Özgüveni Yükselten Şeyler-2

Özgüveni yükselten şeyler ile ilgili bir önceki yazımda kişisel bakım, iyi giyinmek, kişisel imaj, negatif düşünceleri öldürmek, kendini tanımak, olumlu davranışlar, hazırlıklı olmak, yavaş konuşmak, dik bir duruşa sahip olmak gibi konuları detaylandırmıştım.

Özgüveni yükselten şeyler konusunu bu yazı ile noktalayacağım. Önümüzdeki günlerde Henna Inam‘ın mindfulness ile ilgili bir online eğitimini izlemeyi düşünüyorum. Eğitim içeriğinde de özgüven konusu geçiyor. Başkalarına da faydalı olacağına düşündüğüm bir içerik ile karşılaşırsam bloga aktaracağım.

Yazıya geçmeden önce belirtmekte fayda var, bu önerilerin tamamını uygulamaya çalışmanıza gerek yok size uygun olan, hoşunuza giden birkaç maddeyi bile uygulamak iç enerjinizi değiştirecektir. Zihin ve duygular değişirse hayat değişir.

Gelelim özgüveni yükselten şeylere;

Yeteneklerinizi Arttırın

Kendinizi nasıl daha yeterli hissedersiniz? Yetkinliklerinizi arttırarak. Bunu da çalışarak ve bol bol pratik yaparak elde edebilirsiniz. Küçük adımlar atın. Örneğin daha yetenekli bir yazar olmak istiyorsanız bir anda mükemmel olmaya çalışmayın. Sadece daha fazla yazmaya başlayın. Dergi, blog, kısa öyküler ne kadar çok yazarsanız o kadar iyi olursunuz. Yetkinliğinizi arttırmak istediğiniz konuda günlük 30-40 dakikanızı ayırın ve uzmanlığınızı yükseltin. Özgüveninize katkı sağlayacaktır.

Küçük Hedefler Başarın

Başarısızlık hissi özgüveni baltalayan şeylerden biri. Hiç spor yapmayan ve abur cuburdan, fast fooddan hoşlanan bir insan olduğunuzu düşünelim. Bir an’da gaza gelip haftanın her günü spor yapıp, şekeri tamamen bırakmanızın sürdürülebilir bir tarafı var mı?

Konfor alanından çıkmak başarı için gerekli, fakat kendimizi haddinden fazla hırpaladığımızda ve Ay’ı hedeflediğimizde vazgeçme olasılığımız artar. Bu da başarısızlık hissi yaratıp cesaretimizi kırar. Bunun yerine daha küçük ve ulaşılabilir hedefler belirleyin. Örneğin hiç spor yapmıyorsanız; “Salı ve Perşembe 1 saat yürüyeceğim” cümlesi ile başlanabilir. Her başarıda daha iyi hissedeceksiniz ve kendinize olan güveniniz artacak, sürdürebilir hale getirdiğiniz için eylemleriniz alışkanlığa dönüşecektir.

Rutininizde Küçük Bir Değişiklik Yapın

Daha önce rutinler konusunda birkaç yazı yazmıştım. Rutinlerimizin kişisel bütünlüğü sağlamak adına çok yardımcı olduğunu düşünüyorum. Sigarayı bırakmak gibi büyük bir alışkanlığı değil; ama küçük bir düzeni değiştirin. Kalkar kalkmaz bir bardak su içmek gibi, 10 dakika erken kalkıp esneme hareketleri yapmak gibi. 1 ay boyunca rutininize bağlı kalın, başardığınızda ödül kazanmış gibi hissedeceksiniz.

Çözüme Odaklanın

Sürekli eleştirel ve şikayetçi biriyseniz odağınızı sorunlar yerine çözüme çevirin. Çözüme odaklanmak güveniniz ve okul, kariyer ya da ev hayatınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. “Şişman ve tembelim”, peki bunu nasıl çözebilirsin? “Ama enerjim yok”, peki bunu nasıl değiştirebilirsin?

Hayatınızın sorumluluğunu alarak kendi yapabileceklerinize ve çözüme odaklanın.Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı kitabında “etki alanı”na odaklanma konusunda geçer bu durum.

Gülümseyin

Güleryüzlü olmak bir önceki yazıda geçen “yavaş konuşmak” gibi basit; ama etkili bir ipucu. Kendinizi iyi, rahat hissetmenizi ve başkalarına karşı da nazik olmanızı sağlar. Zincirleme reaksiyona girebilecek küçük bir adım.

Gönüllü Olun

Başkalarına karşı faydalı olduğunuz zaman kendinizi çok daha iyi hissedecek, zaman zaman kendinizle gurur duyacak ve özgüveninizi de dolaylı olarak arttırmış olacaksınız.

Gönüllülük konusunda yapılabilecek çok fazla şey var, üstelik sınırsız bir yaratıcılık söz konusu. Geçtiğimiz günlerde ünlü bir Holywood oyuncusunun ülkenin muhtelif yerlerine başkalarının okuması için kitap bıraktığını gördüm. Çok tatlı bir fikir, gönüllülük için illa bir STK’ya üye olmak zorunda değilsiniz.

Şükran Duyun

Oprah Winfrey’in şükür günlükleri tuttuğunu okumuştum. Gün içerisinde şükran duyabileceğiniz, minnettar hissedebileceğiniz onlarca olay var. Şükür hissi yaşamınıza daha pozitif bir açıdan bakmanızı sağlayacak, sizi yukarı taşıyacaktır.

Egzersiz Yapmak

Sağlıklı yaşam, stres, hastalıklardan korunmak, şu bu neyle ilgili okusam ya da izlesem egzersiz karşıma çıkıyor. Bu konuda da çıkmasına şaşırmadım. 🙂  Ama faydasına da kesinlikle inanıyorum.

Hiç egzersiz yapmıyorsanız  haftada birkaç gün yürüyüşe çıkın. Alışkanlığı başlatın.

Kendinizi Geliştirin

Yeteneklerinizi arttırın maddesine paralel olarak bilgi birikiminizi arttırın. Özgüven konusunda pek çok strateji ve yöntem var; ama en net yöntemlerden birisi kendini ve bilgi seviyeni geliştirmek. Daha bilgili ve yetenekli hale geldikten sonra kendinize daha fazla güveneceksiniz. Okumak, araştırmak, izlemek, eğitim almak, internetin nimetlerinden faydalanmak pek çok yöntem mevcut.

Spesifik olarak kendinizi özgüvensiz hissettiğiniz bir alan varsa, beyin fırtınası yapıp kalem kağıt alın ve o konuda daha iyi bir yetkinlik düzeyine erişmek için yapabileceklerinizi 20 madde ile yazın. Aklınıza ne gelirse yazın, kendinizi sınırlandırmayın ve sizi en çok etkileyenleri yapmaya başlayın.

Ertelediğiniz Bir Şeyi Yapın

Uzun süredir aklınızın bir köşesinde yer eden ya da to do listenizi kaplayan bir maddeyi tamamlayın. Sabah ilk iş yapın ve aradan çıkartın. Kendiniz çok daha iyi ve başarmış hissedeceksiniz.

Aktif Olun

Bir şeyler yapmak hiçbir şey yapmamaktan iyidir. Belki başarısız olursunuz, belki hatalar yaparsınız; ama en azından dersler çıkarıp öğrenirsiniz. Hayatın bir parçası bu. Rahatlık ve üşengeçlik alanından çık, harekete geç.

Yaşam Alanlarınızı Temizleyin

Çalışma masanızı, odanızı, yaşam alanlarınızı temizleyip, düzenleyin. Uzun süredir kullanmadığınız ıvır zıvırları atın başkalarına verin, dosyalamanız gereken dökümanları düzenleyin. Yaşam alanınızı kaostan kurtarın. Sakinlik ve ferahlık duygusu verecektir. Bu konuda aşağıdaki yazılara da göz atabilirsiniz;

Hayatı Sadeleştirmeye Yarayan 20 Anahtar Soru

Minimalizm

Instagram: @yazarkarga

Soru ve görüşleriniz için; İletişim sayfasından ya da yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz. 

 

Biraz da siz kar(g)alayın!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.