Pozitif Enerjiyi Arttıran Öneriler-2

Pozitif enerji konusunda birkaç gün önce ilk yazımı yayınlamıştım. Okumak isteyenler için linki bırakıyorum Pozitif Enerjiyi Arttıran Öneriler-1. Bugün devam niteliğinde diğer önerileri yazacağım. Bakalım günlük pozitif enerjimizi arttırmak için başka neler yapabiliriz?

Not: Maddeler için kaynak https://www.earthunchained.com/ , içerik konusunda da hoşuma giden kısımların çevirilerini ekledim; ama bu kez biraz daha serbest ve kendi hissettiklerimi yazacağım.

Meditasyon

Meditasyon konusu bizim kültürümüz için zorlayıcı bir konu galiba. 🙂 Genel olarak çok hareketli, stresli, kafası karışık ve tez canlı insanlarız. Stabil bir şekilde sessizce oturmak, zihnin sesini kısmak, nefese odaklanmak, an’ın içinde kalarak “hiçbir şey yapmadan” öylece ve sadece durmak, bizim insanımızın bünyesiyle çok örtüşmüyor sanırım. 🙂 Ama meditasyon yapamıyorsanız bile günlük 10 dakika nefes egzersizleri yapmak(örneğin yatmadan önce ya da sabah kalkınca) enerjinizi bütünüyle değiştirecektir. Ben bu nefes egzersizi konusunu yoga kadar düzenli hale getiremedim. Ama yaptığım günler bana iyi geldiğini hissedebiliyorum. Önümüzdeki yazı planlarımdan birisi de Evde Yoga yazısında bahsettiğim daily yoga uygulamasında geçen 5 adet nefes tekniğini açıklayarak yazmak. Youtube’da da çok fazla içerik vardır.

Karşılık Beklemeden Bir Şeyler Yapmak

Başkaları için karşılık beklemeden iyi bir şeyler yapmanın en güzel tarafı pozitif enerji düzeyinizi inanılmaz arttırması. Bu eylemi çok büyütmenize gerek yok; sevdiğiniz kişiye basit bir sarılma(bu arada araştırmalara göre sarılmak mutluluk düzeyini arttırıyor), hatrını sormak bile olabilir.

Benim yılbaşı için böyle bir hedefim var, komşularımız için yeni yıl paketleri hazırlıyorum. Korudan topladığım meşe palamutlarını şirin paketler haline getirip hediye edeceğim. İçlerine güzel yeni yıl dilekleri ve meşe palamudunun nasıl ekildiğine dari notlar bırakacağım. Minimalizm yazısında tüketim alışkanlıklarımı gözden geçirmek için ilk adımları atmıştım, bu da benim kişisel tüketme-türet projelerimden birisi. Beklediğim bir karşılık var tabii ki; komşularımın yüzünü gülümsetebilmek ve belki meşe ağacı sayısını arttırabilmek. 🙂

Dedikoduyu ve Negatifliği Bırakın

Elenor Roosvelt‘in bir sözü var; “Parlak zihinler fikirleri, ortalama zihinler olayları, küçük zihinler ise insanları tartışır”. Kendinize ben hangisiyim diye sormak en iyisi. Bilhassa kadın türündeyseniz dedikodu dozu 3 tık artıyor. 🙂 Ben de yaptım, yapıyorum. Ama bana iyi hissettirdiğini görmedim. İşin sonunda hep “neden yaptım” diye içimi kemiren ve azaltmaya, mümkünse yok etmeye çalıştığım bir kavram. Dedikodu yapmak ağzı çöple doldurmak gibi bir şey.

Aynı şekilde ortalığa negatif düşünceler saçmak, sürekli şikayet etmek, söylenmek de gününüze hiçbir şey; ama hiçbir şey katmıyor.

Kendinizi bu eylemlerin içinde bulduğun saniye durdurun. Eleştiri, şikayet, dedikodu düzeyinizi ne kadar azaltırsanız pozitif enerji düzeyiniz o kadar artacaktır.

Egzersiz Yapın

Bir önceki yazıda titreşimlerden(vibration) de bahsetmiştik. Enerji, frekans, titreşim düzeyinizi değiştirmek istiyorsanız hareket etmeniz gerekir.

Olimpiyatlara katılın demiyorum; ama yürüyüşe çıkıp temiz hava almak, evde müziği açıp ritme kapılmak. Bunların hepsi enerji düzeyinizi yükseltecek şeyler. Kısacası bol bol hareket edin.

Hayatınızın Tüm Sorumluluğunu Alın

Geçmişte takılı kalırsanız elde edeceğiniz tek şey benzer bir geçmiştir. Sürekli ailevi olanaksızlıkları, geçmişi, travmaları vs. ön plana çıkartabilirsiniz; fakat geçmişi geride tutarak tüm sorumluluğu elinize alıp bir şeyleri değiştirmeye başlamak da sizin elinizde.

Diyafram Nefesi Alın

Genel olarak zaten nefesimizi sürekli tutuyoruz. Şu an bile dikkat ederseniz, muhtemelen nefesiniz tutulmuştur, kesik kesik alırsınız. İnsanlar bebeklikte diyafram nefesi alırken büyüdükçe göğüs kafesinden nefes almaya başlarlar.

Diyafram nefesi almak tekrar öğrenebilecek ve geliştirilebilecek bir yetenek. Nefesinizi kontrol edin, nefes alıp verirken göbeğiniz inip kalkıyorsa diyafram nefesi alabiliyorsunuz. Göğsünüz inip kalkıyorsa alamıyorsunuz.

Temelden başlayacaksanız, sırt üstü yatarken denemek çok daha kolay oluyor. Sırt üstü uzandığınızda bir elinizi göbeğinize diğerini göğüs kafesinize götürün. Nefes alıp göğüs kafesiniz yerine göbeğinizi şişirmeye çalışın. Hatta ilerledikçe kaburgalara yanlara doğru şişirmeye çalışın.

Diyafram nefesi alabilmek hayatın bir ödülü gibi aslında, sinir sisteminize çok iyi gelir, daha fazla oksijen almanızı sağlar, sakinleştirir. Eskiden sahip olduğunuz bu özelliğe tekrar kavuşun.

***Yazımı bugünlük burada noktalıyorum. Pozitif Enerji serisininin keyifli maddelerini ilerleyen günlerde çevirmeye  devam edeceğim.

Pozitif Enerjiyi Arttıran Öneriler-1

Pozitif Enerjiyi Arttıran Öneriler-3

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.