Başarılı Olmanın Yolları-2

Başarılı olmanın yolları bir yazı dizisidir. Başarı ile ilgili aldığım online bir eğitimden hoşuma giden kısımları içeriyor. Konuyla ilgili diğer yazıları ve detay bilgileri okumak isterseniz aşağıya linkleri bırakıyorum;

Bugünkü  yazının konusu ise başarı yolunda ilerlemek için organize olmak.

Organize Olmak

Ne kadar yetenekli ve yaratıcı olursanız olun organize ve planlı davranmazsanız başarılı olma ihtimalinizi baltalarsınız. Ve organize olmakla ilgili kilit konu her şeyi yazmaktır. Sahip olduğunuz her fikri, yapmayı planladığınız her şeyi, söz verdiğiniz ve size söz verilen her şeyi yazın.

Telefon, notebook, defter ya da ipad; yazmak için hangi araç gereci kullandığınızın bir önemi yok.

Organize Olmak İçin 3 Öneri

Organize olma konusunda aşağıdaki 3 listeyi yaparak başlayın.

Ana Liste

Patronunuz, yöneticiniz, müşterilerinizin talepleri, kişisel hedefleriniz ya da yerine getirilmesi gereken görevler… Hepsini bu listeye yazın. Bu durum görevleri unutma stresinizi azaltacaktır. Bu planlama yolunda atılan ilk adımdır.

Daha sonra listeye bakıp maddeleri önemlerine göre sıralayabilirsiniz. Bazıları daha acildir, bazıları önemlidir, bazıları bekleyebilir, bazıları devredilebilir. Listeniz çok uzunsa bile en azından bunu tespit etmiş olursunuz. Belki bir kısmını daha birilerine devretme ya da bazılarını erteleme konusunu değerlendirirsiniz. Bu liste sizin için bir ham maddedir.

Böyle bir listeyi oluşturmak ne kadar vaktinizi alır? 10 mu, 20 mi? Bu vakti ayırdığınıza değecektir.

Günlük To Do(Yapılacaklar) Listesi

Ana liste ile büyük resmi gördükten sonra günlük bir to do listesi tutmalısınız. Eğer bir konuda başarılı olmak istiyorsanız, bir şeyleri günlük olarak yapmanız gerekmektedir. Ve günlük yapılacaklar listesi daha iyi odaklanmanızı sağlar. Eğer iyi hissettirecekse tamamlanan işlerin üzerini çizebilir, tik atabilirsiniz.

Her akşam bitirmediğiniz işlerin listesini ve ertesi gün tamamlamayı planladığınız işlerin listesini yapın. Sadece birkaç dakikanızı ayırarak herhangi bir kağıda ya da telefon uygulamasına bu listeyi yazabilirsiniz.

Büyük konuları bir önceki listeye yani ana listeye ekleyebilirsiniz. Örneğin İtalyanca öğrenmek. Ama bu görev ile ilgili günlük yapacağınız konuları günlük to do listesine dahil edebilirsiniz. Örneğin; arabada dinlemek için İtalyanca podcast indirmek.

Günlük veya Takvim

Tüm randevuları, toplantılar, son teslim tarihi ya da tamamlanması gereken tarih belli olan işleri vs. not alın. Sizin belirli tarihte yapmaya söz verdiğiniz ya da size söz verilen işleri günleriyle not alın. Böylelikle aklınızda tutmaya ya da hatırlamaya çalışmanıza gerek kalmaz.

***

Bu 3 listeye sahip misiniz? Eğer değilseniz bugünden başlayın. Listelemek kolaydır, zihninizin yükünü alır, bir şeyleri hatırlamaya çalışmak yerine yaratıcı olabilmeniz için boşluk yaratır.

İlgili yazılari için;

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.