Öz Disiplini Geliştirmek İçin 7 Öneri

Başarı konusunu ele aldığım yazı serisine aşağıdaki yazılar ile başlamıştım. Seride Chris Croft isimli koç, eğitmen ve konuşmacının başarı ile ilgili online eğitimine yer vermekteyim.

Konu başarı olduğunda öz disiplinden söz etmemek mümkün değil. Chris Croft da eğitimin bir bölümünde öz disiplini geliştirmek için 7 öneriye değiniyor. Aşağıda bu önerilerin çevirisini yayınlayacağım.

Öz Disiplini Geliştirmek

Hiçbir şüphe yok ki başarılı insanların diğerlerinden daha farklı yaptıkları şeyler var. Öz disiplini yüksek insanlar bir görevi tamamlamak için o işi yapmaktan hoşlanıp hoşlanmadıklarını sorgulamazlar. Bahanelere sığınmazlar ve üşengeçliklerinin esiri olmazlar.

Peki öz disiplini geliştirmek için neler yapılabilir?

◊Erteleme duygunuzun üstesinden gelecek bir yöntem bulun. Başkalarının yöntemleri sizde işe yaramayabilir, kendinizi tanıyıp sizi ikna edecek yöntemleri bulmanız önemli. Örneğin; o görevi tamamlamak için başkalarına söz vermek/ilan etmek, hedef bitiminde kendinize bir ödül vermek vs.

◊Görevinizi tamamlamak için spesifik bir sebebiniz olsun.  Hayal edebildiğiniz görevi daha kolay tamamlarsınız. Örneğin kilo vermek istiyorsanız, sebeplerinizi yazın. Willpower yani irade gücü yerine why power’dan yani “neden” gücünden faydalanın.

◊Sizi engelleyen etmenleri belirleyin. Öz disiplin sağlamaya çalışırken hangi sebeplerle başarısız oluyorsunuz? Hangi durumlarda disipline olabiliyor, hangi durumlarda olamıyorsunuz? Gürültülü ortam mı engel oluyor? Zaman baskısı mı? Eğer engelleri düzeltebilirseniz başarılı sonuçlar almanız kolaylaşır.

◊Sizi baştan çıkaran şeylerden kurtulun. Yemek, tv, sosyal medya… Üzerinde çalıştığınız konudan daha önemli ya da farklı bir odak noktanız olmamalı. Caydırıcı unsurlardan uzaklaşın.

Meditasyon yapın. Meditasyon kısa sürede yaratıcılığınıza, uzun sürede ise öz disipline etki eder. Nasıl ve neden işe yaradığını tam olarak açıklayamıyorum; ama meditasyon seçeneğini değerlendirin.

◊Sizi hedefe götürecek yararlı küçük alışkanlıklar edinin. Örneğin her sabah 5 dakika kitap okumayı alışkanlık edinip daha sonra 10-15 dakikaya yükseltebilirsiniz. Günlük yarm sayfa İngilizce makale okuyup, kelimelerine çalışmak. Daha sonra sayfa sayısını yükseltebilirsiniz. Bir kez alışkanlık kazandıktan sonra süreyi uzatmanız daha kolay olacaktır.

◊Son olarak gelişiminizi ölçün. Eğer haftalık olarak kaç mil koştuğunuzu, günlük olarak kaç sayfa okuduğunuzu ölçerseniz süreçte çok daha büyük gelişim gözlemlersiniz. Kendinizi farklı biriymiş gibi dışarıdan gözlemleyip değerlendirin.

Sorulması gereken soru bugün bu konuda ne yapacaksınız?

Aşağıdaki öneri yazıları da ilginizi çekebilir;

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.