Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı-3

Daha önce “Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı” kitabıyla ilgili iki yazı yayınlamıştım. Hatta bu yazılar sitemdeki ilk yazılar. 🙂 Benim için iyi bir başlangıç olmuş; çünkü başucu kitabı olarak seçmek isteyeceğim ilk kitaplardan birisi Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı. 🙂 Keşke tüm öğretilerini, hayatıma ve karakterime yansıtabilsem; ama bolca çaba ve efor istiyor. 🙂 Kolay formülleri yok.

İlk iki yazıyı okumak isteyenler için linkleri aşağıya bırakıyorum;

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı, kişisel gelişim kategorisi için kutsal kitap niteliğinde. 🙂 Ben ilk iki yazıda 3 alışkanlık ile ilgili aldığım notları derlemiştim. Bu kez 7. alışkanlığa yer vereceğim.

Yedinci alışkanlık kitapta “baltayı bilemek” olarak geçiyor. Ve ağaç kesimiyle uğraşan bir adamın hikayesiyle başlıyor. Adam 5 saattir ağaç kesmekten yorgun düşmüş durumda. Ve bu durumu fark eden biri ona “birkaç dakika ara verip baltayı bilesene” diye öneriyor. Adam ise “Baltayı bileyecek zamanım yok. Ağacı kesmekle meşgulüm” yanıtını veriyor.

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı Kitabında Stephen Covey, baltayı bilemek metaforunu kendimizi bilemek için kullanıyor. Durun, yavaşlayın ve kendinize yatırım yapın.

Kendine yatırımı da 4 boyutta inceliyor.

  1. Fiziksel Boyut(Egzersiz, beslenme, stres yönetimi)
  2. Ruhsal Boyut(Değer belirleyip bağlanma, inceleme ve meditasyon)
  3. Zihinsel Boyut(Okuma, hayal etme, planlama, yazma)
  4. Sosyal/Duygusal Boyut(Hizmet, empati, sinerji, iç güvenlik)

Fiziksel Boyut

Fiziksel boyut, yeteri kadar dinlenip gevşemek, doğru besini almak, düzenli olarak egzersiz yapmakla ilgili kısım.

Egzersiz; zaman yönetiminde 2. kare-yani acil olmayan ama önemli olan işler kategorisinde yer alıyor. Ve normalde bir kişinin kendi gelişimi ve hayat gelişimi için en önem vermesi gereken alan 2. karedeki işler. (ilk iki yazıda daha detaylı yer alıyor)

Genellikle fiziksel egzersize vaktimiz olmadığını düşünürüz. Her hafta 168 saatimiz var. İki günde bir kendimize ayırabilecek 40 dakikamızın olmaması çok açıklanabilir bir durum değil. 🙂

Yazar bu kısımda, kalp ve damar sistemi için egzersizin gereklilikleri, esneklik ve güç çalışmaları gibi kısımlardan bahsediyor.

Hayatıma düzenli olarak katamadığım şeylerin başında egzersiz geliyor. Gerçi bunun için bir adım atıp 20 derslik pilatese yazıldım. Fakat bana uygun saatler boş olmadığı için beklemedeyim. 🙂 -Laf aramızda uygun saatin olmamasına seviniyorum galiba 🙂

Ama yazar benim gibiler için şu paragrafı yazmış;

“Hiç egzersiz yapmadıysanız, vücudunuz hiç kuşkusuz karşı koyacaktır. İlk başlarda bundan hoşlanmayacaksınız. Hatta belki de nefret edeceksiniz. Ama proaktif olun. Her şeye rağmen bunu yapın. Koşu yapmaya karar verdiğiniz sabah yağmur yağsa bile, yine de koşun. “Harika! Yağmur yağıyor, sadece vücudumu değil, irademi de geliştireceğim” diye düşünün.”

Ruhsal Boyut

“Ruhsal boyutun yenilenmesi yaşamınızda liderliği sağlar.” Ruhsal boyutta size neyin iyi geldiği, neyin yan etkisi olmayan antidepresan etkisi yaptığı önemli. Bu klasik olarak yoga ve meditasyon da olabilir, dua etmek-ibadet etmek olabilir, müzik dinlemek olabilir, büyük edebiyat yapıtlarına dalmak olabilir… Doğayla iletişim kurmak olabilir.

Ben ruhsal yeniliği yoga ve doğadan şifa bularak hissediyorum. Evimizin yakınında bir koru var. Orda neredeyse dost olduğum ağaçlarım var. Onlara sırtımı dayayıp oturmak, doğanın sesini dinleyebilmek, bol oksijen solumak bana çok iyi hissettiriyor. Eskiden orayı egzersiz, yürüyüş alanı olarak görürdüm; ama artık bir şifa merkezi gibi görüyorum. Doğayla başbaşa kalıp yavaşladığınızda, içinizde bazı hücreler atalarınızın doğadan geldiğinizi, özünüzü hissediyor bence. Bu şekilde bütün günümün stresini attığım oldu.

Kitapta Martin Luther’in şu sözünden alıntılama var; “Bugün yapmam gereken o kadar çok şey var ki, dizlerimin üstünde bir saat daha geçirmem gerekiyor.”

Zihinsel Boyut

Kitapta bu kısımda televizyon(ve artık sosyal medya)dan uzaklaşıp ya da sınır koyup zihnimizi, analitik düşünme becerilerimizi, bilgi birikimimizi geliştirmemiz gereken kısımlara değiniyor.

Kendine yatırımın en önemli kısımlarından birisi de bu. Büyük yapıtlar, klasikler, otobiyografiler okumak, National Geographic gibi kültürel bilinci arttıracak yayınları takip etmek, Ted Talksları izlemek, online ya da fiziksel eğitimlere katılmak, zihinsel boyuta yapılabilecek yatırımlar.

Aynı zamanda yazmanın da bu boyut için önemli olduğu vurgulanıyor. “Düşüncelerimizi, deneyimlerimizi, içgörüşerimizi ve öğrendiklerimizi kaydettiğimiz bir günlük, zihnin berraklığını ve keskinliğini arttırır ve bağlamı genişletir. Duygu ve düşüncelerin daha derinlerdeki düzeyinde iletişim kurmak, iyi düşünme, doğru akıl yürütme ve etkili bir biçimde anlaşımayı sağlama yeteneğimizi geliştirir.”

Savaşların, genaralin çadırında kazanıldığı söylenir. Zihinsel boyut yani strateji boyutu önemlidir.

Günlük tutmak yazısını bırakıyorum.

Sosyal/Duygusal Boyut

Bu kısımda da “önce komşularının sevgisini kazan” düsturundan yola çıkıp, sosyal ve duygusal ilişkileri geliştirmenin, topluma ve başkalarına faydalı bir birey olabilmenin önemlerinden bahsediyor.

Empati ile dinleme, karşılıklı yarar sağlayacak 3. alternatifi her zaman düşünmek, bireylerle iletişimimizi güçlendirmek bu boyutun yatırım araçlarından bir kısmı.

Hizmet, bu dünyada yaşama ayrıcalığı için ödediğimiz kiradır.” Eldon Tanner

Ben şimdilik burada noktalıyorum. Etkili İnsanların 7 Alışkanlığını tekrar adam akıllı okuma vaktim gelmiş sanırım. 🙂

Instagram: @yazarkarga

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

Reklamlar

2 Replies to “Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı-3”

  1. Bazen atladığımız bazı konular, yaptık zannetmemize yol açabiliyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.