Erken Kalkmanın Faydaları

Fona MFÖ alalım, “erken kalkmak mecbureeen, işe gitmek mecbureeen”. Şarkı böyle dese de seçimlerimizin sonuçlarını yaşıyoruz. 🙂

İşbu yazı erken kalkmak için gerçekçi engelleri olmayan kişiler için yazıldı. Örneğin gece çok geç yatıyorsanız, uykunuz bebeğiniz sebebiyle sürekli bölünüyorsa ve aynı zamanda çalışıyorsanız ya da sabah insanı değilseniz(bu kavramı çok anlayamasam da), kendinizi erken kalkmak için hırpalamanız saçma olur.

Yavaş yavaş şunu öğrendim ki kendimizi zorlamak ve konfor alanından çıkmakla kendimize işkence edip hırpalamak arasında farklar var. 🙂 O yüzden insanın kendisini tanıması ve kendisine karşı her daim anlayışlı olması önemli.

Eğer “erken kalkmak bana iyi gelir mi” , “erken kalkmanın faydaları nelerdir” diye merak ediyorsanız buyrun yazımın devamına;

Erken Kalkmak

Yazı yazmak güzel şey, insan unuttuğu hallerini hatırlayabiliyor. 2013 yılında şunları yazmışım;

“Haftaiçi hergün 7’de uyanıyorum. Ama uyandığımda sabah sıkıntısı çekiyorum. Mutsuz uyanıyorum, yatakta güne başlamamak için nasıl bir bahane üretsem diye düşünüyorum. Sonra ayaklarımı sürüye sürüye evden çıkıyorum.

O dönem 9:00-18:00 çalışıyordum, şu an 8:00-17:00 çalışıyorum. 29 Ekim 2018 öncesine kadar sabah rutinim tam anlamıyla şöyleydi: 6:20 alarm çalar, 6:40’a kadar iki kez ertelenir. 6:40’ta yataktan hızlıca kalkar, 15 dakikada hazırlanır, çıkardım.

29 Ekim benim için pek çok şeye vesile olduğu gibi sabahları 6’da kalkıp üç sayfa günlük yazmaya da karar vermiştim. Daha önce bunu bir iki kez denesem de sonucunda alarmı kapatıp uyumaya devam ediyordum.

29 Ekim’de de ertelemek istedim, ama yapmadım. “Kalk ve dene, yarın istersen gene yatarsın” dedi içimdeki ses. Kalktım, günlüğümün ilk sayfası havanın soğuk olmasından dolayı şikayet, karanlıktan şikayet, yazmaktan elimin yorulmasıyla ilgili şikayet(kalemle yazmayı unutmuşum resmen), işe gitmekle ilgili şikayet şeklinde gelişti. 🙂 Sonra biraz toparlayıp o gün yapacaklarımı, bana iyi gelen telkinlerimi yazmaya başladım. Enerjim bir tık yükseldi.

Ertesi gün ve sonraki birkaç gün de çok zor kalktım. Ama kendime başka insanmışım gibi direktif vererek kalktım. Bu yöntemi genelde yapmak istemediğim şeylerde uyguluyorum, işe yarıyor.

İlk on gün yazdığım günlükleri buraya kopyalasam ilk sayfalarının hep pesimistik olduğunu gözlemlersiniz. Ama sadece 2 aydır yapmama rağmen bu sabah günlükleri bana çok iyi gelmeye başladı. Alarmım çaldığında mutlu uyanmaya başladım. İşe gitmeden önce kendime ayırabildiğim bir vakit olması beni güne daha iyi hazırlar hale geldi.

Öyle ki grip olup günlüğümü yazmak için kalkmaya halim olmadığında ya da bu gibi zaruri aksaklıklar olduğunda üzüldüm. Tuhaf belki; ama sabahın o saatleri günün en sevdiğim anları olmaya aday şu an. Ve bugün sabah rutinime yogayı da ekledim. uyandığımda bütün eklemlerim ağrıyordu ve “biraz hareket ettirmek iyi gelir” diye düşündüm. 20 dakikalık sabah yogası yaptım. Kendime daily yoga uygulamasında sabah yogalarıyla ilgili dersler buldum. Ertesi günler için 5-8-15 dakikalık kısa sabah yogası dersleri seçtim.

Güne hareket ederek başlamak bana inanılmaz iyi geldi. İnsan sabah sabah pek çok şeyi başarmış hissediyor. Kendine değer verdiğini, sevdiğini hissediyorsun.

İçimden bir ses beni “6 yerine 5:30’da kalkmaya başla güzel de bir kahvaltı edersin” diye dürtmeye başladı. 🙂 Benim gibi erken uyuyabilen bir insansanız saat 11’de yatıp 6’da kalktığınızda 7 saat uyumuş oluyorsunuz. Ve yetişkin bir birey için yeter de artar…

Eskiden uyku saatleri konusunda obsesiftim. 7-8 saatten az uyuyacaksam günümün korkunç geçeceğine inanıyordum. Artık az uyuduğum günlerde de kendimi “bugün sana yetecek kadar enerjin var hiçbir sorun olmayacak” diye telkin ediyorum. Gerçekten de insana 4-5 saatlik uyku da yetebiliyor. Uyku çok büyük bir şifa kaynağı, insanın şarjı ama bu yıl hedefiniz “uykuya gereğinden fazla değer vermemek” olsun. 🙂

Erken Kalkmanın Sırları

Aslında size vereceğim çok fazla formül yok, ki bu da iyi bir şey.

  • Birinci sır düzenli uyumak
  • İkinci sır eğer uyku saati konusunda takıntılıysanız, uyku saatinizi kalkacağınız saate göre disipline etmek.
  • Üçüncü sır kalktığınızda sizi motive edecek ve iyi gelecek eylemler bulmak.
  • Dördüncü ve en önemli sır ise denemek. 10 gün deneyin mesela. İyi gelmezse bırakırsınız.

Sabah Rutininde Yapılabilecek Şeyler

Diyelim ki sabah erken kalkmaya hazırsınız; ama günlük tutmak ve yoga yapmak size göre değil. Gene de yapılacak çok şey var, örneğin;

  • Güne kitap okuyarak başlayabilirsiniz.
  • Güne sağlıklı ve güzel kahvaltı ederek, odanızı yatağınızı toparlayarak başlayabilirsiniz.
  • Güne duş alıp, nemlendiricilerinizi sürerek kendinize bakarak başlayabilirsiniz.
  • Güne hafif esneme hareketleriyle ve sabah egzersizleriyle başlayabilirsiniz.
  • Güne güzel bir podcast ya da motive edici bir TED talks videosu ile başlayabilirsiniz.
  • Güne nefes egzersizi ya da meditasyon ile başlayabilirsiniz.

Bu noktada yaratıcı olmak ve size en iyi gelen şeyleri yapmak, bu anı günlük terapiniz gibi değerlendirmek sizin elinizde. Ben bu mutluluk ve sakinliğin iyi bir enerji verdiğini ve hayatıma daha iyi olayları çektiğimi düşünüyorum.

Akşamlar için de ayrı bir yazı yazarım artık. 🙂

İlgisini çekenler için aşağıdaki yazıları bırakıyorum;

Evde Yoga

Günlük Tutmak

Instagram: @yazarkarga

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

3 Replies to “Erken Kalkmanın Faydaları”

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.