Başarılı Olmanın Yolları-3

Ön bilgi: Başarılı olmanın yolları bir yazı dizisidir. Başarı ile ilgili aldığım online bir eğitimden hoşuma giden kısımları eğitmenin anlatımıyla İngilizce’den Türkçe’ye çeviriyorum. Konuyla ilgili diğer yazıları ve detay bilgileri okumak isterseniz aşağıya linkleri bırakıyorum;

Bu yazıda ise;

  • Sosyal Çevrenin Başarıya Etkisi
  • Kitap Okumanın Başarıya Etkisi
  • Beden Sağlığı
  • Ruh Sağlığı

konularını ele alacağım.

Sosyal Çevrenin Başarıya Etkisi

Olumsuz İnsanlarla Aranıza Mesafe Koyun

Napoleon Hill’in “insanın aklı neyi kavrar ve neye inanırsa onu gerçekleştirir” sözünü belki duymuşsunuzdur.

Hayatta pek çok kararı alırken ve adımlar atarken kendi iç sesimizden ziyade aile, arkadaşlarımız, çevremiz hatta içinde yaşadığımız toplumun etkisi olur.

Sosyalleştiğimiz insanlar düşünce ve inanç sistemimize doğrudan etki yapar. Doğru insanlarla iletişim kurduğumuzda başarı yolunda bize faydaları dokunacaktır.

Ofiste ya da kafede hayatı şikayet etmek, dedikodu yapmak, diziler, futbol ve arabalar hakkında konuşmak çok tatlı gelir. Hepimiz zaman zaman bu konuları konuşmayı sevebiliriz. Ama bazen motive olmaya, odaklanmaya ihtiyacımız vardır. Pesimistik(kötümser) kişilerle çok sık iletişim halinde olmak iyi hissettirmez.

Eğer negatif arkadaşlarıma bu eğitimden bahsetseydim “bunu yapmak istediğine emin misin?” ya da “ya kötü giderse?” ya da “yeteri kadar donanımlı mısın?” gibi bana pek de cesaret vermeyecek sözler söylerlerdi.

Neden sürekli arabalar, futbol, dedikodu, siyasi tartışmalar konuşabileceğimiz arkadaşlar yerine daha pozitif iletişim sağlayacak bir sosyal çevre tercih etmeyelim? Bir şeyler öğrenebileceğiniz, size ilham veren, sizi cesaretlendiren arkadaşlar hayatınıza değer katacaktır.

Olumsuz insanlardan kaçının ve hayatınızı olumlu insanlarla doldurmaya çalışın. Eğer bir şeyler öğrenmiyorsanız ve sizi mutlu da etmiyorlarsa sizi sürekli kemiren ve aşağıya çeken kişilerle neden arkadaşlık ediyorsunuz?

Öneri:

Ben sosyal çevremde hangi kişilerle, hangi periyotlarda görüşmek istediğime dair liste yaparım.(aylık, haftalık, yıllık vs.) Ve bu listeyi yaptığımda senede hemen hemen 150 haftayı doldurmuş olurum. Her zaman herkesi istediğiniz sıklıkta göreceğiniz kadar vaktiniz olmayabiliyor.

Size kaba gelebilir; ama hayatınızı ve zamanınızı gerçekten harcamak istediğiniz size bir şeyler katabilecek insanlara vakit yaratmak adına bu yaklaşım gereklidir. Ve sadece bir hayatınız olduğunu da hesaba katmalısınız.

Peki, tüm bu kapsamda düşündüğünüzde arkadaşlarınız genel olarak negatif mi pozitif mi? Sizi aşağıya mı çekiyorlar, yoksa enerji mi veriyorlar? Marie Kondo‘nun dediği gibi size neşe veriyorlar mı? Başarılı olmanız için destekçiler mi yoksa geriye mi götürüyorlar?

Kitap Okumanın Başarıya Etkisi

Satış, yönetim, iletişim gibi konular ile ilgili bir iş yapıyorsanız bazı yetenekler üzerine çalışmanız gereklidir. Tanıştığım çoğu satışçı, satış ile ilgili bir kursa gitmemiş ve bu konuda kitap okumamıştır, ki bu inanılır gibi değil. İdeal dünyada uzmanlık alanınız ile ilgili en azından bir ya da birkaç kitap okumanız gerekir.

Kişisel gelişim için zaman ve para ayırmak önemlidir. Pek çok gider için para harcıyorsunuz kendi gelişiminiz için de harcamalısınız. Çoğu insan kendi gelişimi için hiç vakit ve para ayırmaz.

Kişisel gelişim kitapları kitapçılarda büyük bir yer kaplar. Peki kaçımız okuduğumuz kitapların içeriğine yönelik harekete geçiyoruz, eylemlerimizi değiştiriyoruz? Genellikle çoğumuz kitabın önerdiklerini yapmıyoruz. Yapanlar da çoğu zaman o kitapları okuyan kişiler değil. Kişisel gelişim kitaplarını okuyanların belki sadece %1 kitabın içeriğine uygun hareket eder ve başarıyı yakalar. Diğer %99’luk kesim kolay bir  yol arar. O kitapta bulamazlarsa başka bir kitapta sihirli ve başarıya kolay ulaştıran bir yol ararlar.

Fakat gerçek şu ki başarıya ulaşmanız için işi yapmak zorundasınız, kısa yol yok. Bu kitapları okuyanların bir kısmı aksiyona geçer, bir kısmı hiçbir şey yapmaz bir kısmı da içeriğindeki belirli başlı kısımları uygular. Ve bu şekilde %100 başarı elde edemezler. Ne kadar okur ve uygularsanız başarı oranınız o denli artar.

Düzenli olarak okuyun. Her kitapta öğrendiğiniz şeyleri mümkün olduğu kadar düzgün bir şekilde uygulamaya çalışın. Notlar alın ve aksiyona geçin. Bu şekilde başarı oranınız artacaktır.

Beden Sağlığı

Kaliteli bir hayat yaşayabilmek adına sağlığımıza ihtiyacımız var. Sağlık için 3 temel prensip var;

  1. Sağlıklı beslen
  2. Uyku düzenine sahip ol
  3. Düzenli egzersiz yap

Bunlar çok açık değil mi? Ama çoğumuz uygulamada duvara çarparız. Bazen egzersiz yapamayacak kadar yorgun olduğumuzu düşünürüz. Bazen uyku saatimizden fedakarlık ederiz, bazen abur cuburun ucunu kaçırırız.

Egzersiz

Egzersiz için aşağıdaki anahtarları uygulayabilirsiniz

Gününüzün içinde egzersiz yapabileceğiniz bir zaman dilimi bulun. Sabahları ya da akşamları kısa bir yürüyüş ya da koşu yapabilir misiniz? İşe bisiklet ile gidebilir misiniz? Spor salonuna yazılabilir misiniz? Sizi cesaretlendiren bir arkadaşınızla bir spor programı planlayabilir misiniz? Belki ağırlık malzemeleri alıp sabah ve akşam 5’er dakika ağırlık çalışabilirsiniz? Egzersiz yapmak size daha enerjik hissettirecek ve daha iyi düşünmenizi sağlayacaktır. Vücuttaki değişim zihni de etkiler ve önemlidir.

Yeme Alışkanlıkları

Sevdiğiniz sağlıklı tarifler bulun. Artık pek çok sosyal medya uygulamasından her yeme zevkine uygun pratik tarihler bulmak mümkün. Sizin için iyi olan yiyecekleri tüketme alışkanlığı geliştirin.(en azından çoğunlukla) Ve yediğiniz yemekler duygularınızı değil, bedeninizi beslesin. Üzgün ya da sinirli ya da aç gözlü hissettiğiniz duygusal tetiklerle yemeğe saldırmayın.

Uyku

Uyku alanınızı serin ve karanlık olmasına dikkat edin. Yüzyıllar önce mağarada yaşıyorduk. Sık seyahat ediyorsanız, uçuşlarda kullanabileceğiniz maskelerden alabilirsiniz. Uykuyu yeteri kadar almak önemlidir ve bu yeterlilik kişiden kişiye değişkenlik gösterir.  Fakat düzenli uyku için geç saatlere kadar uyanık kalmayın. Evet gece çok zinde hissedebilirsiniz, TV izlemek sosyal ve medyada vakit geçirmek isteyebilirsiniz; fakat sabah erken kalmanız gerekiyorsa uyandığınızda ızdırap verici olacaktır. Ve düşünmekten uyuyamıyorsanız, ertesi günün işlerini vs. zihninizi meşgul eden her şeyi kağıda dökün. Daha sonra boş bir zihinle uyumaya çalışın.

Zihin Sağlığı

Bedenimize dikkat etmemizle ilgili maddeleri anlattık. Sıra zihinde. Eğer zihniniz yeterli kapasitede çalışamazsa bir işte başarılı olmanız çok zor.

Zihin sağlığı için de tıpkı beden sağlığı gibi iyi bir uyku gerekir. İyi ve yeterli bir uyku ile zihin kendisini yeniler.

Kendinize düşünmek için belirli bir zaman dilimi ayırın. İş günlerinizde kendinize kısacık bir zaman dilimi ayırıp “işimi nasıl daha iyi yapabilirim” sorusunu kendinize sorabilirsiniz. “kaçırdığım bir çözüm var mı” “her şey yolunda gidiyor mu?” gibi sorulara vakit ayırabilir misiniz?

Yürüyüşe çıkın. Dışarıda olmak beyin için kesinlikle iyidir. Hava soğuk olsa bile sıkı giyinip çıkın.

Müzik dinleyin. Jazz, klasik müzik, chill out gibi müzikler zihni yeniler, şarj eder.

Meditasyon yapın. Zihniniz arınacak, yaratıcılığınız ve başarı oranınız artacaktır. Deneyin, mutlaka iyi sonuçlar alacaksınız.

Instagram: @yazarkarga

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.