Haftanın Önerileri-1

Fonda: Stop-Jamelia,

Çok uzun süredir her Pazar bloga yeni içerik ekliyorum. Bundan sonraki süreçte Çarşamba günleri son 7 günün eğitim, film, kitap, aile, sağlıklı yaşam, ilişkiler, kariyer gibi konularından birkaçını seçerek içimi dökeceğim. Keyifli okumalar:)

Kitap

Önümüzdeki günlerde bloga aktaracağım konulardan biri “kitap dinlemek” diğeri de “kobo”. Kitap dinlemek için çok fazla uygulama var; ama ben bir arkadaşımın önerisiyle Storytel uygulamasını kullanmaya başladım. Kitapları hızlıca indirerek çevrimdışı ya da uçak modunda da dinleme imkanınız var. Ücretli bir uygulama. Türkçe kitap seçenekleri de var. Seslendirmeler genel olarak başarılı. Yürüyüşler ve yolculuklar için harika bir arkadaş.

Ben kulağıma birkaç İngilizce kelime çalınsın diye “The Law Of Attraction Plain and Simple-Ricotti Sonia” ve “What The Most Successful People Do Before-Laura Vanderkam” kitaplarını baştan sona dinledim. Upper Intermediate seviyesi için %80-90 oranında anlaşılır. Çekim Yasası ve kişisel gelişim konularına ilgili duyanlar için öneririm.

Sağlıklı Yaşam

Sağlık gündemimde bu ara “intermittent fasting”, Türkçe’deki genel kullanımı ile “aralıklı oruç” var. Ramazan ayındayız, fakat aralıklı orucun bir sevabı olmadığını baştan belirteyim.:)

Intermittent fasting bir diyet programı değil, yaşam biçimi olarak hayatıma uyarlamaya çalıştığım bir yöntem. Birkaç metodu var, fakat ben 16/8 metodunu tercih edenlerdenim. Akşam en son yemeği yediğim saatten itibaren uyku ile birlikte 16 saat boyunca hiçbir şey yemiyorum.(su, şekersiz çay, kahve gibi sıvılar alınabilir) Daha sonraki 8 saatlik periyotta yiyebilirsiniz. Kibrit kutusu kadar peynir ya da “hiç karbonhidrat yok” gibi diyet listeleri yok. Tabii ki şeker, asitli içecekler, dozu kaçmış hamur işleri bu yaşam biçiminde sağlıklı hale gelmiyor. Onlardan gene uzak kalmanız gerekli.

Bir iki ay uyguladıktan ve neticelerini değerlendirdikten sonra intermittent fasting ile ilgili daha detaylı bir yazı yazacağım.

Sağlıklı yaşam konusunda diğer aktivitem; evde yoga(önümüzdeki günlerde yoga topluluğuna katılmak gibi bir planım da var) ve 10.000 adım. Herhangi bir planımın olmadığı günler ikisinden birini mutlaka yapmaya gayret edeceğim.

Film

Hollywood tarzı romantik komedileri tüm klişeleriyle birlikte çok seviyorum; ama Bridget Jones serisini izlememişim.(kitabını da okumadım) Netflix Türkiye’ye serinin iki filmi gelmiş. Çok severek izledim. Üç ana karakter de o roller için yazılmış gibi ve müzikler harika. Zaten son iki yazımda fonda dinlediğim belirttiğim şarkılar Bridget Jones’ta kulağıma çalınan parçalar.:)

***

Cuma şirketim aracılığıyla bir günlük aikido eğitimi alacağım.:) Önümüzdeki Çarşamba bir iki satır karalarım.

Instagram: @yazarkarga

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz. 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.