İstanbul’da Turist Olmak

Birkaç hafta önce Yeni Yıl Dilekleri‘mi  yazmıştım. 2019 geldi çattı bile ve maddelerimden birisi kendi şehrimde turist olmaktı. 🙂

Hayatta kan akışımı en hızlandıran şeylerden birisi seyahat etmek. Yeni yerler görmeyi çok seviyorum. Fakat yaklaşık 15 yıldır İstanbul’da yaşamama rağmen en temel turistik yerleri bile gezmedim. Birazdan 2019 İstanbul gezi planlarımı okuduğunuzda ne kadar haklı olduğumu anlayacaksınız.:)

Bu konuda pek çok arkadaşımı şoka uğratmışlığım ve eleştirilerini almışlığım var. 🙂 Halbuki ben kendimi bir yandan şanslı hissediyorum. Mesela Friends dizisini hiç izlememiş insanlara çok özenirim.  Önlerinde izleyebilecekleri harika bir dizi var. Ben de şanslıyım; çünkü vize, bilet, otel parasıyla uğraşmadan gezebileceğim harika yerler var. Gelelim İstanbul’daki 2019 turistik gezi planlarıma;

Not: Maddelerime geçmeden önce sizden isteğim benim atladığım; ama şiddetle önereceğiniz bir yer varsa mutlaka önerin. “Orayı görmüştür” demeyin, görmeme olasılığım daha yüksek. 🙂

İstanbul’da Gezilecek Yerler

 • İnsan bir şeyleri istemeye başlayınca hayat taşlarını oynatır ya? Benim bu turistik maceralarım için de taşlar oynadı. Kasım ayında işyerinde fotoğraf kursum başladı. Ocak’ta senemin ilk workshopu Balat. Sanırım söylememe gerek yok Balat’ı da hiç görmedim.:) O harika patrikaneyi görmek ve renkli sokakların keyifli fotoğraflarını çekmek için sabırsızlanıyorum.
 • Gene yerine oturan taşlardan birisi, fotoğraf çekmeyi seven arkadaşımla ayda 1 buluşup bir konsept belirleyerek İstanbul’u gezeceğiz. İlk rotamız eğer bir değişiklik olmazsa benim çok çok sevdiğim, belki de en çok gezdiğim Beyoğlu, Galata, Karaköy civarları.

 • Senemin ilerleyen aylarında workshoplar ile ne gibi doğaçlama planlarım olur bilmiyorum; ama ben her ay için bir yedek planlama yapacağım. Şubat ayı soğuk olduğu için tercihimi kapalı bir alandan yana kullanmak istiyorum. Beylerbeyi Sarayı‘nı gezeceğim.
 • Mart ayında bir adet planlanmış seyahatim var. İstanbul’da ise Yerebatan Sarnıcı‘nı gezeceğim. Gene çok sabırsızlandığım yerlerden birisi.
 • Nisan planım Ayasofya. Sultanahmet’i henüz İstanbul’da yaşamıyorken lise gezisi ile görmüştüm. İlk hedefim Ayasofya; ama aynı gün Sultanahmet ve civarlarını, Soğukçeşme Sokağı vs. göreceğim.
 • Mayıs Ayı doğum günü ayım. Mayıs’ta kendimi ödüllendireceğim. Ölmeden önce yapılacaklar listemden(bunları da bir ara bloga yazayım 🙂 ) bir madde silmek istiyorum. Pera Palas’ta ya da Galata Kulesi’ni gören bir otelde konaklayacağım. Dünya üzerinde gördüğüm en şirin mimari yapılardan birisi.
 • Haziran planım, Atatürk Arboretumu. Gene gördüğüm şahane fotoğraflar sebebiyle inanılmaz merak ediyorum. Haziran’ı seçmemin sebebi baharda doğanın pek çok güzel rengine tanık olmak.
 • Temmuz planım, Kapalı  Çarşı. Evet, onu da görmedim. 🙂 Yaz günü serin olur diye umut ediyorum. 🙂
 • Ağustos planım, Heybeliada. Bakın işte adalara hakimim. 🙂 Ama Heybeliada eksiklerden birisi.
Splendid Palace
Büyükada-Splendid Palace
 • Eylül planım, Topkapı Sarayı. 🙂
 • Ekim planım Arnavutköy Sokaklarında kaybolmak.

Arada fire verirsem diye Kasım ve Aralık muallak kalsın. Ama aklımda en az 5-10 şey daha var. 🙂 En kötü ihtimalle birdahaki seneye kalacak. 🙂

Gezi Kurallarım Neler?

 • Turist gibi fotoğraf makinamı yanıma alacağım.
 • Sokaklarda spontane dolaşsam bile rotalarıma çalışacağım, o günkü gezimde çevredeki güzel, lezzetli yeme içme mekanlarını araştıracağım. Kendimi bol bol şımartmayı düşünüyorum.
 • Her bir gezi sonrasında blogda gezdi
  ğim gördüğüm yerler ile ilgili olarak yazı hazırlayacağım.

Diğer İstanbul Planları

Aklımda gidilecek bazı müzeler(İstanbul Modern, Salt Beyoğlu, Oyuncak Müzesi vs.) var. Onlar da alternatif planlarım arasında yer alacak.

Şehirde iyi deniz ürünü ve iyi İtalyan yemeği yapan iki üç yeri keşfetmek istiyorum.

Opera, tiyatro gibi sanat etkinliklerini de takip edeceğim. Hedefim en azından 4 salon etkinliğine gitmek.(3 aylık periyotlarda planlanabilir) Belki araya bir hamam sefası da sığdırırım. 🙂

Şimdilik aklım gelenler bunlar. Bakalım yeni sene neler gösterecek.

Diğer İstanbul yazısı için;

Büyükada’da Gezilecek Yerler

Instagram: @yazarkarga

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

2 Replies to “İstanbul’da Turist Olmak”

 1. Karaköy’de pek çok özel yer var, en azından muhakkak yeraltı camiini görmelisiniz. Nusretiye ve Kılıç Ali paşa camii de son derece estetik ve zariftir. Ve elbette Horhor’u da ihmal etmemek gerekir.

  1. Horhor duydum galiba ama emin değilim:) Gezilerime başladığımda önerilerinizden faydalanacağım teşekkürler.

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.