Haftanın Önerileri-2

Sanırım leyleği istemeden havada gördüm. Önümüzdeki yedi gün İzmir, Antep, Maraş gibi illerde bulunmam gerekecek. Günübirlik seyahatleri sevmiyorum, tek tesellim 30 Mayıs itibariyle on günlük bir izne çıkıp inzivaya çekilmek.

Bu hafta Çarşamba günlüklerinde spor, netflix, podcast gibi başlıklar var.

Spor

Hayatımda bu kadar istikrarla yürüyüş yaptığım tek hafta sanırım.:) Geçtiğimiz Salı’dan bugüne, günlük ortalama 10.000 adım attım. Bazen hem yürüdüm hem yoga yaptım. Ama spor başlığı atmamdaki ana sebep aikido.

Aikido

Geçtiğimiz haftanın önerilerinde bir günlük aikido dersi alacağımı yazmıştım. Çalıştığım şirkette dönem dönem eğlenceli eğitimler olabiliyor; yelken gibi, pilotluk gibi, nefes eğitimi gibi… Aikido da onlardan birisiydi. Seçme sebebim hiç bilgi sahibi olmadığım bir konuda kendimi şaşırtmaktı. Sıfır beklenti ile bir şeyler denemeyi seviyorum. Bu fırsatı çok sık yaratmıyoruz.

Atakan Utku‘dan ders aldık. Kendisi 4. Dan aikidoculardan.(önemli bir mertebe🥋) Anlatım ve uygulamalar o kadar eğlenceli ki bir an “devam etsem mi” diye düşünüyorsunuz.(muhtemelen normal dersler daha sıkı geçiyordur) Eğitim almak ya da çocuğuna aldırmak isteyenler için Atakan Utku’yu kesinlikle öneririm. Bu konuda önümüzdeki günlerde kendisiyle bir söyleşimiz de olacak.

Podcast

Bu kadar yürüyüş yaparken sıkılmamak adına genelde podcast dinliyorum. En sevdiğim kanal şüphesiz Oprah Winfrey’in Super Soul Conversations kanalı.

Daha önce Oprah Winfrey & Paulo Coelho Söyleşisini çevirmiştim.

Fakat insan arada zihnini yormayıp Türkçe bir şeyler de dinlemek istiyor. Bu konuda Psikolog Beyhan Budak‘ı tesadüfen keşfettim. Sanırım youtube kanalı da var; ama ben podcast uygulamasından bulanlardanım. Kendisi, hayata dair pek çok konuda sakin bir ses tonu ve özenli bir içerik ile öneriler ve kısa kısa telkinler veriyor. Tavsiye ederim. Podcast konusunda sizlerin de tavsiyelerine açığım.

Netflix

Bu hafta iki tane netflix önerim var. Birisi dizi önerisi; The Kominsky Method. Uzun süredir yeni bir dizi izlemiyordum. Michael Douglas, Alan Arkin gibi oyuncular var. Şu an 8 bölüm yayınlanmış, her bölüm 25-30 dakika civarında. Ben hayatın içinden konuları ele alan dizi, kitap, filmleri çok seviyorum. Bu dizide de iki ihtiyarın hayatından bir kesiti izliyorsunuz. Aksiyon yok, heyecan yok. İyi bir oyunculuk, yer yer komedi ve dram öğeleri içeriyor.

Diğer önerim ise Maris isimli belgesel. Genç bir kadının anoreksi rahatsızlığının üstesinden yoga ile gelmesini anlatıyor. 55 dakikalık ne çok iyi ne çok kötü diyebileceğim bir belgesel. Ama anoreksi gibi içinden çıkılamaz dertleriniz ya da yogaya ilginiz varsa keyif alırsınız.

Instagram: @yazarkarga

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz. 

Reklamlar

6 Replies to “Haftanın Önerileri-2”

  1. Ben de şiddetle kaçıkprens dinlemenizi öneririm. Tekrar tekrar dinlediğim bölümleri var. Hem öğretici hem eğlenceli.

      1. Ben bilgisayarımda karnaval sayfasından dinliyordum hep. Ama önceki bölümleri kaldırdılar oradan. Şimdi İnanç Ayar’ın kendi sayfasından dinliyorum: https://inancayar.com/podcast/
        İlgileniyorsanız mutlaka birinci bölümden başlayıp sırayla gitmenizi öneririm.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.