Aylık Hedefler: Temmuz 2019

Gene geldik harika bir aya. 🙂 1 Temmuz itibariyle hem yeni bir haftaya hem de yeni bir aya başlayacağız. Ben de her zamanki gibi aylık hedeflerimi yazarak motivasyon sağlayacağım.

Aylık Hedefler-Haziran 2019 yazısında ele aldığım önemli konularından birisi; İngilizce’ydi. Kendime sonunda makul bir İngilizce çalışma planlaması yapabildim. İşyerine 40 dakika erken gidiyorum. Bu boşluk vakitlerimi kütüphanede değerlendirmeye ve her gün İngilizce çalışmaya karar verdim. Başarıyla da uyguladım. Temmuz’da da devam edeceğim.

İstanbul’da Turist Olmak yazısında kendime koyduğum hedeflerden epey sınıfta kaldığım için Haziran’da korka korka Beylerbeyi Sarayı‘na gitme hedefi koymuştum. Neyse ki Haziran sanatsal bir ay oldu, Pera Müzesi’ne, İstanbul Modern’deki Ara Güler sergisine, Bergüzar Korel’in tiyatro oyununa ve Beylerbeyi Sarayı’na gittim. Saray harika olsa da çalışanlarının pek misafirperver olduklarını söyleyemem. Çok az ziyaretçi olmasına rağmen saray içindeki personel ciddi anlamda suratsız, sizi anlamsız şekilde kovalamaya çalışan kişiler. Sanırım Saray’ın içinde fotoğraf çekilmemesi için böylesine huzursuz bir ortam yaratmışlar.  Umarım biri durumu düzeltir. Haziran gezilerinden minik bir potpori;

Gelelim Temmuz hedeflerine;

Minimalizm

Haziran’ı bitirirken adımlar attığım diğer bir konu da Minimalizm. Bu konuda daha önce Adım Adım Minimalizm yazısını da yazmıştım. Fakat çok uzun bir süredir en basit sadeleşme eylemlerini bile halının altına atmıştım. Örneğin enerjimi düşürdüğüne inandığım bir hediye var, çöpe atmam iki dakikamı alacak; ama kendi odamdan çıkarıp kullanmadığım bir odaya koymakla yetinmiştim. Tekrar okumayacağım kitapları kitap kumbarasına koymam gerekirken yine o odada bekletiyordum. Kışlık ayakkabılarda giymediklerim ayrıştırılmamıştı vs. Gündemime tekrar minimalizm konusu aldım ve bu kez harekete geçtim. 4 konuya başarıyla tik attım. Temmuz’u minimalizm ayım ilan ediyorum. Değişmeye, hafiflemeye ve sadeleşmeye devam edeceğim. Bir arkadaşımın deyişiyle “te ufacık bir değişiklik her şeyi değiştirir.”

Olumlama

Affirmation/olumlama kişisel gelişim kitap ve videolarından çok kez aşina olduğum; ama hayatıma katmadığım bir kavram. Kendime bir olumlama ritüeli oluşturdum. Yeni yıla kadar uykuya dalmadan bu ri

tüelde belirlediğim cümleleri zihnimden geçireceğim.

Su

Ne zaman sağlıkla ilgili bir sıkıntım olsa konu az su içmeye bağlanıyor. Ben de bir iki gün dikkat edip tekrar eski susuz günlerime geri dönüyorum. Dut Ağacı yazılarından birinde yazmıştım;

“Bir dut ağacının altına oturdum. Susuzluktan tükenmeden su içmediğim geldi aklıma. Belki de işin sırrı budur. Belki de kendine verdiğin değer kendini susuz bırakmamakla başlar? Belki de bu kadar basittir her şey ama biz gözümüzün önündeki görmemekte ısrar etmişizdir?”

Yine de su içmemeye devam ettim. Evde biberlerim var, iki gün su vermeyi unuttum, yapraklarını o kadar büzmüşler ki öldüklerini düşündüm.(ilk kez biber bakıyorum) Su verdim. 4-5 saat sonra gözlerime inanamadım, capcanlı duruyorlardı. Demek ki biz de böyle büzüşüyoruz, çirkinleşiyoruz, kaynaklarımızı tüketiyoruz su içmeyerek.

Neticede Temmuz ayı su içeceğim. Su içeceğim. Su içeceğim.

Su İçmek İçin Öneriler

Daha fazla su içmek için internetten bulduğum bazı öneriler.

 • Her tuvaletten çıkışta su için.
 • Her öğüne başlamadan önce su için. Bir süre sonra otomatikleşecektir.
 • Su içmeyi hatırlatıcı app kullanın.
 • İçtiğiniz meyve sularını suyla seyreltin.(bu benlik değil)
 • Başucunuzda, çalışma masanızda su bulundurun.
 • Suyun içine meyveler vs. atın.(çok tatsız tussuz geliyorsa)
 • Maden suyu ya da mineralli su için.(yine çok tatsız tussuz geliyorsa)
 • Su bakımından zengin besinler yiyin. Salatalık, kabak, karpuz, greyfurt.
 • İçtiğiniz her alkollü içecek için bir bardak da su için.(rakıcılara gün doğdu:) )
 • Litre çizgileri olan su şişesi alıp günlük takip edin.
 • Su şişeniz her bittiğinde kalkıp doldurun.
 • Tuzlu şeyler atıştırın.(bu bana çok saçma geldi. Tamam tuz susatır da ne bileyim?)
 • Evde, arabada, çantanızda su dolu şişeniz olsun.

-Temmuz çok güzel geçsin.-

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.