekten yapamadığım için inanmak çok kolay. Ama deneyimlerimizden yola çıkarsak yapabilirim. Gerçekten çabalarsam, düzenli şekilde tekrar edersem, kendimi geliştirirsem ne kadar zor olursa olsun kendime koyduğum limitleri aşarak yapabilirim.

“Ne kadar zaman alırsa alsın yapacağım” duruşu “yapamıyorum” duruşundan çok daha güçlü bir hal.

Pek çok kez duymuşsunuzdur; düşünceler değişirse eylemler değişir, eylemler değişirse alışkanlıklar değişir, alışkanlıklar değişirse hayatımız değişir.

Reklamlar

2 Replies to “Zihnin Limitlerini Yoga İle Aşmak”

    1. ben de aslında pek çok kez başladım, salona gittim, yoga merkezine gittim bi türlü istikrar sağlayamamıştım. Şimdi nasıl oldu bilmiyorum ama günümün bir parçası haline geldi.

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s