Marie Kondo’dan 6 Minimalizm Önerisi

Fonda bu kez müzik yerine Netflix‘teki Tidying up with Marie Kondo programı var. 🙂 Marie Kondo, Japon yaşam alanı düzeltme uzmanı. Darmadağınık evleri ziyarete gidiyor ve birkaç haftalık bir süreçte ev halkına yeni ve daha sade, düzenli bir hayat tarzı aşılıyor.

Minimalizm konusuna ilginiz varsa ya da eviniz dağınıksa ve nasıl toplayacağınızı bilmiyorsanız çok çılgın bir program. Özellikle ikinci bölümdeki evin hali aklımı başımdan aldı. 🙂

Hayat düzeninizi değiştirecek çok az program vardır, bence bu da onlardan birisi. İzleyip sadelik, düzen, ferahlık, şükran, tüketim alışkanlıkları, kaos, anksiyete, karmaşa, minimalizm ve pek çok konuda bakış açınızı gözden geçiriyorsunuz. Gelelim Marie Kondo’dan 6 Minimalizm Önerisine;

Tidying Up With Marie Kondo

1)Evinize Minnet Duyun

Marie Kondo, programda işe yere oturarak ve eve şükranlarını ileterek başlıyor. Geri kalan işlemlerde de şükran duygusu hep var. Bu hayat akışında insanı en rahatlatan duygulardan biri olduğu için bana keyifli geldi.

2)Dev Bir Yığın Oluşturun

Marie Kondo, kategorilere ilk olarak kıyafetlerden başlıyor. Tüm kıyafetler yığınlar halinde kümeleniyor. Her birini tek tek elinize alıyorsunuz ve size neşe verip vermediğini hissediyorsunuz. Neşe vermeyenlere teşekkürlerinizi edip, nazikçe kenara ayırıyorsunuz.(kıyafet kumbaralarına bırakabilir, ihtiyaç sahiplerine verebilirsiniz)

3)Dikey Katlama Yöntemlerini Öğrenin

Marie Kondo programda kıyafetleri, çarşafları, nevresimleri vs. nasıl katlamanız gerektiğini öğretiyor. Dikey katlama yöntemini benimsiyor, bu hem size daha fazla alan açıyor, hem de eşyaları daha rahat şekilde görebiliyorsunuz. (Dolabımı tekrar organize ettiğimde deneyeceğim)

Bu konuda işe şu videodan başlayabilirsiniz;

4)Komonoları Ayıklayın

Komonoyu ıvır zıvırlar olarak nitelendirebiliriz. Mutfak ve banyo eşyaları, oyuncaklar, makyaj malzemeleri, koleksiyonlar şunlar bunlar…

Komonolar çok fazla olduğu için Marie Kondo kolay olanlardan başlamanızı öneriyor.

Önce kitapları, defterleri, dergi ve gazeteleri, faturaları vs. toparlayın. Sevmediğiniz, yıllardır yüzüne bile bakmadığınız ve muhtemelen bakmayacağınız her şeyle vedalaşın.

Evrakları düzenlerken çok eski fişleri atın, kontratları vs. saklayın.

5)Aynı Boyuttaki Eşyaları Bir Arada Saklayın

Marie Kondo’nun ipuçlarından birisi bu. Organizasyon konusunda en yardımcı araç gereçler kutular. Pahalı kutular almaktan ziyade, ayakkabı kutularını vs. değerlendirmeyi öneriyor. Pek çok eşyayı büyüklü küçüklü kutular ile organize ediyor. Özellikle mutfak araç gereçleri, çoraplar, iç çamaşırları gibi eşyalar için işe yarıyor. Aynı boyuttaki eşyaları bir araya getirmenizi öneriyor.(örneğin mutfak araç gereçlerinde)

6)Duygusal Eşyaları Ayıklayın

Marie Kondo, evinizi toplamaya ve sadeleştirmeye başlarken duygusal bağ kurduğunuz eşyaları sona bırakmayı öneriyor. Baştan pes etmemek için etkili bir yöntem. 🙂 En son anılarınızı, koleksiyonlarınızı, size hediye edilen şeyleri vs. gözden geçirip ayıklamanız gerekiyor.

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

2 Replies to “Marie Kondo’dan 6 Minimalizm Önerisi”

  1. Çocuklu aileler de bir göz atmalı

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.