Başarı Nedir?

Pazar yazımın kaynağı Chris Croft isimli koç, eğitmen ve konuşmacının online eğitimlerinden biri. Eğitimin konusu “Başarılı Olmak İçin Öneriler”. İlk dersin konusu; “başarı nedir?” Önümüzdeki hafta yazı yazmak için bol bol vaktim olacak, diğer dersleri de ekleyeceğim.

Başarı, mutluluk, özgürlük gibi kelimeler kavramsal kelimeler olduğu için, her birinin bir sözlük anlamı olsa da kişiden kişiye çok fazla farklılık gösterebilen tanımları var. Kendinize “başarı nedir” diye sorduğunuzda, nasıl tanımlıyorsunuz?

Bir kişi başarıyı “milyoner olmak” diye tanımlarken, diğeri “en iyi okullarda okumak” olarak tanımlayabilir. Kimileri için evlenmek bile başarı iken bir başkası için; ömür boyu iz bırakacak gönüllü faaliyetlerde bulunmak, başarı olarak nitelendirilebilir.

Peki Christ Croft “başarı nedir” konusunu nasıl anlatmış? İngilizce bir eğitim olduğu için elimden geldiğince iyi bir şekilde çevirmeye çalıştım.

Başarı nedir ve ben neden bu konuda konuşuyorum? Eğer çok başarılıysam neden bu stüdyoda ders anlatmak yerine bir sürat teknesinde şampanya yudumlamayı tercih etmiyorum? Yanıt şu, bunu tercih edebilirim. Şampanya ve tekneleri severim. Tatillere çıkmayı da severim. Fakat tatilden ve sürekli dinlenerek geçirdiğim birkaç haftadan sonra farklı bir şeyler yapmak isterim, bana başarı hissini verecek şeyler…

Hepimizin başarı konusunda ayrı hayalleri ve yapacakları var. Hepimiz farklı şeylerle mutlu oluruz.

Sözlük başarıyı; “bir hedef ya da amacı gerçekleştirmek”olarak tanımlar. Fakat bu çok geniş bir tanım. “Bahçeyi düzenledim” demek de tamamlanan bir hedef olabilir, “Dünyayı değiştirdim” demek de…

Ben hayatta başarılı olmayı “zamanınızı istediğiniz şeylere harcama özgürlüğü” olarak tanımlıyorum. Başarı aynı zamanda; an’da kalma konusunda bir yol bulmak ve gelecekte de iyi kazanımlar elde etmeye devam etmek, dengeyi kurmaktır.

Sadece an’ın tadını çıkararak gelecekte istediklerinizi elde edemeyebilirsiniz. Ya da sadece gelecek için çalışarak an’ın içindeki mutlulukları kaçırabilirsiniz. İkisi arasındaki dengeyi kurduğunuz zaman başarılı olursunuz.

Çoğu insan, işte başarılı olmaya evde eğlenmeye çalışır. Bu kötü bir plan demiyorum; ama işte ve iş dışında “hem eğlenmek hem de keyif almak” başarıyı getirir.

Başarılı Olmak İçin İki Öneri

Bunu sağlayabilmek için bazı taktikler ve alışkanlıklar var ve ilerleyen haftalarda paylaşacağım. Ama şu an için değineceğim iki önemli konu var;

1)Net hedeflere sahip olun.(hem ev hem de iş için) Ne yapmak istiyorsunuz? Zamanınızı neye harcamak istiyorsunuz?

2)Daha verimli hale gelin. Bir yola çıkacaksanız, rotanız olmalı; ama aynı zamanda sizi oraya götürecek iyi bir aracınız da olmalı. Planlama, zaman yönetimi, kendine güven, insanlarla iyi ilişkiler yaratmak verimliliği arttırır.

Eğer net hedefleriniz varsa fakat verimli değilseniz başarısız olabilirsiniz.

Eğer verimliyseniz fakat hedefleriniz yoksa gene başarısız olabilirsiniz. Hedef olmadığında bir çemberin içinde dönüp durabilirsiniz ya da sonuca vardığınızda memnun kalmayabilirsiniz.

Eğer hem hedefiniz hem de verimliliğiniz yoksa gene eğlenebilirsiniz. Ama şu an ve gelecek arasındaki denge şaşar ve çok şanslı değilseniz mutsuz olabilirsiniz.

Fakat hem hedefleriniz hem de verimliliğiniz varsa, hedefleriniz gerçekleşir hayatta yapmak istediklerinizi gerçekleştirirsizin. Ve başarı budur.

İlginizi çekebilecek konular;

Instagram: @yazarkarga

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz. 

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.