To Do List

Önceki yazımda Nisan için bazı planlar yapmıştım. Bugün “to do list” diğer bir deyişle “yapılacaklar listesi” oluşturmakla ilgili yazacağım.

Sertab Erener’in “Vurulduk” isminde eski hit bir şarkısı var, şarkıda geçen sözlerden birisi “her şey ne kadar ortalama” cümlesidir. Bazen siz de böyle hissediyor musunuz?

Her birimiz belirli bir potansiyele sahibiz. Felç geçirip “bir daha asla yürüyemez” denen insanların var güçleriyle çabalayıp koşmaya başladığını, görme engellilerin zirvelere tırmandığını, insan dehasıyla ve azmiyle yapılan buluşları düşünürsek hiç de yadsınmayacak bir potansiyele sahibiz.

Peki bunun ne kadar farkındayız ve ne kadarını hayatımıza yansıtıyoruz? Belki de sadece bir kere geldiğimiz Dünya’da ne kadar güçlü bir varlık belirtisi gösteriyoruz? Daha iyisini yapabilir miyiz ya da yapmak istiyor muyuz?

“80-90lara geldiğimizde şarkıdaki gibi “yazık, yazık oldu” diye hayıflanma ihtimalimiz nedir?” deyip daha fazla pesimist şeyler yazarak sizi kaçırmadan günün konusuna geçeceğim. 🙂

To Do List Hazırlama Sebebi

Başarı hikayelerini incelediğimizde genellikle başarının pek de tesadüfi olmadığını gözlemleriz. Daha önce blogda da yazmıştım, Benjamin Franklin , Mimar Sinan gibi isimlerin hep hedefleri, günlük/aylık planları oluyor.

Bu konuda sevdiğim bir yabancı vlogger alışveriş listesi metaforunu kullanmış. Alışveriş listesi yaparak markete gittiğimizde genellikle işlerimizi çabucak halledip, ihtiyacımız olan şeyleri eksiksiz olarak alırız. Liste yapmadan gittiğimizde ise; alışveriş süresi uzayabilir, eve döndüğümüzde bazı şeyler eksik kalabilir vs.

To do list de tam olarak böyle bir şey. Her yeni gün bizim tarafımızdan boyanmayı bekleyen bir sayfadır. Bazen elimizdeki malzemeler az olabilir, bazen kağıdımıza bir önceki günden sıçramış lekeler olabilir. Hepsini nasıl kıymetli hale getireceğimiz bizimle ilgili bir konu. Rastgele karalamalar mı yapacağız yoksa kendi hayatımızın Picasso‘su mu olacağız? Bu tamamen bizim öz irademizle karar verdiğimiz bir konu.

Neden daha önce başarılı olmuş kişilerin yöntemlerini kullanmayalım? Yapılacaklar listesi hazırlamak daha doğrusu planlı olmak bu yöntemlerden birisidir.

To Do List İçin Öneriler

Dijital To Do List: Geleneksel yöntemler yani kağıdı kalemi alıp günlük plan yapmak size göre değilse, dijital çağa fazlaca ayak uydurduysanız “wunderlist”  gibi telefon uygulamaları tam size göre. Listeler, notlar, tiklemeler, önemlileri işaretlemek, öncelik sırasına dizmek gibi pek çok seçeneğiniz var. Listelemeyi sevenler için ideal uygulama. 🙂

Geleneksel Yöntem: Benim için telefonda vazgeçemeyeceğim uygulamalardan birisi “notlar” uygulaması. Hemen hemen her konudaki notlarımı buraya aktarıyorum. Ama tüm bu dijital uygulamalara rağmen to do list konusunda geleneksel yöntemden vazgeçemeyenlerdenim. Kağıdı kalemi alıp aklımdakileri yazarım. Tamamlanan işlerin üstünü karalamak, tiklemek, neon keçelilerle çizmek vs. beni rahatlatır. 🙂 Bu konuda en sevdiğim yöntem Benjamin Franklin’in günlük çizelgesi oldu. Öğrendiğim an’dan beri to do list yapacağım zaman benzer bir çizelge tercih ediyorum. Bu konudaki yazı için; Benjamin Franklin.

Odaklanılacak konuları özenle seçmek:  Bazen yapılacaklar listemizde çok fazla madde oluyor. Haliyle insan olduğumuz için bitiremeyebiliyoruz. 🙂 Bu durumda yapamadıklarımız suçluluk duygusu yaratabiliyor. Aynı zamanda bin parçaya bölünmek konsantrasyonu dağıtan ve başarıyı etkileyen bir konu. Genellikle başarılı olmuş kişilerin ortak özellikleri tek ya da iki üç hedefe üst seviyede odaklanıp kendilerini adamaları. 7-8 hedefleri olmuyor. Bu noktada alışkanlıklar ve hedefler karışmamalı.:) Haftanın 3 günü egzersiz yapmak kendimizi adayacağımız bir hedeften ziyade kazanmak istediğimiz bir alışkanlıktır. Bu alışkanlığı kazanana kadar hedef listesine alabilirsiniz. Ama alışkanlığı kazandıktan sonra bu eylem otomatikleşir ve yeni bir hedef ekleyebilirsiniz. Bu konudaki yazılardan birisi: Hayatınızı Değiştirebilecek 7 Alışkanlık

3×3 Yöntemi: Yukarıdaki konu ile bağlantılı olarak ilk etapta yapmanız gerekenleri 3’e indirgeyebilirsiniz. Her pazar bir sonraki hafta yapmak istediğiniz 3 hedefi belirleyin ve her sabah to do listinize 3 hedef ekleyin.(Haftalık hedeflerinize paralel şekilde)

Net Hedefler Belirlemek: To do listesinin önemli konularından birisi hedefleri net olarak belirlemektir. Örneğin “evi temizlemek” gibi genel bir başlık yerine, “evi süpürüp, yazlıkları çıkartmak” gibi hedefler koyulmalı. Bu konuda detaylı fikir almak için: Karar Almak yazısına göz atabilirsiniz.

Hayır Demek: To do list oluşturma aşaması için değil; ama görevleri tamamlama aşaması için gerekli bir konu. Bu; bazen başkalarına bazen de kendinize “hayır” demek aslında. Çünkü sosyal medyayı gereğinden fazla kullanabilirsiniz. Kendisinize günlük limitler koymak ya da instagrama girdiğinizde on dakikalık alarmlar kurmak, dizilerden feragat etmek vs. sizin elinizde. Bütün arkadaşlarınıza “hayır” deyin gibi bir anlam çıkmasın; ama bazen gerçekte bulunmak istemediğimiz ortamlarda sırf “kibarlık” olsun diye zamanımızı harcayabiliyoruz. Her teklife atlamadan önce bu değerlendirmeyi yapıp, gereken şeyler için kibarca hayır demeyi öğrenmek “to do list”te başarılı olabilmek için atılacak bir adım.

Hayır demek aslında çok uzun zaman önce yazmam gereken bir konu. Gelecek planlarımın arasına aldım gitti. 🙂

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.